Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

erkeklerin kadın hareketinde bile daha ön planda olmaya çalışması

Ocak 2017 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
Kendini feminist diye adlandıran erkeklerin feminizmi içselleştiremediklerinden olacak ki erk'eklerini bu tür eylemlerde de göstermesi. Feminizm herkes içindir erkekler feminist olamaz demiyorum ama kadınların ne yaşadığını, ne zorluklarla savaştığını bilemezsiniz. Kadınlar üzerinde hiçbir alanda tahakküm kuramayacağınız gibi feminizm adı altında bunu sürdürmeye devam edemezsiniz.

Yorumlar

• Sözlerin bir tespit, bir olanın izahından çok bir tepki gibi. :) İfadelerin tepkisel görünse de sonuna kadar haklısın. Yine de kabul etmen gerekir ki, maalesef 'her alanda tahakküm' kurmuşlar ve eğer sizler 'ortak amacın' mitini geliştirmez, onun felsefesini, ideolojisini geliştirmez, siyasal ve örgütsel tarzını, temposunu yaratmaz ve eylemsel niteliğini sizi de tatmin eden bir düzeye çıkaramazsanız, korkarım bu 'tahakküm'luk zemini var olmayı sürdürecektir. Erkeğin feminist olması ya da olmaması değil, modernist siteme karşı sizinle beraber nasıl yürüdüğü, nasıl bir yoldaşlık ruhu sergilediği önemlidir. Politik alandan -ki bana göre politika dışında bir alanda yoktur- tutunda gündelik sıradan sorunların hallinde bile eşitlikçi bakış ve anlayışa sahip olup olmadığı sorgulanmalıdır. Eğer söz konusu feminizmse, erkeklerin neleri, nasıl 'içselleştirdikleri' değildir, burada önkoşul kendileridir; kendilerine dair eleştirel-özeleştirel tutumlarıdır. Ve eğer söz konusu 'erk'se yine erk'in nüfüs etmediği ne kalmıştır? Hem erillik açısından hemde 'nötr haliyle' mevcut geliştirdiğimiz düşünceler, kullandığımız dil, seçtiğimiz kavramlar vs semboller karşıtlık üretir, ayrıştırır, çatıştırır; en'leştirir ve ya dik'leştirir. Demek istediğim feminist hareket duvar örmez bu zaten erilin yöntemidir. Ama elbette gemisine sıçanların da binmesini ya da zarar vermesini engeller. Mesele "o sıçanların" tespiti ya da yaşam hakkı değil, mesele "o sıçanların" 'sıçan olduklarını bilmesi' ve gemide değil de dünya da olduklarının farkına varması, vardırılmasıdır. Feminist hareket her yerde ve her durum bu direnişi vermek zorunda kalacaktır. Çünkü erkek, eril sistem pes etmez, etmeyecektir ve ilk saldıracağı yer her halde 'uyanmış kadınlardan' ya da onların kurduğu yapılardan başkası olamaz. Üzerime aldığımdan değil :) ama yine de kişisel olarak şunu söylemeliyim; tek bir gün, an yok ki kendime karşı mücadele içinde olmayayım. Size empatiyi 'geçtim', ben kendi derdimdeyim... Ve bana kalsa erkeğin en iyi yapacağı şey önünüzden çekilmesi değildir -ki, bu onun zaten sizinle buluşabilmesinin ön koşuludur- kendisine, 'sistemine' karşı açıktan direnmesi savaşmasıdır.
  • Biraz tepki formunda oldu çünkü içerledim biraz,keşke yüzüne yüzüne söyleseymişim. Beni korkutan şey ise bunu bazı kadınların fark etmemesi veya normal bulması ve de bunu dile getirince de ayrılıkçı feminist gibi gözükmek. Söylediğin çoğu şeye katılıyorum bu arada.
  • Kendini feminist olarak nitelendiren bir erkek görmedim kaldıki erkeğim ve kadın-erkek eşitliğini savunsamda feminist değilim. Kendine feministim diyen bir arkadaşımın bir zaman sonra erkek düşmanına evrildiğini gördükten beri bu görüşe karşı mesafeliyim.Feminizm her ne kadar iyide olsa, sonuçta kadın-erkek eşitliğini savunuyor ama bir süre sonra kadınların kendilerini üstün gördükleri bir görüşe evriliyor
  • Ben gördüm, aynı erkeğin cinsiyetçi küfür edip uyardığımda ağız alışkanlığı dediğini de gördüm. Feminizm erkek düşmanlığı değildir erkek düşmanı olan kadınların da haklı sebepleri vardır bu tamamen kişiseldir. Üstünlük meselesi değil ya bu
  • erkliklerini*
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .