Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

çirkin hissetmek

Haziran 2017 düzenlendi kategorisi Kavramlar
Kurstaydim işte bi çocuk var bizim sınıfta böyle tatlı şebek bisey bende beğeniyorum neyse arada sohbet falan ediyorduk bugün bu bana üstü kapalı şekilde cirkinsin dedi
Ne diyecegimi ne hissedeceğimi bilemedim senin düşüncen dedim kafami çevirdim
Neyse bi kaç gün geçti bu çocuk yine bana baktı yine üstü kapalı şekilde cirkinsin dedi yanımda da en yakın arkadaşım vardı üzüldüğümu belli etmek istemedim şakaya vurdum arkadasim da güldü
Eve gelirken otobüste düşündüm biraz
Ben zaten farkındayim çirkin olduğumun yani
İnsanlar neden bunu sürekli hatirlatmak istiyor
Üzülüyorum haliyle
Ama aslında çirkin demelerine değil her cirkinsin dediklerinde sanki ilk defa demişler gibi hissetmeme üzülüyorum
Bunu anlatacak kimsem olmadığı için sözlüğe yazıyorum
Çirkin hissetmeyecegim günlere kadeh kaldırmak istiyorum sistalar
«1

Yorumlar

• Kasım 2016 düzenlendi
    Farkında olman gereken bir çirkinliğinin olmadığını bilmen gerek güzel kardeşim. Tekrar ediyorum "güzel kardeşim".
  • Eminim ki güzelsindir,herkesin kendine has bir güzelliği vardır. Toplumun kısıtladığı bir güzelliğe sahip olman gerekmiyor;pürüzsüz bir yüz,uzun ince bacaklar,ince kollar,ince bel,dolgun göğüs,çıkık popo evet kulaga cok hos geliyor cunku bebekligimizden beri gerek televizyon olsun gerek gazete dergiler olsun ve sanal alem olsun bize kaliplasmis bir guzellik anlayisi dayatiyor ki onlarin istedigi gibi olalim boyun egelim. Ama biz boyun egmeyecegiz,farkliliklarimizla kusurlarimizla guzeliz daha da onemlisi vicdanimizla merhametimizle insanligimizla guzeliz
  • Çirkinlik bir duygu hali, bir ruhsal durumsallık içerir; çirkin diyen gerçekte duygusal kirlenmeyi, ruhsal bozulmayı yaşıyordur. Eğer olası bir takıntıdan yada tepkiden gelişmemişse söylemi, çirkinleşmiş ve zayıflık göstermiş..
    Güzel ruhlar parlar nice 'çirkinlerin' yüzünde/Çirkin ruhlar yatar nice güzellerin gönlünde/Ne güzellik ebedidir/Ne ölümsüzdür çirkinlik/Mükemmel değildir hayat/Sevgi kusursuz değil/.../ 'AYRIM BİZDEDİR'den. Üzülmene üzüldüm.. Kendine bakışın ne kadar da güzelmiş böyle...
  • Erkekler yarattiklari guzellik kaliplarina uymamiz icin once tv lari sonra sosyal medyayi kullandilar mukemmel kaliplarina uymadigimiz icin cirkin sayiliyorsak cirkin olmak ne buyuk mutluluk carkin parcasi olmamak ne buyuk mutluluk uzulme cok guzeliz
  • Guzellik göreceli, her yerde neyin guzel olup olmadigi tartisiliyor, su cok guzel bu cok guzel deniliyor. Ve her seferinde kendimizi o guzel görulenle ister istemez karsilastiriyoruz yada bize göre guzel neyse onunla karsilastiriyoruz. Insanlar seni neyle karsilastiriyorlar acaba? Yada o kurstaki dengesiz sebek .. neyle karsilastiriyor seni? Muhtemelen aklinda kurdugu mukemmel, dunyalar guzeli kiz modeliyle yada daha öce gördugu ve ona guzel gelen kizlarla. Bu seni alakadar ediyor mu? Hayir. Bu cocugun fikirleri, senin dis göruntunle bir ilgisi var mi? Hayir. Ona söz hakki dusuyor mu? Hayir.
    Simdi sen kendini kucuk dusurmemek icin dalgasina vuruyorsun falan. Ama sonucta aklina takiliyor, cunku ilk defa duymuyorsun ama her duydugunda canin aciyor.. Cunku sen bunu kabullenmemissin. Ve kabullenmemen gerekiyor zaten! Insanlar seni cirkin buluyorsa bu onlarin dar kafali olmalarindan dolayidir. Sen kimsenin ölculerine ve degerlerine uymak zorunda degilsin, bunu asla unutma! Onlar seni guzel bulmus bile olabilirler ama dar kafali olduklarindan yeni guzellikler görmeye kör olduklarindan seni farkli gördukleri icin "cirkin" diyorlar. Oysa alisa gelmis guzelliklerden farkli olan bir yuzu görmek insanin dahada ilgisini cekmeli ve orada guzellikler aramali. Öyle bir durumla/kisiyle karsi karsiya gelince insan bir secim yapmak zorunda kalir, tabi dar göruslu insanlar "cirkin" damgisini yapistirmistir bile. Ama biraz dusunen ve acik göruslu olmak isteyen bir kisi o orantisiz/farkli, kendi kafasindaki "guzel" den farkli bir yuzde zaten guzellik arayisina girmistir bile, ve umuyorum sende kendinde guzellik aramaya baslarsin -Kendini baskalariyla kiyaslamadan.

Gözlerine bak, ve kirpiklerinin uzunlugu/kisaligi hangi tarafa yattiklarinin efendime söyleyim nekadar koyu veya acik olduklarinin, göz renginin kac tondan olustugunu, gözunun hangi sekilde oldugunu/ kucuk veya buyuk oldugunu incele. Nekadar özel oldugunun farkina var. Kimse senin gözlerine senin gibi bakmasada sana senden guzel bakacak olan en az bir insan taniyacaksindir hayatinda. Ama sen kendine guzel gözlerle bakmadan kimse bakmiycak, cunku hersey sende basliycak. Ve sen kendinde en azindan bir yerini(gözlerini örnek verdim ama bu ellerin olabilir, dudaklarin olabilir, saclarin olabilir) sevmeye basladiginda o sevgiyi severek ve o özguvene inanarak kendinle barisacaksin ve kendini kendine göre guzel bulacaksin.

Özguven kazandiginda bir insan sende kusur aradiginda sen o insanin kusurlarini görmeye basliycaksin, cunku kendinen eminsin sende bir kusur yok: sen öyle yaratilmissin ve öyle kabullenmissin, peki karsindaki insan nasil bir eksiklik yasiyorki sende kusur ariyor? bunu dusuneceksin.
  • İnsan topluluklarının tarih içerisinde değişen güzellik anlayışlarını az çok incelerseniz zaten "güzellik algısının" nasıl merhalelerden geçtiğini görürsünüz. Coğrafya, iklim, üretim araçları, yaşam formları bizim neyi güzel/istenen neyi ise çirkin/uzak durulan olarak adlandırdığımız üzerinde etkili. Örneğin; daha çok yakın bir zamana kadar kilolu olmak istenen durumdu. Bir kadının güzelliğinden söz edilirken dolgun kalçalarından, kalın bileklerinden söz edilirdi. Çünkü kilolu olmak aynı zamanda istediği kadar yiyebileceği kadar parasal durumu olan bir aileye mensup olmak demekti. Şimdiler de ise kilolu olmak asla istenmeyen bir durum.
    Güzellik algımızın, kıta Avrupası merkezli üretilen film, resim,anlatılar üzerinden şekillendiğini düşünürsek bir çoğumuzun zaten güzel sayılmayacağını anlamak zor olmasa gerek.
    Yani artık eskisi gibi senin köyünün erkeğinin güzel olmaktan anladığı kendi köyünün kızları üzerinden gelişmiyor, erkek kültürünün tezahürü, erkeklerin cinsel açlığını tetiklemek amacıyla "dizayn edilmiş" bedenler üzerinden gelişiyor. Haliyle sen bir kadın olarak ne kadar çalışıp, çabalar ne kadar ideal olarak gösterilmiş olana kendini benzetirsen o kadar "güzel" kabul edilirsin.

Ayrıca konusu ne zaman açılsa, pagan zamanlardan kalan bir kadının şu sözünü hatırlarım; güzel olmayı ne yapacaksın anequrban, kar da güzel ama üzerine çişlerini yapıyorlar"

Yani; erkek egemen kültürün güzellik anlayışına uygun olsan ne olur ki? Sonuçta başkasının zevk nesnesi dışında bir anlam ifade etmedikten sonra.
  • Herkes benzer şeyler söylemiş ama yine de yazmak istedim, toplumun güzellik kıstasına uymayabilirsin, uymak zorunda da değilsin bu seni çirkin yapmaz. Herkesin kendine has güzellikleri var sonuçta o erkeğin, hatta hiçbir erkeğin güzellik algısına hitap etmeyebilirsin, bunun için niye üzülesin ki? Düşünsene ne kadar özelsin, senden bir başka daha yok. Kusurlarımızla (!), kilolarımızla, orantısız uzuvlarımızla da çok güzeliz bence, lütfen kendine haksızlık etme. Ergenlik zamanları ben de kendimi çirkin bulurdum, hatta o dediğin sevimli bir tip benim burnumu yandan görecek bir konumdayken bana karadenizli misin demişti, burnumun güzel olmadığının farkındayım ben de o anda anlamamazlıktan geldim :( İnsanlar bazen kırıcı olabilir ama ben kendimi beğeniyorum de, gözüne hitap etmiyorsam bakmazsın olur biter de, ya da en güzeli he de geç <3
  • Yazılanları okudukça gözlerim doluyor iyi ki burdayım diyorum kendi kendime ben de yıllardır asla bitmeyen sivilce sorunum yüzünden ya da hepimize dayatılan olmak zorundaymış gibi gösterilen kadın imajına ait olmadığım için zaman zaman üzgünüm zaman zaman öfkeliyim zaman zaman kıskancım zaman zaman da çok güzelim elbette! Ama diyorum ki ben kadınım! İyili varım siz hepiniz o kadar güzelsiniz ki sistalar iyi ki varsınız! Bazen hoşlandığımız adam, bi arkadaş vs. Çıkıp düşünmeden ettiği bi lafla bizi incitebiliyor ne yazıkki o zaman hep diyorum ki kendi kendime "bi kadının inçe ruhuna ihtiyacım var şuan da" çünkü bunu biliyorum, çok öşrkin hissettiğim bi gün ve acayip mutsuzdum bir kadın arkadaşım yanağımı okşayıp gözlerimin içine bakarak bugün çok güzelsin demişti.. işte o an inanılmaz mutlu hissetmiştim kendimi çünkü o gözlerimin içine bakarak bunu söyledi yani fiziki durumumla alakalı bişey değildi o benim ruhumu güzel buldu, beynimi, Zihni'mi, beni... demem o ki hepiniz çok güzelsiniz sevgili sistalarım!
  • Sen asla çirkin değilsin! Sana çirkin demelerinde ki sebep, yıllarca "güzellik" kavramını belli kalıplara sığdırılmış olmasıdır. Fakat, bu kalıplara sığmayan ne vardır? Sorusu bizi temelli değiştirir. Bu kalıplara sığmayanlar; bizlerin düşünceleridir, duruşlarıdır. Sen duruşunu o anki tavırlarınla çok güzel ifade etmişsin. Düşüncen ise, zaten burada olmandan belli :)
    Sen, güzel olmadığımı farkındayım gibi bir şey asla söyleme. Hatta güzel olmadığını düşünme! Sana istediğini ima etsin, söylesin. Sen kahkaha atarak savur saçlarını...
  • güzellik öznel bir yargıysa aslı "çirkin hissettirilmek" olması gereken kavram.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .