Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Türkiyedeki üniversiteler feminist edebiyatina nekadar yer veriyor/vermiyor?

1
Evet, sorum size univeriste ögrencileri ve mezunlari. Okudugunuz universitede (ve belirtmek isterseniz bölum) ders kitaplari arasinda kac tanesi feminizmi ve feminist bakis acisini dahil ermek icin kullanilmistir?

örn:
Ben Stockholm Universitesinde okuyorum. Beşeri bilimler, sosyal bilimler ve edebiyat derslerinin tumunde zorunlu olarak ders kitaplari arasinda konuyu feminist bir perspektifle ele alan bir kitap bulunmali. Bu sayede ögrenciler farkli konulari, durumlari, tarihleri ve olaylari feminist bir perspektifle incelemis ve anlamis oluyorlar.
Türkiye deki üniveristelerde de böyle mi?

Yorumlar

• 1
    Türk Dili ve Edebiyatı bitirdim. Okuduğum okuldan dolayı dil kısmından edebiyat kısmını doğru düzgün göremedim. Ama gördüğüm edebiyat derslerinde de genellikle erkek yazarlar işlendi. Hatırladığım tek kadın yazar Halide Edip Adıvar'dı. O da Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın kurucuları arasında olduğundandı.
    Türk Edebiyatı dergisiydi sanırım Feminist Edebiyat ile ilgili özel bir sayı yapmıştı. Onun dışında Anadolu Ünv. AÖF Edebiyat ders kitapları arasında Çağdaş Edebiyat ders kitabında ismi geçiyor diye hatırlıyorum.
  • 0
    Türkiye de ünivesiteler modern edebiyat görmüyor doğru düzgün, o dediğiniz için bu lazım ilk.
  • 0
    ingilizce ogretmenligi bitirdim. ingiliz edebiyati dersinde modernizm konusu islenirken, virginia woolf un modernist kisa hikayelerini okumustuk. ancak modernizmdi asil konu ve temsilcileri belli basli kisiler oldugu icin Virginia Woolf u okuduk diye dusunuyorum.
  • 0
    Verdiginiz cevaplar icin tsk. Peki bir ögrencinin söz hakki nedir bu durumda, egitmenlerden feminist kitaplar isteyinde bulunabiliyorlar mi?
    Zorunlu tutulan ders kitaplar arasinda ataerkil toplumu savunan, cinsiyetci, homofobik veya irkci dusunceleri iceren kitaplar varsa bunlar kime sikayet etmek gerekiyor?
  • 0
    İngiliz edebiyatı derslerini veren muhteremlerin kendisi de feminizm hakkında ve hatta edebiyat hakkında pek de bilgi sahibi olmadıkları için kulaktan duyma birkaç tane öne çıkmış kişinin ismini anıp geçmişlerdi.
    Ayrıca feminizmi, yaw işte bunlarda erkek kadın eşitti felan demişler hehe" tadında iğreti açıklamalar yapacaklarına hiç olmasa daha mı iyi dediğim durumdur.
  • 0
    Daha evvel İstanbul üniversitesinde Türk dili ve edebiyatında kısa bir süre okudum. Milliyetçilik üzerine inşa edilmiş bir alanda eşitlikçi yahut irdeleyici bir anlayışa yer yoktu tabii ki. Ankara üniversitesinde ise iletişim fakültesinde birkaç yıl bulundum. feminist perspektifi olan mis gibi hocaları vardır. Her yıl cinsiyetçileğe karşı KASAUM (Kadın sorunlarını araştırma ve uygulama merkezi) tarafından akademik çalışmalar yapılır. Türkiye'de benim bildiğim kadarıyla akademide oluşturulan ilk özgün kadın alanıdır.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .