Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

biseksüellik

Şubat 2016 düzenlendi kategorisi Kavramlar
"yıkılamayan görünmezlik: bisesüellik" adlı yazıdan aynen aktarıyorum. Gözde Demirbilek hislerime tercüman olmuş. ben böyle bir yazıyı yazayım derken kendisinden okudum. tebrik ediyorum. sizinle de canı gönülden paylaşıyorum.

"görünürlük kaygısını son derece ön planda tuttuğumuz şu günlerde aslında hepimizin artık farkına varmanın ötesinde harekete geçmesini gerektiren bir biseksüel görünmezliğiyle karşı karşıyayız. bu görünmezlik LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) kavram netliği açısından da çok problematik bir yerde duruyor. en basitinden kafalarda hâlâ kabul edilmemiş eşcinsellik, eşcinselliğin kabulünde ilk adım gibi gözükmeye devam ediyor.

basit örnekler vermek gerekirse çok seviyoruz birileri hakkında yönelim sorgulaması yapmayı sanki çok ilgilendiriyormuş gibi kişiden başkasını. bir biseksüel kadın uzun süre hayatına sadece kadınları aldığında bu nedense "eşcinsellik bastırma" ya da daha kötüsü "biseksüelim diye kendini avutma" olarak tamamıyla yanlış tanımlanmaya gidebiliyor. "bence falanca lezbiyen ama biseksüelim diyor" oluyor. hayır tatlım falanca lezbiyen falan değil. bir biseksüel sen onun biseksüel olduğuna gerçekten inan diye bi erkek bi kadın bi erkek bi kadın diye sırayla hayatına insan almak durumunda da değil. kaldı ki bu insan hayatına hiç erkek almamış da olabilir. sen bu onu biseksüel yapmaz mı sanıyorsun? evet sanıyorsun. sen zaten senin bir sürü ilişkin olmuşken hiç erkek arkadaşı olmayan, siz hoşlandığınız erkekleri anlatırken o anlatmayan ilgilenmeyen lisede sınıf arkadaşın handan’ı da lezbiyen sanmıştın. yıllar sonra bi yerlerde onu bi kadınla samimi gördüğünde de şlaps diye "lezbiyenmiş işte doğru tahmin etmişim" demiştin. neyse, yahu biliyor musun aslında sanmalar zincirinde yalnız değilsin çünkü ne bilgisel olarak ne kültürel bazda seni biseksüelliği anlama konusunda tatmin edemedik. edelim çok istedik ama gel gör ki senin de başkalarının da "kabullenmeyen eşcinsellik" olarak aklınızda yer etti. bu noktada senin de haklı olduğun bi nokta varsa o da l&g temalı filmlerin çoğunun eşcinsel görünürlüğünü ortaya koymaya çalışırken biseksüel görünürlüğünü engellemesidir.

l&g temalı filmlerdeki genel ilişki profilini çizmek gerekirse söz konusu eşcinsel ilişkiyi yaşayan karakterlerimizin biri yönelimiyle problemi olmayan kendine açılma çevreye açılma sürecini atlatmış rahat; ötekisi de karşı cinsten biriyle ilişkisi yeni bitmiş/zorla sürmekte ya da daha önce hep karşı cinsle ilişkilenmiş ilk defa böyle hisler yaşayan bir karakter oluyor. bu noktada film sürekli "kendini keşfetme" formatına dönüyor. hah iş bu "kendini keşfetme" noktasına girdiğinde yüzyıllardır eşcinselmiş ancak fark ediyormuş gibi gösterilirken aslında göz ardı edilen şey biseksüellik oluyor. karakterimiz yıllardır zoraki olarak karşı cinsle olmuş da kendini bulmuş gibi davranıyor. evet zoraki ilişkiler kendine açılma sürecinde eğer korkular hakimse bastırmaya çalışmanın büyük bi parçasıdır aynı zamanda lakin filmlerde genel olarak kullanılan bi tarafın ilk hemcins ilişkisi "biseksüel kavramını tamamıyla at çöpe"ye varabiliyor. söylediklerim yanlış anlaşılsın istemem, elbette lezbiyen ve gey temalı açılma filmleri olmalı ama işin "zoraki" kısmı açıkça belli edilmedikçe biseksüellik tamamlanmamış eşcinsellik, biseksüeller de "aslında eşcinsel ama itiraf edemiyor" zannı altında kalmaya devam edecekler.

biseksüel bir kadın olarak kendimi ben de bu gereksiz sorgulamaya itmiştim. 4 yıl gibi bir süredir hayatıma sadece kadınlar giriyordu ben biseksüel değil de lezbiyen miydim biseksüelliğimin sallantılı karşı cins tarafını tamamıyla kaybetmiş miydim soruları aklımı karıştırmaktaydı. bazen kendimizi çok iyi bildiğimiz halde kavramsal olarak bir şeye baktığımızda "buna oturmuyorum" kaygısı taşırız. biseksüellik de ilk bakışta kadınlardan ve erkeklerden eşit hoşlantı gibi gözükse de aslında bunu yüzdeye yaymak çok yanlış bir yerde duruyor. az önce belirttiğim "sallantılı" kelimesi tam olarak bunu işaret ediyor. karşı cinse nadiren hoşlantı duyuşum vaktiyle beni de "aslında lezbiyenim ve kendimi mi bastırıyorum?" sorusuna itmiş olsa da bir tarafa daha yakın olmak biseksüellik gerçeğini değiştirmiyor. biseksüelliğin "arada kalmışlık" gibi yanlış ön görüntüsü korku yaratıyor. yani skalanın bir ucunu eşcinsellik bir ucunu heteroseksüellik olarak kabul etsek biseksüellik o skalanın uçlar arasında kalan bütün bi kısmını ifade ediyor. bu da insanlara ilk bakışta korkutucu ve kafa karıştırıcı gelebilir. çünkü heteroseksüel ve eşcinselin yeri nettir. lakin biseksüellik bu skalada dinamiktir. herhangi birine daha yakın olabilir ve bu yakınlık herkeste aynı şekilde etki göstermeyebilir. bu sebeple "ben aslında şu muyum" sorusu biseksüellerin kendilerini net bir yerde hissetme isteğinden kaynaklı doğabilir, doğaldır. burada biseksüellerce unutulmaması gereken aslında biseksüelliğin de uçlara yakın ya da uzak olduğunda da net bir yerde duruşu olduğu ve o iki uç arasında kalan bütün bi kısmın biseksüellik olarak tanımlanabileceğidir. panik yok, herkes o skalanın tam ortasında olmak zorunda değil.

biseksüelliğin görünürlüğünü ortaya koymaya çalışırken tehlikeli argümanlar kullanmak da büyük bir sıkıntıdır aynı zamanda. biseksüelsin ee yani dendiği noktada "aşkın cinsiyetsizliğine inanıyorum" (bunu da bi’ zamanlar kullanan biri olarak) ya da "birlikte olduğum insanın kadın ya da erkek olmasını önemsemiyorum" demek eşcinselliği ve heteroseksüelliği "aşkın cinsiyetliliğine inanmak" ve "yönelimde cinsiyeti ön planda tutma" zannı altında bırakıyor. buradaki problematik nokta "aşkın cinsiyetsizliğine inanıyorum" ya da "birlikte olduğum insanın bla bla" cümlesi değil bunun biseksüellik açıklamasında kullanılmasıdır, yoksa biseksüelliğin açıklamasında kullanılmadığı sürece "aşkın cinsiyetsizliğine inanıyorum" cümlesi yönelimleri genel haliyle de kucaklamaktadır.

görünürlük için neler yapılabilir noktasında sloganlar önemli. "ayşe fatma’yı ahmet mehmet’i birbirlerini sevebilmeli" elbette ama neden ayşe fatma’yı handan’ı sevebiliyorken neden bi mustafa’yı da sevebilemesin değil mi? öte yandan mümkünse artık yıllardır aramızda çığ gibi durmuş eşcinseller içinde hakim o bifobiler bi yıkılsın. "hıı biseksüel misin"ler bitsin. bifobik eşcinseller’de genel oranda kendisinden sonra karşı cinsle ilişki yaşayan eski sevgili travması bu bifobiyi doğuruyor gördüğüm kadarıyla. hepimiz hayatta başarısız ya da kötü bitmiş ilişki girişimlerinde bulunuyoruz ama bunu yönelime bağlayamayız, lütfen. "benimle birlikteydi sonra gitti bi erkeğe hem de bi erkeğe aşık oldu :(" e olabilir tatlım. "kadınlarla olsa iyiydi de gitti bi de bi erkekle oldu" falan mı olay yani aslında bi kadınla olsa üzülmeyecek miydin? kuş yuvadan uçmuş, kuşun yuvadan uçması değil uçtuğu yuvanın rengi önemli olmuş bi de. şimdi açık gönüllülükle soruyorum mantıklı mı eşcinseller içinde bu sebeple yaygın bir bifobi? ne demiş önemli bi düşünür: o kilitler açılsın arkadaşlar o yürekler açılsın bi. kendimize gelelim lütfen napıyoruz biz?

özetle benim canım hareketim, biseksüel görünürlüğü herkes açısından önemli bi yerde durmakta. çünkü biseksüel görünürlüğü, tanımların kafalarda tamamıyla yerleştiğinin göstergesi olacak. bu görünürlük olmalıdır ki sonra yaptığımız etkinliklerde adamın biri gelip "yani şimdi biseksüellik kişilik bozukluğu mu?" diyemesin. bu sorunsal üzerine çalışmamız gerek, bu görünmezlik bizim eksikliğimiz. ve azıcık özen gösterirsek telafisi hiç de imkansız bir yerde durmuyor. " Kaynak http://kaosgl.org/sayfa.php?id=16465

Yorumlar

• "kabullenilmeyen heteroseksüellik" versiyonu da mevcut cinsel yönelim
  • bisesüel kadınların deneyim paylaştıkları şöyle bir yazı da var. http://www.lezbifeministler.com/biseksueller-yuvarlak-masada-bulustu/
  • Hem erkeklerden hem de kadınlardan cinsel/duygusal yönde hoşlanma durumudur.Ben de bir biseksüel kızım.
  • Mayıs 2016 düzenlendi
    bkz: Biseksüelim diyorsun ama hep erkek kesiyorsun
  • Ben kadınlara duygusal yönden bir his beslemesemde cinsel yönden iki cinsiyete de açığım
  • Bazen lgbt çevresinde de dışlanabilen bir gruptur. Bazı eşcinseller biseksüellerle sevgili olmak istemezler, çünkü onların aldatmaya meyilli olduğunu, kendilerini karşı cinsle aldatacağını düşünürler ama bu saçmalıktır. Biseksüeller sevgilisi varken başkasına yürümüyor... Sadece bir dönem kadına, bir dönem erkeğe aşık olabiliyorlar... Heterolar aldatmıyor mu, ya da eşcinseller? Bu cinsel yönelimde değil kişilikle ilgili bir problemdir. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .