Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

mankenlik ve feminizm

0
Haziran 2017 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
merhaba, bilindiği üzere hepimiz toplumun güzellik adı altında kadını sıkıştırdığı kalıplardan, gerçek olmayan bir modele sokmaya çalışmasından rahatsızız. sonuna kadar katılıyorum, ama ya mankenlik? elbette bireysel anlamda her kadın feminist olabilir ama ideolojik olarak feminizm ve mankenlik/modellik hakkında ne düşünüyorsunuz? fikrinizi almak istedim.

Yorumlar

• 0
    Teorik olarak bakıldığında manken bir nesneyi tanıtan kişidir.Bir kıyafeti giyerek insanlara tanıtır,fakat pratikte mankenlik sektörü öyle korkunç bir hâl almıştır ki,toplumun güzellik algısı bu mankenler sayesinde yönetilmektedir,genç kızlar mankenlere özenmekte onlar gibi bir vücuda sahip olmayı istemekteler.Bu yüzden anoreksi ve bulimia gibi hastalıklara kadar varan bir durum.
  • 0
    Ben bir mankenin feministliğini içten bulmam,alacağı 2 kilo karşında kapı önüne koyulacak,kapitalizmin istediği vücuda kendini sıkıştırarak,kendisine et parçası olarak bakılan bir sektör de çalışacak ve sonra feministim diyecek? Onun feministliği ne kadar içten tartışılır.
  • 0
    İnsanın fiziksel yönüne ait her türlü güzellik, çekicilik bir süre sonra ihtişamını yitirecektir. İşi mankenlik olan güzel fizikli ya da güzel vücutlu kadınların güzelliğinin büyüsü bittiği zaman elinde kalacak şeyin ne olduğu önemlidir. Hiç bir şey kalmıyorsa sonu trajediyi beraberinde getirir. Zamana bağlı değişeceği, kötü hale geleceği aşikar bir şey üzerine hayat kuran manken kesimini ele almak gerekiyor belki de.
    Elbette mankene olan bakış açısı feminizmin ele alması gereken başka bir sorun. Sektörel olarak kapitalizmin taşıyıcısı estetik yargıların belirleyicisi olması da ayrı ele alınmalıdır. Benim burada değinmek istediğim konu; kadının güzellik üzerine bir dünya kurmaması gerektiğidir. Yazar olmakla, ressam olmakla, cerrah olmakla manken olmak arasındaki fark budur. Zamanın değiştirdiği şeylerle birlikte yitirip gitmeyen bir şeylerin kalması gerektiği. Bir fikir, bir çaba, bir şiir. Zira kadın için güzellik manken olmasa bile hayattını sürdürmesi için birincil gizil beklenti durumunda ki, bu sektörün içince bulunan insanları siz düşünün.
  • 0
    Mankenlerin bir seks objesi olarak görüldüğüne hiç şüphem yok. Ve ne yazık ki artık 14 yaşındaki mankenleri görüyoruz podyumlarda , 20 yıl sonra 12 yaşındaki mankenleri bikini tanıtırken görmeyeceğimizin garantisi var mı?  Yazık çok yazık
  • 0
    Sağlığı tehdit eden yeme bozuklukları ve estetik ameliyatlar, zayıflığın güzellik ideali olarak dayatan bir kültürün sonucudur.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .