Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

toplumun kadını sürekli ana olarak görmesi durumuna ne diyorsunuz

5
Haziran 2017 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
Ben bir kadın olarak anne olabileceğimi düsünmüyorum ki zaten istemiyorum da benim gibi düşünen hisseden kadınlar olduğuna eminim siz bu konuda ne diyorsunuz
«1

Yorumlar

• 3
    Kadın bedenini sömürmeye dayalı herkesin bilinç altında yer etmiş düşünce. Kadınlar anne olmak için doğmaz.Kimse benim bedenimin üzerinden çıkarları uğruna hesap yapamaz. Anne olup olmamak benim secimimdir sizin kirli erkek egemen politikalariniz sebebiyle istemediğim bir şeyi yapmak zorunda değilim DEĞİLİZ!
  • 6
    Bunun biraz da bu toplumdaki din algısından geldiğini düşünüyorum.İslam dininde kadına vaad edilen tek şey "Cennet,anaların ayakları altındadır." bu yüzden klasik erkeklerde annelik saygın bir kurum gibi görülebiliyor,gerçi nasıl bir olguysa en çok küfür edilen yine anneler oluyor.Kadın neslin devamını sağlayan,evinin kadını,çocuklarının anası olmalı patriyarkaya göre.
  • 4
    Ataerkil toplum dayatmasının bir sonucudur. Anneliğin kutsal sayılmasının sonuçlarından biridir. Bakın kız çocukları için üretilen oyuncaklara hepsi ev işleri bebek bakımı. Bu baakı henüz çok küçükken başlıyor ilerleyen yıllarda artıyor. " anne olmamış kadın yarımdır " gibi mantıksız ifadeler bunları doğuyor.
  • 1
    Kutsanan annelik belki de kadınlar için en büyük sorunlardan biri çocukluktan başlayarak elimize verilen bebekler evcilik oyunları,beyaz atlı prens masalları ve devamında evli mutlu çocuklu mottosu etrafımızı kuşatmış durumda.Burda ki en büyük etkenlerden biri kadınların cinselliğini özgürce yaşayamaması tabi ki de aile ve toplum tarafından evliliğe zorlanması evliliğin temel yapıtaşı da onlara göre çocuk tüm bunlar birleşince.Ben anne olmak istemiyorum çocuk doğurmanın neresi kutsal dediğimizde sen kendi varoluşuna karşı çıkıyorsun gibi eleştirilere maruz kalınıyor
  • 1
    Aile kurumu büyük sorun sanki herkes evlenip aile kurmak zorunda bu ne kadar görece özgürlükçü bir çevrede olsan yine bir artık evlenmelisin yargısı kırılamıyor
  • 3
    Akp nin 3 çocuk,kürtaj vb kadın düşmanı politikalarıyla artmış durumda olan bir algı da var
  • 2
    Kadın üzerindeki en etkili kontrol mekanizmalarındandır annelik. Önce din ve devlet evlilikle kadını bir dört duvara hapseder, ardından anneliği dayatır ve bedenine hapseder. Doğduğumuz andan itibaren alınan oyuncaklar, giydirilen kıyafetler, sokakta oyun oynarken bile yemek pişirmelerimiz.. Bebeklerle oynamak, gelinlik hayallerinin büyüsüne kapılmak. Eninde sonunda çocuk yapmamak gibi bir fikir eksik hissettirir insana. Bu çok doğal. Bunu sorgulamak bile ihanet gibi sanki, kutsal anneliğin dışına çıkma fikri.. Değerin azalır toplumda. Değerini topluma göre biçen kadın nasıl çıksın bu algıdan? Kadını sürekli anne olarak görürler, başka türlü de kabul etmezler. Anne olup olmamak elbette kadının bileceği iştir, lakin önce kadının varolması gerekir.
  • 3
    Anadoluda ana demek; kocası ne yaparsa yapsın çocuklarına bakmak evini idare etmek zorundadır. Onun duygularının önemi yoktur. Belirli görevleri vardır sadece. Cennet annelerin ayaklarının altındadır sözü tamamen kandırmacadır. Anne diye yazılır köle diye okunur kısaca
  • 1
    En yakınımdan annemden sürekli olarak ''çocuk yap bir düzenin olsun'' cümlesinden anlıyorum ki anne-ana olmak bu toplum içinde düzeni sürdürmek demek. Eğer bir kadınsan ve çocuk sahibi olmayı istemiyorsan tehlikeli bir yerdesin demek. Eğer ana olursan ataerkil sistem seni daha kolay kabul eder demek. Ana olmakta yetmez çoğu zaman bu düzene bu defa o kavramın içindekiler deşilir durur. Ne kadar fedakarsın v.s.
  • -1
    ismi "kadının sadece ana olarak görülmesi" olarak değiştirilesi feminist sözlük başlığı.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .