Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

 • 976 Tüm Kategoriler
 • 31 Duyuru - Öneri
 • 292 Tartışmalar
 • 191 Kavramlar
 • 11 Serbest Stil
 • 16 Klasikler
 • 422 Tanıtımlar
 • 13 Sözlük Hakkında

Kadın-Erkek eşitliği konuşulduğunda Kadının vücudu güçsüzdür diye karşı çıkan insana verilecek cevap

0
Ağustos 2015 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
Başlık harf sınırı yüzünden dil ve anlatım kurallarına uygun olamadı. Asıl başlık Kadın-Erkek eşitliği hakkında konuşulduğunda Kadının vücudu erkeğin ki kadar güçlü değildir diyerek karşı çıkan kişiye verilecek en güzel cevap nedir ?

Bu insanlara eşitlik derken kastedilen şeyi anlatmayı denediğimiz zaman duymak istemedikleri için duysalar bile ''ne saçmalıyor bu'' diye cevap vermeleri nedeni ile bu insanlara izah etmek yerine farklı bir cevap geliştirme zorunluluğuna sahibim. Benim cevabım Madem vücudumuz güçsüz o zaman erkeğinkine oranla hak konusunda daha üstün olmalıyız oluyor. Sizin cevabınızı merak ediyorum.

Yorumlar

 • 10
  Söz konusu söylem üstünlük veya alçaklık değildir. Kadın güçsüz değildir ki kadın hakları fazla olsun. Wollstonecraft ın kadın hakları bildirisine geri mi dönelim ? Kadın engelli değildir ki hakları daha fazla veya daha az olsun.
  Kadın, kadın olduğu için değil, insan olduğu için eşittir. Kadın güçsüz değildir. Kadın rolü güçsüzdür.

  İnsan insana potansiyel olarak eşittir. Kadın erkek potansiyel olarak eşittir. Düşünen düşünene potansiyel olarak eşittir. Yargıya varan yargıya varana potansiyel olarak eşittir. Bilinçli bilinçliye potansiyel olarak eşittir.

  Aslan ve erkek fiziksel olarak eşit değildir, Aslan erkekten daha üstün haklara sahip değildir.
  Sonuç:
  Ölçüt fiziksel güç değildir.
 • 2
  Flora Tristan gerekli yanıtı vermiştir, bundan iki yüzyıl önce: "Peru’da her asker savaşa giderken istediği kadar kadını da beraberinde götürür. Dört kadınla gidenler bile vardır. Kadınlar erzak bulmak, yemek pişirmek ve barınaklarında gereken her şeyi sağlamak üzere zaman kazanmak için saatler öncesinden ordunun önünde giden kalabalık bir grup meydana getirirler. Bu mutsuz kadınların son derece tehlikeli yaşamdan ve zorluklardan dolayı ne kadar acı çektiklerini anlamak zor değil. Silahlıdırlar, katırlara tencere, kap kacak ve çadırlarını yüklerler. Yanlarında her yaştan bir sürü çocuğu sürükleyerek katırları tırısa kaldırır, karlı dağları koşarak çıkarlar, sırtlarından bir veya iki çocukla yüzerek nehri geçerler. Konaklayacakları yere geldiklerinde ilk önce kamp için en iyi yeri seçerler, daha sonra katırlardan yükleri boşaltır, çadırları kurarlar; çocukları emzirir, onları uyuttuktan sonra ateşi yakar, yemek pişirirler. Eğer yerleşim yerinden uzakta oturuyorlarsa aç kurtlar gibi kendilerini kasabaya atarlar ve yöre halkından ordu için erzak isterler. Gönül rızası ile verirlerse ne âlâ, yok eğer erzak vermemekte direnirlerse dişi arslanlar gibi dövüşürler, kasabayı yağma ederler ve elde ettiklerini kampa getirerek aralarından paylaşırlar. Askerler gelmeden her şeyi yoluna koyarlar. Askerin her türlü ihtiyacını karşılayan bu kadınlar hiçbir ücret almazlar, tek gelirleri cezasız olarak çalabilmektir. Kızılderili asıllı, yerli dili konuşan, bir tek İspanyolca kelime bilmeyen, yani askerlerle aynı dili konuşmayan bu kadınlar evlenmemiş ve kimseye ait olmayan, hangi erkek isterse onun olan kadınlardır. Askerlerle birlikte yerler, onlarla otururlar, aynı tehlikelere maruz kalırlar ve daha büyük yorgunluklara katlanırlar. Her şeyin dışında bir yaratık bunlar. Ordunun yiyecek ve içeceği, dört-beş saat önceden yola çıkan bu kadınların cesaret ve gözüpekliğine kalmış bir şey. Bu kadınların sefalet ve tehlike içinde geçen yaşamlarının üstüne bir de analık görevlerini yaptıklarını düşünmek akıl almaz bir şey. Hiçbir kadın buna dayanamaz gibi geliyor insana. Bir Kızılderili erkek, asker olmak yerine intihar etmeyi tercih ederken, Kızılderili kadınlar büyük bir cesaretle tehlikelere göğüs gerip, yorgunluklara katlanıp, erkeklerin katlanamadıkları bu yaşamı gönül rızasıyla kucaklıyorlar. Gelişmekte olan toplumlarda kadınların üstünlüklerini bu derece çarpıcı bir biçimde verebilecek başka bir kanıt olabileceğini sanmıyorum. Eğer iki cinse de benzer ve eşit eğitim verilseydi, gelişmiş toplumlarda da durum aynı olmaz mıydı? Bu deneyimi yapılacağı zamanın geleceğini de ümit etmeliyiz."
  Yani kadın fiziksel olarak güçsüz falan değildir, külliyen yalan.
 • 1
  Ronda Rousey ile 10 dk kapalı kafes dövüşüne sokmak.
 • 2
  Kadın vücudunun güçsüz olduğu düşüncesine nerden kapildigini sormak gerek ? Ve kadınların g force a daha fazla dayanabildigini acı eşik değerlerinin çok daha yüksek olduğunu belirtmek gerek. Böyle bir seyi savunan birine korkutmadan usulca yaklaşmanın bir yolu kadınların güçsüz olmadığını anlatarak başlangıç yapmak
 • 0
  Taşaklarına tekme atıp "Güçten bahsediyodun ?" demek.
 • 1
  Bunu diyen eril kişisine usulca yaklaşıp kasıklarına geçirdiğiniz tekmeden sonra arkanızı dönüp gidebilirsiniz
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .