Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

erkekler feminizmin neresinde?

6
Şubat 2017 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
Erkeklerin feminizmde başlıca sorun kaynağı olarak görüldüklerini biliyorum.Ama şu gerçeği göz ardı edemeyiz eşcinsel,siyah,müslüman,asyalı,kızılderili,feminen,yahudi,engelli,trans erkekler de baskı görüyor.O yüzden erkeklerin de feminizmde yer almasında bence bir sakınca yoktur.Erkeklerin de ataerkil ve seksist toplumdan büyük yaralar aldıklarını düşünüyorum.Erkekler ağlamaz veya erkekler daima sert olmalı tarzı şeyler erkekleri büyük baskılar altına alıyor ve onların da birer insan olduklarını, duyguları olduğunu duymaya ve savunmaya ihtiyaçları var.Erkekler şiddet gördükleri zaman veya tacize uğradıkları zaman da dikkate alınmıyorlar.Çünkü böyle bir durumda kendilerini savunabileceklerini veya kendilerinin bunu istediğini söyleyen bir sürü kişi var maalesef.O yüzden feminizm hem erkekler hem kadınlar içindir diyorum. image

Yorumlar

• 3
    Kadın özgür olduğu zaman erkek de özgürleşecek.
  • 2
    erkeklerin feminizmdeki yeri pro-feminist erkeklerdir. ayrıca kadınların ısrarla mücadele ettiği erkeklik/ataerki kadınlara olduğu kadar erkeklere de baskı yaptığından (militarizm, ağlama, güçlü, kaba, evi geçindiren) feminizm onları da özgürleştirecektir.
  • 2
    Kadın = Erkek olduğu için erkekler feminizmin konusuna dahildir.
  • -2
    Açıkçası ilk baslarda erkeklerden gelen destege katılıyordum. Ama pro feminizmin yalnızca bir yalandan ibaret olduğunu düşünüyorum artık. Erkekler mümkünse mucadelemizin hiçbir yerinde yanımızda olmasınlar. Biz mucadelemizı kadın kadına yasarken gayet mutlu ve huzurluyuz.
  • 0
    Feminizm sanıldığının aksine yalnızca kadınların ezildiği/hor görüldüğü ayrımlara karşı çıkmak değildir. Feminizm, pozitif ayrımcılığa da karşı çıkmaktır.
  • 1
    Ben erkeklerinde feminizm içinde yer aldıgına inanıyorum.ki benim için en güzel örnek kardeşim.kendini feminist gören çoğu kadından daha fazla feminist oldugu aşikar.yıllardır dayatılan "feminizm bir başkaldırıdır,eşitlikle alakası yoktur "safsataları yüzünden erkeklerin feminizme bakış açısı değişmiş ve bunu anlamayı bile reddetmişlerdir.Ama günümüzde bu önyargılar azalarak tükenmeye devam ediyor.gerçi günümüz Türkiye'sinde kadın olmak da,hakkını savunmak da o kadar zor bir meziyet ki! Bunları göz önüne aldıgım zaman aslında evet feminizm bir başkaldırıdır diyebiliyorum.feminizm hayattaki yegane amacımızın kendisine hizmet etmek oldugunu dikte eden sayısız erkeğe karşı bir başkaldırıdır.bizleri kendi istekleri uğruna istedikleri sıfatlarla yaftalayan,canımızı yakmayı hak gören ve bunu aslı olmayan temellerle haklı çıkarmaya çalışan tüm erkeklere bir başkaldırıdır.Ama tabi bu başkaldırının bir insanlık görevi olduğunu düşünen ben için feminizm cinsiyetçilik değildir,bu yüzden kadınların oldugu kadar erkeklerin de bu başkaldırının içinde olması gerektiğine ve aslında olduğuna inanıyorum
  • 1
    Feminizm erkeğe değil,erk dusunceye ataerkil sisteme karşıdır yani erkekler de pekala feminist mücadelenin içinde yer alabilir bana göre
  • 0
    Feminizm cinsler arasındaki eşitsizliğe ataerkil sisteme karşı bir akımdır. Keza toplumsal normlar içinde bu sistem içinde ağırlıklı kadınlar olarak erkekleride ezmektedir. Bence erkeğin bu mücadeledeki yeri pro-feministliktir.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .