Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

New York sokaklarında 10 saat yürüyüp 108 kere sözlü tacize uğrayan kadın

0
Kasım 2014 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
Geçtiğimiz hafta New York'ta 24 yaşındaki Shoshana Roberts tarafından gizli kamerayla gerçekleştirilen sosyal deneyin sonucu. Oldukça sade bir biçimde, hızlı bir şekilde yürüyen ve kendisine atılan hiçbir lafa cevap vermeyen bir kadının sokaklarda yaşadığı dram. Videoyu izlerken sinirleriniz çok bozulacak bir kere, buna hazırlanın. Bunun dışında benim sinirlerim en çok bu videoyu yayınlayan haber sitelerinin altındaki yorumlar yüzünden bozuldu. Erkeklerin ya da bazı kadınların ''Eee, n'olmuş? Selam vermişler sadece!'' deyip durumu onaylayan yorumları ve daha ileriye gidip ''Kendisini güzellik kraliçesi mi sanıyor? O kadın kendisine laf atanlara şükretmeli!'' gibi içler acısı yorumlar bulunuyor. Bizde de en son Cezmi Kalorifer üzerinden yayınlanan videoya gösterilen tepkiler pek de iç açıcı değil. Ya insanlar toplumsal deneylerin neye işaret ettiğini anlamayacak kadar cahil ya da anlamak işlerine gelmiyor. Bence ikinci seçenek daha makul. İzleyin, karar sizin.

Yorumlar

• 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    Sözlüğün (gördüğüm kadarıyla) ilk tartışmasını başlatacak olan sosyal deneydir. Ben açıkçası bu sosyal deneydeki bütün erkekleri taciz ile suçlamanın hiç doğru olduğunu düşünmüyorum.

-"iyi geceler"
    -bu bir taciz!1!

Bu gerçekten çok sığ değil mi? Böyle basit bir şeyi bile -ki bence bu nezakettir- "taciz" olarak adlandırırsak taciz dediğimiz şeyi küçümse duruna gelmez miyiz? Örneğin herkes "faşist" sözcüğünü kullanarak yeterince anlamını boşalttı bu kelimenin şimdi aynısını neden "taciz" için yapalım ki? Birine "iyi geceler", "iyi günler", "günaydın" ...vb şeyler demek bence bırakın tacizi bir nezaket örneğidir. Medeniyetin anahtarıdır. Belki Türkiye'de tanımıyan insanların birbirine selam vermesi garipseniyor olabilir ama ABD'de birbirini tanımıyan insanlarında birbirine selam verdiği ve bunun hiç de garip karşılanmadığını unutmamak lazım. Yani bir kadına/erkeğe selam vermeyi taciz olarak etiketlemek yerine bunun sebebini o ülkenin kültürel kodlarında aramak gerekir.

Ya peki bir kadının yanına yapışan gitmek bilmeyenler derseniz? Evet bence bu bir tacizdir. Bir bireyi isteği dışında bu kadar muhabbete zorlamak, ona baskı kurmak şüphesiz ki tacizdir. Ama benim gördüğüm kadarıyla videoda bunu yapan erkek sayısı pek de fazla değil.

Ve gelelim bana kalırsa en muğlak konuya. Yolda yürüyorsunuz ve tanımadığınız biri size "çok güzelsin" dedi. Bunu bir iltifat olarak mı değerlendirmek lazım yoksa taciz mi? Bu konuda nasıl bir sınır çizeceğiz. Hangi durumda bunu taciz olarak adlandıracağız hangi durumda ilifat olarak. Bence esas tartışmamız gereken bu konu. Bu konuda Batı'da kadınlar baya bölünmüş gibi duruyor. Örneğin bu konuda feyste -BBC World sayfasında- en çok layk alan kadınlardan birinin yorumu:

"I would take it as a compliment, unless someone over steps the mark and invades your personal space then what's the harm in it! There are men and women who would love any kind of attention in this world but for whatever reasons they will never get to experience it in their life! I would just walk with a smile on my face if i was her! "

Açıkçası ben de olması gereken bakışın bu olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Bir de bu videonın ırkçı bir mesajı olduğu kanısındayım. Dikkat edilecek olursa sürekli siyah erkekler gösteriliyor, sosyal deney boyunca. Sosyo-ekonomik statülerinden dolayı belki siyah insanların böyle durumlarda daha çok boy gösterebileceği akla gelebilir. Ama bence bu yeterli bir açıklama değil. Açıkçası bu sosyal deneyden ben şöyle bir mesaj aldım alttan alttan: "bıktım bu yılışık siyah erkeklerden bir video çekiyim de şunları dünyaya rezil ediyim."
  • 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    Yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey o erkeklerin yaptığı şeyin sıradan bir selamlama olmadığını görmek. ''Catcalling'' dediğimiz şeyi yapıyorlar. Bunun yanı sıra jest ve mimiklerine bakıldığında niyetlerinin bir merhabadan çok ötede olduğunu görmek mümkün. Amerika dediğimiz yer kültürel bir birleşim. Erkek arkadaşımın Los Angeles'ta yaşadığı zamanlarda da kendisine yolda selam veren bir sürü insan vardı. Evet, selam vermek gerçekten güzel bir şey tatlı bir tebessüm eşlik ederse buna. Ancak burada kadın dümdüz yolunda ilerlerken birini böylesine rahatsız etmek selamlamak değil. Ben bir kadın olarak selamlanmak, ıslıklanmak falan istemiyorum. Bu da eğer sözlü ve gözleriyle yiyen bir şekle bürünmüşse evet, taciz olarak nitelendiriyorum. Bıraksınlar yolumda yürüyüp gideyim, bu kadar basit. İltifat konusu da aynı şekilde. Bana ''güzelsin'' derken bu kelimenin ağzından nasıl çıktığı, jest ve mimikleri çok önemli. İnsanı yercesine denen bir güzelsin sözü, ''Seni bugün çok güzel gördüm'' tarzı bir dostane güzelsin lafından bin kat farklıdır. Ancak burası beni pek ilgilendirmiyor. Bazı insanların iltifat duymaya ihtiyacı varsa yabancılardan bu onların sorunu. Ben bunu istemeyen birçok kadın tanıyorum. Benim yaşadığım şehirde bu tür sorunlara pek az rastlanıyor. Bu işin sınırı mı nedir? Bu işin sınırı o kadının buna istekli olup olmamasıdır. Kadın bunu iltifat olarak algılarsa sorun yok ama bunu istemezse sorun vardır. İpler kadının elinde yani.

Irkçılık tartışmalarına gelince. Ben de çeşitli feminist sayfalarda bu videonun sadece Siyahi ve Latin erkekleri karalamak adına çekildiği yönünde birçok yorum okudum. Bu videoyu çeken Rob Bliss ise videonun ırkçı olduğuna yönelik iddialara şu yanıtı vermiş:
    We got a fair amount of white guys, but for whatever reason, a lot of what they said was in passing, or off camera. So their scenes were a lot shorter, but the numbers themselves are relatively even.
    Also, we didn't always capture the audio or video well- there's a siren that kills the scene, or someone walks in front of the camera, so we had to work with what we had. Cities are noisy, and full of people that walk in front of the camera, you know? By chance, this is how it looked, but we really did have a broad spectrum of people that said/did something.
    Bunun dışında bu videonun neden ırkçı olabileceğine yönelik şöyle kapsamlı bir makale var Everyday Feminism sayfasında. Bu tartışmaya açık bir konu, evet.

• 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    Videoyu doğru okumak lazım. Bir de büyük firmalarda iş ortamında elit beyazlar tarafından yapılan tacizi (mobbing) kameraya almak neredeyse imkansız. Bu onun sokaktaki izdüşümü lafı ırkçılığa çevirmeye gerek yok.
  • 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    Bir makalede de yazar şöyle demiş: ''Beyaz erkekler başka türlü taciz ediyor.'' Bu da büyük olasılık çünkü dediğin gibi mobbing de tacizin önde gideni kadınlar için. Tacizin sosyo ekonomik seviye ve eğitim seviyesi yükseldikçe çeşitlenmeleri de oluyor kanımca. Bu videodaki gördüğümüz sosyo ekonomik gelir seviyesi düşük ve muhtemelen eğitim seviyesi çok da yüksek olmayan insanlar. Bunların eğitimli olanları neler yapıyordur kim bilir. Bir de o yazarın neden beyaz erkeklerin başka türlü taciz ettiğine inandığı paragrafı aktarayım:
    White men, on the other hand, have no use for that sort of catcalling. They marked their territory centuries ago. So, instead, their sexual harassment is less invasive (“in passing,” as Bliss puts it) and harder to recognize—even when it’s staring you in the face. They do it in bars, at parties, on the frat row at your local college campus, in boardrooms, and other places men of color are never privy to, at least not in positions of power.
  • 0
    Başı belada olan,tehditler alan kadındır.

Türkiye'de olsa ne olacağını herkes biliyor.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .