Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

 • 976 Tüm Kategoriler
 • 31 Duyuru - Öneri
 • 292 Tartışmalar
 • 191 Kavramlar
 • 11 Serbest Stil
 • 16 Klasikler
 • 422 Tanıtımlar
 • 13 Sözlük Hakkında

islamofobi

2
Haziran 2017 düzenlendi kategorisi Kavramlar
Kelime anlamı İslamiyet ve bu dine mensup kişilere beslenen nefret,yapılan negatif ayrımcılık olarak verilse de tam anlamıyla islam olgusundan ve müslümanlardan korkmak şeklinde açıklanması gereken olgu.
Kelime anlamı ile açıklanan durum islamofobiden çok islam düşmanlıgı,anti-islam şeklinde tanımlanmalı kanımca. Bir islamofobun dogrudan islam dinine ya da müslümanlara bir kini ya da negatif ayrımcılıgı olmayabilir,bir tepki olarak dolaylı yoldan karşıtlıgının söz konusu olması onu tanımda bahsedilen gibi faşist eylemler içine sokmayabilir.
İslamdan neden korkulur? Cinsiyetçi,türcü,homofobik,kendinden olmayan herkese yaşam hakkı tanımayarak vahşet kapılarını açan, çok daha büyük vahşetlere yol açabilecek, bunları da her türlü meşrulaştırabilecek şekilde yorumlama açıklıgı bulunan,ilerlemeye,çağın şartlarına yönelik hiçbir senkronizasyonu olmayan tamamen akıl dışı bir kutsal kitap,dolayısıyla bu kutsal kitaba göre yaşanan,kendinden olmayana nefret temelli gelişime bilgiye ilerlemeye eşitliğe tamamen karşı bir sosyal hayat. Görünen köyün klavuz istememesine ragmen teoride söylenen tüm istenilen durumları (hoşgörü,huzur,barış,bolluk,bereket..) içinde bir türlü barındıramayan bir cografya. Hiçbir güzelligi barındıramamasına ragmen tüm bunlara kendilerinde kılıf uydurarak mutlu olduklarını zanneden adeta afyon etkisindeki insanlar.
Müslüman degilsen,kadınsan (aslında erkeklerin de üzerlerindeki baskı yadsınamaz),eşcinselsen,bu afyonun etkisinde degilsen,farkındaysan, bunların hepsi ya da birden fazlasıysan saygı görme, nefret edilmeden yaşama,hatta hepsinden önemlisi yaşama hakkının bile olmadıgı bir olgudan neden korkulmaz? Ve bu etkiler sonucunda nasıl tepki gösterilmez? Asıl soru bu olmalı bence. Hiçbir ilerlemenin olmadıgı ve olması gereken ilerlemelere yogun tepkilerin oldugu bir cografyada iyi şartlar altında yaşamanın imkansız oldugu,hatta temel ihtiyaçlarının bile zor karşılandıgı bir ortamda nasıl mutlu olunur? Saygı görmediğin noktasında nasıl saygı gösterilir,nefret dolu, herhangi bir açığını yakalamak adına seni izleyen gözler arasında nasıl sevgi dolu olunur?
Tüm bunlara ragmen ama gerçek islam bu degil mottosuna sıgınıp nasıl tüm bunlar görmezden gelinir? Gerçek islam nedir? Apaçık olarak eşitşiz,düşman bir kitap mı yoksa kitabın dogru, ya da yanlış yorumlanması sonucu asırlarca apaçık yaşanan eşitsiz,düşman bir hayat mı? İkisi de aynı şey degil mi? Teoride savunulanın da pratike savunulmayanın da söylediği,yaptıgı aynı degil mi?
Söylediklerim bu dine mensup tek tek tüm insanlara degil genele baktıgımızda gördügüm tabloyadır. Tek tek insanların düşüncelerini, ama ben böyle degilimlerini,herkes böyle degildirleri açıklamak için din/islamiyet kavramını degil vicdan kavramını kullanabiliriz aslında. Kendi çapımızda kendi çevremizdemikro boyuttaki degerlendirmelerin asırlardır makrodaki görünüme bir faydası olmuyor.
Bir islamofob olarak söyleyebilirim ki, islam olgusuna ya da islamı benimseyenlere karşı verdiğim tepki, etkiye tepkidir. İslamofobiyi sebepsiz islam karşıtlıgı ve dolayısıyla bir çeşit faşizm olarak görmek ve görülmesini sağlamak aslında yine islam olgusunun faşizmidir.

Yorumlar

 • -3
  Yazdığınız yazıda çok büyük yanlışlıklar ve eksiklikler görüyorum.Bir kere İslamofobi her zaman kötü bir şeydir kötü bir şey olacaktır.Ve İslamofobi aynı zamanda ırkçılıktır.Siz beyaz kadınlar intersectional feminism'i anlamakta güçlük çekiyorsunuz sanırım.Bir Müslüman feminist olarak şu yazıyı okumanızı öneririm: http://everydayfeminism.com/2014/09/islam-and-feminism/ İnsanlar Müslüman kadınların ne tür zorluklar çektiklerini unutuyorlar.Özellikle beyaz feministler Müslüman kadınlara yaptıkları ayrımcılığın farkında değiller.Bir kere İslamı anlamadan çok insan yorum yapıyor.Hiçbir açıklamayı dinlemeden kalbinizi nefretle dolduruyorsunuz.Bu da çok kötü sonuçlara yol açıyor.Bence ilk önce Kur'an-ı Kerim'i ve hadisleri okuyunuz daha sonra İslamofobikliğin üzerine yorum yaparsınız.
 • 2
  @bellhooks sana islamafobinin ırkçılıkla aynı şey konusu olduğu hakkında hemfikirim ama bize hiç kur'an okumamışız gibi davranmanız boş yere attıp tuttuğumuzu-tutmaya çalıştığımızi-ima etmeniz çok çirkin bir davranıştır.Ben şahsi olarak konuşuyorum kur'anı ve kutsal kitabı okudum ve islamın kadını ikinci sınıf bir vatandaş olarak gördüğü çok açık sürekli korunmaya muhtaçmışız gibi gösterilmemiz pasif-edilgen-bir rol biçilmesi kadına bir aşağılamadır kadınlara çiçek muhamelesi yapılması iltifat değildir hatta aşağılamadır
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .