Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

kadınların feminizmden korkması

Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Kavramlar
"feministler erkek düşmanı değildir. feminizm en başından beri cinsiyetçi düşüncenin nasıl çalıştığını, bu düşünceyle nasıl başa çıkılabileceğini ve onu nasıl değiştirebileceğimizi hem kadınlara hem de erkeklere anlatmaya çalışan bir düşünce ve eylem biçimidir. Bir düşmanlık ya da nefret pratiği hiç değildir, tam tersi, herkesin üzerinde yan yana, dimdik ayakta durabileceği bir eşitlik ve adalet zemini yaratma mücadelesidir."

Yorumlar

• İçlerinde kızkardeşim de olmak üzere her kadına feminizmden bahsettiğimde "ay yok o kadar da değil feminist olacak değiliz" cevabını aldığım anda kafalarını duvara vurmak istememe sebep olan hadise.E be kadın ; annem senelerce babamın çilesini çekti diyorsun,sevgilim bekaret muhabbeti yapıyor ya ayrılırsak diyorsun,patronum beni taciz etti diyorsun,aynı işi yapıyoruz sırf erkek diye o adama daha çok para veriyorlar diye yakınıyorsun,o zaman ne diye feminizm deyince "ay ne münasebet ?" diyorsun.(p.s: içimde aynı öfkeyi "ay yannız ben kadınım bana bakmak zorundalar ne diye çalışacakmışım" diyen kadına da büyütüyorum.Çalışma bacım biz enayiyiz ondan çalışıyoruz ya da yoldan tuttuğumuz erkekleri zincire vurup ekmek su karşılığı evde çamaşır bulaşık yıkatıyoruz demek istiyorum.)
  • Nisan 2015 düzenlendi
    Çünkü kadınlar ataerkil sistem içinde yerlerini sağlamlaştırmak için çeşitli pazarlıklar yapıyorlar,stratejiler geliştiriyorlar ve yaşadıkları sömürü sisteminden her ne kadar dert yansalar da zaman zaman ,ortada açık bir pazarlık var ve kazanım olarak gördükleri şeylerden vazgeçmek istemiyorlar.
    Biliyorlar ki eğer pazarlığı bir kenara bırakıp gerçek bir kurtuluş,onurlu bir yaşam için mücadele etmeye karar verirlerse artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Diğer bir sebep ise Tc'de geçmişten bu güne devam eden anti-feminizm propogandasıdır. Kuruluş yıllarında anne-direngen-cephe gerisinde çalışan bir kadın imgesine ihtiyaç vardı, bu yaratıldı-övüldü-edebiyatta yankı buldu. Cumhuriyet kurulduktan sonra ise modern-çağdaş-toplumu ileriye götüren kadın modeli sunuldu. Nitekim medeniyetsiz yerlere(!) ışık,bilgi götüren öğretmen kadın tipi bu dönemin projesidir. Sonrasında ise devletin benimsediği devletçi ambalajlı türkçü-islamcı politikalar gereği sonunda İZM olan her akıma neredeyse savaş açıldı.

Sürekli olarak türklüğe ve islama diş bilemiş düşmanlar yaratılarak toplumun din ve ırk merkezli bir düşüncede tutulması sağlandı. Gerektiğinde bunlar gavur icadı, Türk kadını başımızın tacıdır zaten ne gerek var bunlara denildi. Bazen Orta asya' da yaşamış Türki kabilelerden bir kadın sultanı gösterip "yaaa batı bizden ders alsın" denildi.
    Çoğu zamanda Feminizm denen batı projesi islamin öngördüğü aile yapısını yıkmaya çalışıp, Türk örf ve adetlerini unutturmak içindir düşüncesi benimsetildi.

Yani kadınlar hiç bir zaman kendileri için,kendilerine dair politikalar geliştiremediler, hep başka projelerin nesneleri olarak ele alındılar. Ne zaman ki kadınlar ataerkilliğe savaş açıp, din-ırk-sınıf üzerinden kandırılamadılar o zaman hemen başları ezildi ve onların yerine uyumlu(!), devlet projelerinin yürütücüsü, emir kulu elemanlar getirildi.

Elbette olan, katledilen, dövülen,ezilen kadınlara oldu. kadınlar arasında yıkılması güç duvarlar örüldü, acılarının kaynağı aynı dahi olsa yaşanma biçimi-derecesi değişti.
    Hatta hakim ırk ve sınıfın kadınları kendilerine sınırlı bir alan yaratıp "bize batıdan önce oy atma hakkı verildi" diye kendilerini epey kurtulmuş bile hissettiler.

İşte sanırım tüm bu sebeplerden kadınlar Feminizm'in F'sinden bile korkuyorlar, feministim derlerse şuana kadar ezberletilen değerlerine ihanet etmiş olacaklarına inanıyorlar sanki.

• "Biliyorlar ki eğer pazarlığı bir kenara bırakıp gerçek bir kurtuluş,onurlu bir yaşam için mücadele etmeye karar verirlerse artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" klavyene sağlık :) Feminizm kadını düşünmeye ve ilk defa kendisi için bir şey yapmaya zorlayacak çünkü.Belirlenen ve çizilen sınırların dışında "kendi" seçimini yapmak zorunda olduğu bir eylemi gerektirecek... sıfır düşünce,sıfır eylem,sıfır risk...
  • Hemcinslerimin bu tür davranışları beni çok şaşırtıyor aslında,bir kadın nasıl feminizme karşı olabilir anlayamıyorum.Giydiğimiz pantolon bile feminizm mücadelesi sayesinde kazandığımız bir şey adeta (!)
  • Toplum olarak feministlere erkek düşmanı ,feminist,kıllı ,lezbiyen vs gözüyle bakıldığı için korkuyor olabilirler içten içe feminist olup bu baskılar nedeniyle inkar edenleri tanıdım
  • Feminizmi bilerek kabul etmediklerini ya da kötülediklerini düşünmüyorum. Toplumda öğretilmiş feminizm algısı var olandan çok farklı. Kadınlığın bastırılmışlığı ve kadınların sindirilmiş olması bugün ataerkil sistemin de kapitalizmin de ekmeğine yağ sürme halinde. Hiç kimse korkularıyla karşı karşıya kalmak istemez. Dolayısıyla feminizm, bilinmesini istedikleri şekilde anlatılıyor ve yansıtılıyor.
  • Kadınlar kendilerinden korkuyorlar aslında. Kendisini anlamaya başlayan insanın temel taşları sarsılmaya başlıyor. Yeniden inşa etmek, yaratmak tüm hayatı etkileyen bir süreç. Elbette zor. Doğumundan beri sana öğretilenlere, inançlara karşı ne kadar edilgen olduğunu anlıyorsun. Yürümek kişinin elinde.
    Böyle bir dünya feminizme ne kadar kapalıysa, kadınlar kendilerini feminizme bir o kadar açmalılar çünkü böyle bir dünya da kadının hayata açılan önemli kapısı feminizmden geçiyor. Kendi dünyasının pratiğini oluşturabilmesi için güzel fikirler, güçlü feministleri çıkarıyor karşısına aniden.
  • Mayıs 2017 düzenlendi
    feminizmin imaj tanımları ile gerçek tanımları arasındaki uçurum yüzünden gerçekleşen durum. (bkz. feminizm)
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .