Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Bütün erkekler öyle değil

4
Ataerki'nin canlılar üzerindeki tahakkümü hakkında bir söz söylemeye gör anında kendi hemcinslerin dahil koca bir güruhun sığlıktan öldüren bu sözüne maruz kalırsın: Bütün erkekler öyle değil!
işin korkunç yani ne zaman meseleyi açıklamaya çalışsan ya erkek düşmanı,ya bilmem bilinç altında ki eziklik psikolojisi,saldırganlık, evlenince geçere kadar yolu olan kusturucu cümleler duyarsın. Veya daha iyimser(!) bir tablo şu: sen meseleye insanın evriminden başlarsın ki ortamdaki Ali-Veli arkadaşın veya Ayşenin pek sevgili kocasının egosu ile işinin olmadığı meselenin çok daha geniş-farklı bir öze sahip olduğunu anlatabilesin ama bir bakmışsın millet çoktaaaan bunu geçti akşam ne yiyeceğini konuşmaya başladı bile. (bu arada ortamda ki Ayşe arkadaş fırsatını bulmuşken kocasını biraz övmüş, Ali-Veli ise ne kadar kadınsever olduklarını kanıtlama imkanı bulmuş olmanın iç erinciyle muzaffer görünüyordur muhtemelen :) )http://eksisozluksexism.tumblr.com/post/115495671403/ama-butun-erkekler-oyle-degil
«1

Yorumlar

• 1
    Nisan 2015 düzenlendi
    Sevgililik/evlilik kurumunun milliyetçilikten pekte farklı olmadığını gösteren bir cümle.

Milliyetçiler:"Bütün milletler öyle değil mesela benim milletim süper bir millettir.Benim milletim , milletler hiyerarşisinin üst tabakalarında bulunur"

Sevgili veya evli kadın/erkek:"Bütün erkekler öyle değil mesela benim erkeğim süper bir erkektir.Benim erkeğim , erkeklerin iyiliğe göre hiyerarşisinde en üst tabakalarda bulunur"

Sevgililik/evlilik ve milliyetçiliğin ortak yanlarından biri taraf tutmak ve karşılıklı fayda sağlamak olduğunu düşünüyorum.Bu tarz iyimser yaklaşımların kişinin "güvenilir alanın" dışına çıkma korkusuyla ilgili olduğuna inanıyorum.Sevgililik durumunda malesef nerdeyse hepimiz bu tarz şeyler söyleyebiliyoruz.İşin doğasının bu olduğunu düşünüyorum.

Tabiki de bir de bu cümleyi kendini övmek için söyleyen erkekler de var. :)
  • 0
    mesele sadece "bütün erkekler" değilken iyice sıkıcı oluyor.
  • 5
    Zaten daha hiç "o erkeklerden" olduğunu söyleyen birini görmedim,hiç kimse o erkeklerden değil ama nasıl oluyorsa bu olanlar oluyor.Uzaydan gelen bu bir grup erkek,masum erkeklerimizin şöhretini karartıyor (!)
  • 1
    1-2 kaç kişi hariç öyle düşünüyordum bende ama hepsi öyle sözlük
  • 1
    Lanet olsun hepsi öyle istediği kadar eğitimli istediği kadar entelektüel olsun öyleler ve her yerdeler cinsiyetçi konuşuyorsun diyorsun abartıyorsun ama ben öyle düşünmüyorum artık kusmuk geldi
  • 1
    Eylül 2015 düzenlendi
    Gördüklerimizle veya kendimizden yola çıkarak "bütün erkek"(heteroseksüel veya homoseksüel) hakkında bir yargıya varmak güçtür.Ama "bütün erkekler öyle değil" argümanıda bir o kadar taraflıdır.Bütün erkeklerde bir şiddet ve cinsiyetçi potansiyel olduğuna inanıyorum.Kimisi bu potansiyeli bastırmakta başarılıdır kimisi bu potansiyeli bastırmakta başarısızdır veya bu potansiyeli bastırmak için uğraşmaz.

Erkeklerin (insan olan) bu potansiyelini doğadan aldığını söylemiyorum .Bunun hakkında yargıya varmakta çok güç.Ama günümüzde erkeklerin böyle yetiştirildikleri ortada.Böyle yetiştirilen bir erkeğin her zaman şiddet ve cinsiyetçi potansiyele sahip olduğunu düşünebiliriz.Potansiyelden kastettiğimde tam olarak budur.

Bir erkek potansiyelini tamamen bastırsa bile bu içinde ki şiddet seven ve kadını aşağılayan şey zamanı geldiğinde ortaya çıkabilir.Heteroseksüel erkek için bir kadını "elde edememek" veya bir kadın tarafından "reddedilmek veya "aldatılmak" gibi durumlar bu potansiyeli açığa çıkartabilir.Bu örnek "bütün erkekler öyle değil" önermesini çürütmek için yeterlidir.Kısacası bir erkeğe "arzu ettiği/istediği şeyi" vermemek ; o erkeğin tüm bilinçaltının açığa çıkması için yeterlidir.
  • 0
    parantez açılır.
    Petruhska! Petrushka!

Ataerkil söylem: kadınlar ikinci sınıflar. Tarihe bakın biyolojiye bakın vsvs
    Ataerkil görüngü bakışında karşı söylem: erkekler şiddet.egilimlidir. Hangi düşünce de olursa olsun temelde şöyledir böyledir vs vs

Marcel proust " insan coğrafyaya bağlıdır"

Söylenecek çok şey var da...

Aktivist olmaya karar verenlere çok görev düşüyor

Parantez kapanır

Giacobbe! Biz iki kişimiyiz ?

• 0
    Ve bi konu hakkinda temkinli yaklasinca onceki yasadgin bi durumdan dolayi, beni niye onunla kiyasliyosun? Niye baska erkeklerle ayni kefeye koyuyosun? diye azarlamayi bile hak gorurler kendilerinde. Cok buyuk hakszlik yapildgini dusunurler kendilerine. Fakat degisen pek birsey yoktur , ayni seyler tekrar yasanmistir
  • 1
    Erkeklerin bir tartışma ya da konuşma esnasında kurtarıcı olarak gördükleri argüman. "öyle" olmadığını ispatlamaya girişen erkek olayın özünü kavramamıştır. Kendisine yöneltilen kişisel bir suçlama olmadığı halde bu argümana sarılıyorsa potansiyeldir, zira biz bir gerçeklikten söz ediyoruz, ataerki var, eril zihniyet var diyoruz. Senin bu sistemin içinde nerede konumlandığın inan umrumuzda değil. Kadınlar, tartışmalarınıza erkekleri dahil etmeyin. Dahil olmak için yırtınırsa sanane vasat herif deyip kovun. Sevgiler.
  • 0
    Kızlar sakin ama sakin "o diğerleri gibi değil o farklı ben eminim" demeyin. Ben çok acı bir şekilde tecrübe ettim bunu, bir travma yaşatacak nitelikte acı duyuyorsunuz. Özür dilemek bir yana ayrılırken size "gerizekali feminist" diyebiliyor. Siz de Kendinize "ben böyle bir insanla nasıl iki yılımı paylaştım" diye agliyorsunuz . Yapmayın. Hepsi aynı.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .