Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

 • 976 Tüm Kategoriler
 • 31 Duyuru - Öneri
 • 292 Tartışmalar
 • 191 Kavramlar
 • 11 Serbest Stil
 • 16 Klasikler
 • 422 Tanıtımlar
 • 13 Sözlük Hakkında

meme uçlarına özgürlük hareketi

Ocak 2017 düzenlendi kategorisi Tanıtımlar
#freethenipple kampanyası
sonuna kadar desteklediğim hareket.

meme uçlarımızı özgür bırakalım ey kadınlar!
istirham ediyorum, zavallı meme uçlarınızı dıştalamaktan vazgeçiniz artık.

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/freethenipple-women-in-iceland-bare-breasts-in-solidarity-with-trolled-student-10136238.html
http://www.havadiskibris.com/Haberler/yasam/sosyal-medyada-gogus-uclarina-ozgurluk-hareketi-basladi/51849

Spolier
izlanda'da yaşayan kadınlar, feminist bir genç kadının yaşadıklarından sonra sosyal medyada göğüs uçlarına özgürlük hareketini başlattı. hareket 26 mart özgür göğüs uçları günü'ne dönüştü.

göğüs ucunun fotoğrafını #freethenipple (göğüs ucuna özgürlük) hashtag’iyle twitter’da yayınlayan adda smaradottir adlı genç kadın , milletvekillerinden üniversite öğrencilerine kadar pek çok kadından destek gördü.http://icelandmag.com/article/member-parliament-bares-breast-support-free-nipple-campaign

http://www.unilad.co.uk/nsfw/icelandic-women-bare-breasts-for-freethenipple-campaign/


daha geçen bu mevzuu yüzünden yadırgandım, yargılandım, bir yığın laf işittim,
hani insanın her türlü tercihinin politik bir duruş olduğunu düşündüğüm için (the personal is political) bazı şeyleri beyinsiz primatlarla tartışmaya tenezzül bile etmiyorum ama sütyen kullanıp/kullanmama kararı kadar özel bir kararımın eleştirimesi beni o kadar gerdi ki!

ya bu meme ucu faşizminin katlanılabilir hiçbir yani yok!

inanın bu baskı tahammül edilebilir gibi değil ve ben feminist bir kadın olarak bu kadar aşağılanmaya cidden katlanamıyorum artık!

portakal kadar memelerim ya var ya yok haliyle taşıyabileceğim büyüklükte oldukları için sütyen kullanmıyorum.
meme ucumu gizlemenin mantığını kavrayamadığım için göğüs ucu gizleyen şeffaf silikon ped vb. şeyler de kullanmıyorum.

haliyle meme uçlarım çok kalın kazak giymediğim durumlarda kıyafetin üzerinden sivriliyor.

kadınım bir tane amım var iki tane de memem var ve o iki mememin iki tane ucu var haliyle sivri olan bir şeyin kıyafet üzerinden sivrilmesi fizik yasalarına çok uyumlu öyle değil mi?
öyle.
buraya kadar çok normal değil mi?

ama işte bizim çok makul toplumumuz var olan ve herkesin var olduğunu bildiği bu iki küçük çıkıntıyı görmeye tahammül edemiyor. saklıyor, sansürlüyor, yok farz ediyor!

erkekler memeler fora gezebiliyorken ben memelerim ucunun oluşturduğu tümseği bile saklamak zorundayım!
neden?
çünkü benim meme uçlarım seks objesiymiş!

ben senin benim meme uçlarımı seksüalize eden beynini parçalarım lan!
ben memelerimi seks objesi olarak sunmadığım sürece sen ne hakla benim memelerimi seks objesi olarak değerlendirebilirsin?

bakın iş hayatında, resmi olan her yerde kadınlara meme uçlarını kamufle etmeleri dayatılıyor. sütyen kullanmayan kadınlar işten çıkarılıyor, teşhircilikle suçlanıyor!

oysa burada özel bir teşhir kastı yok sadece sütyen giymeyi tercih etmeme insiyatifi var.
sütyen takmama hakkı var. oysa bu hak kadınlara tanınmıyor.
bu düpedüz faşizmdir!

elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin bir kadın ne hakla sütyen kadar rahatsız edici bir çamaşırı kullanmaya mecbur bırakılabilir?
ne hakla benim meme uçlarımın oluşturduğu tümsek benim kastım olmadığı halde başkalarınca seksüalize edilerek sakıncalı bulunabilir?
bu beni düpedüz aşağılamak değil de nedir?

lütfen artık bu konuda bir parça farkındalık geliştirsin herkes.
sokakta orda burda gördüğünüz meme uçlarına direkt seks objesi olarak bakmayın. tamam tahrik olabilirsiniz ben de biseksüel bir kadın olarak meme ucunu tahrik edici buluyorum ama meme ucundan tahrik olmakla bütün meme uçlarını seks objesi olarak değerlendirmek arasında fark vardır; meme ucu farkedilen her kadını kafanızda yaftalamak arasında fark vardır.

kadın olarak, eğer sütyensiz taşıyamayacak kadar büyük memeleriniz yoksa her zaman şunu aklınızda bulundurun:

braless is better! sütyensizlik özgürlüktür ve daha sağlıklıdır.

upper pecoral kaslarınızı çalıştırdığınız sürece memeleriniz sarkmaz aksine dikleşir ve büyür.
(low pectoral kaslarınızı çok yorarsanız küçülebilir de)

keşke tahammülsüz olmasak seksüalize etmeyi bırakıp aktüelize etsek de her kadın şöyle özgürce gezebilse sokaklarda:
http://bralessisbetter.tumblr.com/

Yorumlar

 • Sinefilozof sözlükdaşımı sonuna kadar destekliyorum altına imzamı bile atarım. Benim memelerim mandalina kadar bile yoklar ve sütyen takmadığımda bana zorluk çıkarmıyorlar taşıma konusunda aynı şekilde. Fakat bazen '' fazla içimi gösteren'' -nalet olsun bu hayat- kıyafetler giydiğimde söve söve takıyorum çünkü galiba başa çıkacak gücü kendimde bulamıyorum etrafla. Kendimi rahatsız hissetmekten korkuyorum. Ve bu tabii ki dış kaynaklı bir rahatsızlık. Yaz gelsin sütyensiz eylem yapalım arkadaşlar ne diyeyim. Düzeltin beni yanlış bir şey söylediysem. Bu konuda gerçekten pek rahat değilim ve tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sadece seksi çağrışımları bile olmayan -beni böyle konuşturan toplum utansın- kıyafetlerle bile yeterince tacize uğrarken ve tabii gırtlak gırtlağa gelirken coğu zaman belki de korkuyorum evet. Hadi meme uçlarına özgürlük.
 • Sonuna kadar desteklenir lakin pek de harcıalem bir hareket değil. Büyük memeli kadınlar olarak bir yerlerde en seksinin aksine sütyen kullanıyoruz. Buradan mesele kadın kendini nasıl rahat ve sağlıklı hissederseye çıkıyor. Yani bir bakıma auto nomos en özgüründen.
 • Ben iki yildir universite ogrencisiyim ve daha bir gun bile o lanet sutyeni takmadim. Evet. Bakiyorlarmi bakiyorlar. Ama kime ne
 • bazen sütyensiz dışarı çıkıyorum. evde zaten çoğu zaman sütyen giymem. fiziksel açıdan acıtıyor ve yoruyor. özellikle yaz günlerinde nefes alamadığımı hissediyorum. lüzumsuz elbette. etmeyin, eylemeyin. memelerinizi özgür bırakın.
 • Evet haklısın ben sütyen kullanıyorum çünkü sütyen le memelerim daha hoş duruyor ama tabikide bu tamamen benim kendi vücudum üzerindeki kararım herkes istediği kararları birilerinin şikayeti üzerine değiştirmek zorunda olması büyük mücadelelerimizden umarım herşey gibi bunda aşarız
 • kilo alıp verme olayını sık sık yaşadığım için göğüslerim sarkmıştı ve takıntı haline getirmiştim bunu. sütyen takıyordum sürekli. sonra bir gün yatağımda uzanırken "memelere özgürlük yaa!" diye tuttum sütyenimi, tavana fırlattım. mutluyum. kadınlar her haliyle güzeldir!
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .