Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

bu tarz benim mi acaba?

4
Şubat 2015 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
Hepimizin bildiği gibi televizyonlarda önce birken şimdi ikiye çıkan korku filmi gibi bir yapım var. Bu tür programlar ve yarışmalar insana ne katar bilmem ama bence bizden götürdükleri çok daha fazla olan yapımlardan biri. Jürisiyle, yarışmacılarıyla, konseptiyle oldukça bayağı bir yapım. Sırf meraktan oturup bir bölüm izledim hem birinci hem de ikinci sezondan ve beynimdeki nöronların 5. dakikadan sonra bana veda ettiğini hissedip televizyonu kapatmak zorunda kaldım.

Yok, izlenmiyor. En azından vakti olmayan, modayla işi gücü olmayan birinin izlemesi mümkün değil. Beyninize ve gözlerinize yazık. Duygu sömürüsü, entrika ve sahte gözyaşları, tamamen yapmacıklık, çirkeflik, terbiyesizlik, görgüsüzlük ve cehalet üzerine kurulu bir yapım olmuş.

Jürisi ayrı bir olay zaten. Aşağılamalar, sesini yükseltmeler, dalga geçmeler, efendim ''nasıl kadın olunacağına dair'' akıl vermeler. Kusura bakmayın da kimse kadınlığı sizden öğrenecek değil. Herkesin kadınlığı kendine yetecek seviyededir, siz rahat olun.

Beni en çok üzen de hitap ettikleri alt-orta ve orta sınıftaki insanların hayatları boyunca zar zor kazandıkları o paraların, bu tip insanlar tarafından bir haftada çarçur edilmesini ağızları açık izlemeleri. Zenginin malı züğürdün çenesini mi yoruyor, yoksa ümit fakirin ekmeği mi bilemiyorum ama ben bu tablodan çok rahatsız olan o yüzdeliğin içindeyim.

Televizyon dünyasının tamamen ''gerilim yarat, ağlat, kavga ettir ve reytingleri kap'' mottosuna paralel giden bu yapımı kınıyorum. İzleyen insanların da bu tür programlara artık eleştirel gözlerle bakmalarını rica ediyorum.

Yorumlar

• -3
    Şubat 2015 düzenlendi
    Tv8versiyonunu bilmem ama show tv versiyonunu Cemil ipekçi uğruna eleştiremiyorum. Ayrıca show versiyonunu yeni juriyle başladığı günden beri izledim hiç de kadınlık öğretici veya aşağılayıcı bir tavır hatırlamıyorum. Aksine bunu yapanlara meydan bırakmamak için döndüğünü söylemişti cemil ipekçi ekranlara. Ağlama, atışmalar da elbet olacak hayatın içinde olmuyor mu sanki. Modaya ilgi duyan biri olarak cemil ipekçinin tavsiyelerini duyabileceğim bir program olması hiç de eleştirilecek bir şey değil bana göre.
    ayrıca programın orta sınıfa hitap ettiğini söylemek de nasıl bir kibir. senin doğrun olan üst sınıf doğruna uymayan orta sınıf mı oluyor. Tüm parasını çarcur edenleri de izlemiyor kimse. Belki juriden beğendiği bir modacının uğruna izliyor. İzleyenleri aşağılamak olmuş tamamen yazdığın ve bu saçmalığı yapan çok kişi var, bu programı izlemeyince burjuva mı oldunuz yani
  • 2
    Bu programda modaya dair çok bir bilgi verildiğini görmüyorum ben. Bugün Ne Giysem daha moda üzerineydi, kisisel meseleler yoktu. Yine de beğenilen juri üyesinin agzindan çıkacak tek bir fikir için bile izlenebilir elbette ve kimse de bunu kucumsemez, kucumsememeli. Ne sebeple izlenirse izlensin o birbirini asagilamalarin, laf sokmalarin filan programi basitlestirdigini, kulturel gelismeyi degil mahalle kulturunun kotu niyetli yanını desteklediğini reddetmemek lazım.
  • 0
    Şubat 2015 düzenlendi
    Şimdi ilk yorumu yapan arkadaşın diğer yorumlarına da baktım acaba gerçekten önemsenecek bir bilgi birikimi var mı diye. Üzüldüm cidden kendisi henüz alt, orta ve üst sınıfın ne anlama geldiğini bilmediği için. Hele ülkemizde bulunmayan burjuvazi sınıfına da oradan bir şeyler sallamaya çalışmış kendi entelektüel seviyesi el verdiğince. Bilmediğimiz kelimeleri cümle içinde kullanmak isteyince komik oluyoruz cidden. İnsan bilmediği bir şeyi biliyormuş gibi kullanmamalı, üstelik birini cahilce eleştirmeye yeltenmemeli bile.

Öncelikle kendisine alt, orta ve üst sınıfın, kendisinin sandığının aksine ''seviye'' ile ilgili değil de ekonomik sınıfla ilgili olduğunu anlatmak gerek. Bunu anlamak da sağlam bir Marksist bilgi, üzerine de eleştirel medya ve medyanın ekonomi politiği perspektifini gerektiriyor ki ben kendisinin böyle eleştirel bir perspektife sahip olduğunu düşünmüyorum yorumlarına baktığımda. O yüzden önce kendisinin birkaç dönem bu tür dersler alması ve sonra karşıma çıkıp ''haklıymışsın'' demesini beklemem gerekecek ama ona da zamanım yok. Eleştiremeyen birinin burada ne işi var onu da anlamış değilim. Bildiğin düz insan zihniyetiyle yazmış kendisi, üzüldü tabii sevdiği programa laf gelince. Bu arada düz insana da alınmasın diye açıklama yapayım. Düz insan eleştirel gözle göremeyen, kendisine verileni eleştirel süzgeçten geçirmeden olduğu gibi kabul eden demek. İçi rahatlamıştır umarım. Benim kendi halkımı aşağılama gibi bir derdim yok, asla olmaz da savunduğum ilkeler açısından. Benim derdim bu halkı böyle ninnilerle uyutan, onları aptala çeviren ideolojik aygıtlarla, kanallar ve Acun Ilıcalı gibi medya patronlarıyla. Benim derdim cebinde beş kuruş olmayan halkımı tüketim çılgınlığına iten insanlarla. Ben yılda bir çift ayakkabıyı zor alıyorum yeri gelince ve üç beş şımarık kadının çıkıp da orada Türkiye'nin tümünü temsil ediyormuş gibi kasılmasına tahammül edemem.

Bu programla ilgili yazacak o kadar çok şey var ki kelimeler yetmez. Moda bilgisi için izlenecek bir program olduğuna ben de inanmıyorum çünkü programın %90'ı kavgayla, hakaretle, sataşmalarla ve jürinin ergen hareketleriyle geçiyor. Moda bilgisi isteyen açar internetten mis gibi modacıları da takip eder, bu tür laf salatalarına bulaşmaz. Benim Moda Tasarım bölümündeki hiçbir arkadaşım bu programı kayda değer bulmuyor, bu da bir gerçek.

• 1
    Düzen kendi yoz kültürünü bu tarz programlarla halka empoze ediyor, nitekim başarıyor da. Sonra neresinden tutsan çürümüşlük akan bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Çürüyen, çürütüyor da aynı zamanda. Diğer açılardan bakmadan, tek bi açıdan bakacağım sadece. Ben bu programları izlemeye tahammül dahi edemiyorum, sinirleniyorum. Yazık bana, anneme-babama. Yazık, yoksulluk içinde debelenen uyuşturulmuş halka. Ben, iyi bir gelecek(*) için deyim yerindeyse kendimi parçalayayım. Annem-babam çoluğu çocuğu kendisini kurtarsın(*)
    diye kendisini kısıtlasın, varını yoğunu çoluk çocuğu için seferber etsin. Halkın büyük kısmı, sabahın ilk ışıklarında yola koyulsun akşamın bir köründe evine dönsün. Sonra açsın televizyonunu, 2 saatte milyarlar kazananlara prim versin kendisi 8-9 saat çalışmaya günlük 100 lira bile kazanamıyorken. Evet 2 saatlik bir program için bu sırtlanlara milyarlar kazandırsın.
    Zoruma gidiyor arkadaş, öyle böyle değil. Sinirlerim bozuluyor. Aşağılamaksa aşağılamak, hiçbir vasfı olmayan birtakım gerizekalıların benim ömrü boyumca kazanamayacağım parayı "yırtıklık"larıyla kazanması zoruma gidiyor. Allahaşkına izlemeyin şu programları ya, prim vermeyin.

(Yazar, *lı kısımlarda; çarklılara kendini mümkün olduğunca ezdirmeden, düzen içinde pay kapmaktan bahsediyor :) )
  • 0
    Şubat 2015 düzenlendi
    "Şimdi ilk yorumu yapan arkadaşın diğer yorumlarına da baktım acaba gerçekten önemsenecek bir bilgi birikimi var mı diye. Üzüldüm cidden kendisi henüz alt, orta ve üst sınıfın ne anlama geldiğini bilmediği için. Hele ülkemizde bulunmayan burjuvazi sınıfına da oradan bir şeyler sallamaya çalışmış kendi entelektüel seviyesi el verdiğince."
    Bu yazdığın tartışma çıkaracak yine küçümseyen tavırla yazdığın sözlerine cevap vermiştim ama sildim sadece gerisi kalsın yeter benim için:
    ben izliyorum cemil ipekçinin jüri olduğu versiyonunu. ve senin ne düşündüğünle de ilgilenmeyeceğim.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .