Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

queer tango

0
Yurt dışında festivalleri, şovları yapılan, Türkiye'de ise şimdilik tek sınıfı olan bu dans türünün özelliği dansçıların cinsiyetlerini önemsemeden yapılan, adımları klasik arjantin tangoyla aynı olmasına rağmen niyeti dansa özgürlük, eşitlik ve beraberinde mutluluk getirmek olan tango. Bu anlamda, ataerkil toplumların dansa taşıdığı yönlendiren erkek takipçi kadın rollerini elinin tersiyle itip, dans devam ederken sürekli olarak rollerin değişmesini mümkün kılar. Aslında bunun için yaptığı tek şey herkese iki rolün adımlarını birlikte öğretmek olsa da bir şekilde hissettirdiği o cinsiyetsiz dans pisti, kuşlar gibi uçmanızı sağlayabilir.

Kaynak: http://selambengizo.blogspot.com.tr/2014/12/queer-tango-nedir-ve-nasl-yaplr.html

Not: Çok mantıklı ve olması gereken şey gibi geldi hemen sözlüğe yapıştırdım. Erkek veya kadın görünümlü insanlar dansa yazıldığında en büyük sorun karşı cins görünümünde eş bulmaktır. Bu yüzden halkoyunlarına giden insanlardan bir olmak yerine karşına kim çıkarsa çıksın bu dans öğrenmek sıkıntı olmamalı. Önemli olan dans milllet, yani öyle olsa daha iyi olmaz mı?

image

Yorumlar

• 0
    Erkeğin yönettiği çeşitli danslara dur demek adına mükemmel bir hareket. Türkiye'de çeşitli atölyelerde ders verildiğini gördüm, duydum ve bir hayli mutlu oldum! ^_^
  • 0
    partnerimle denemek istiyorum bunu. ama bende hiç dans yeteneği yoktur.
  • 0
    kadın, erkek rollerinin yıkılması adına güzel bir fikir. okuduğum okulda lgbti eşli danslara bu öneriyi sundu ama negatif cevap aldı.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .