Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

ata kelimesine alternatif

0
Aralık 2014 düzenlendi kategorisi Kavramlar
"ata" erkeği ifade eden bir sözcük. ancak günlük yaşamda bizler dahi o kadar çok dillendiriyoruz ki. çevremizde özellikle de erkin eril ifadelerine karşı savaş verirken bazı sözcükleri kullanmakta bu kadar rahat olmamız gerek. şimdi kafamı karıştıran ilk sözcükle başlıyorum: "ata"geçmişteki büyüklerimiz için kullandığımız bu sözcük yerine başka ne kullanabiliriz? ataerkiye karşılık anaerki var ancak atalarımız ile başlayan bir cümleye atalarımız ve analarımız demek biraz komik oluyor kanımca.
evet önerilerinizi dinliyorum. "ata" sözcüğü yerine ne kullanılabilir?
(eğer başlık sözlük formatına uygun değilse cevaplarınızın ardından kaldırabilirim, başka bir başlıkta bunları tartışabiliriz. ancak önce cevapları almak istiyorum sevgili kadınlar :) )

Yorumlar

• 1
    Aralık 2014 düzenlendi
    Ata kelimesinin yerine daha çok ''soy'' kelimesini kullanmayı tercih ediyorum. Dil de kültür gibi değişken bir yapı olduğundan, istenilirse zamanla dildeki cinsiyetçilikten de kurtulabileceğimizi düşünüyorum. Türkçe dil olarak Latin/Roman dillerinin aksine içerisinde belirgin cinsiyet kalıpları olan bir dil değil. O bakımdan şanslıyız denilebilir. Bununla birlikte bizi şanssız kılan nokta dilimizden çok kullandığımız deyim ve atasözlerinin cinsiyetçi oluşu. Atasözleri ve deyimler dilbilgisi kurallarına göre değiştirilemez. Yine de yerine zamanla yenileri gelebilir. Bu bir gecede tepeden inen devrimler gibi köksüz olmamalıdır elbette. Dil zamanla ve eğitimle değişebilen (ve bazen de asimilasyonla) bir kavramdır. O yüzden bizim bugün örneğin atasözü yerine getireceğimiz alternatif sözcüğün zaman içerisinde kullanımı bir anda artmayacaktır.
  • 0
    çok teşekkürler yanıt için. o kadar sözcük var ki alternatifini bulamamamız nedeniyle insanı sıkıştıran. keşke daha derinlikli çalışmalar yapılabilse bu konuyla ilgili.
  • 0
    Aralık 2014 düzenlendi
    Başlık ve açılma niyeti gayet güzel geldi bana, sözlüklerde sözcük tartışılmalıdır. Hatta daha davetkar olsun diye "ata sözcüğüne alternatif" diye de değiştirebiliriz.

Soy güzel bir öneri, ben de "eskiler" sözcüğünü öneriyorum. Ama ata gerçekten çok zor, sözcüğün kökeni ne kadar geriye gidiyorsa o kadar köksalmış demektir. Çünkü ata, aga, ana aynı kökten geliyormuş gibi görünüyor. Bunlara adem adam sözcüklerini de ekledik mi işin içinden çıkamaz oluyoruz. Bunu yerine farklı bir yol olarak ata sözcüğüne anlam genişletmesi yapabiliriz. Ne bileyim mesela Ankara Eryaman'da Ata ekmek diye bir ekmek çeşidi var. Ata diyince orada akla önce ekmek geliyor. (sanırım olayı daha da karmaşıklaştırdım)
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .