Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

bekaret

10
Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Klasikler
Ülkemizde yanlış bir şekilde namusla ilişkilendirilen ve toplumsal cinsiyet çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturan kavram. Bekaret hem erkek hem de kadınlarda bulunur ancak erkeklerin ilk ilişkiyle ''milli olması'' ama kadınların bundan ''utanç duyması'' gerektiğine inanılır toplum olarak. Bunu en güzel Cemal Süreya dile getirmiştir: ''Sevişti bir bakir ile bakire. Erkeğe milli dediler, kadına fahişe..''

Bekaretin kadınlara daha çok atfedilmesinin en büyük sebebi himen (halk dilinde kızlık zarı) denilen ne idüğü belirsiz ve tıbbın henüz bir faydasını bulamadığı, vajinanın girişindeki değişik şekillerde olan (ya da hiç olmayan) zardır. Kadınların biyolojik yapısının bir parçası olan ya da olmayan himen zarına atfedilen bu önem safsatadan başka bir şey değildir.

Peki, neden bekareti başımızdan def etmeli ve bu konu açıldığında karşımızdaki kişinin çenesini kapatmayı bilmeliyiz?

Çünkü;

1-Bekaret cinsiyetçidir. Bekaretten kadın sorumlu tutulur, erkek değil.

2-Bekaret bir kadının değerini belirlemez. Madem bu kadar değerli bu bekaret, neden bakire evlenen kadınlar öldürülüyor? Neden bu değerli kadınlar şiddete, ayrımcılığa uğruyor? Çünkü bekaret denilen şeyin aslında erkeklerin nezdinde değeri yok.

3-Bekaret heteronormatif bir kavramdır ve LGBTIQ bireyleri ilgilendirmez. Bekarete değer vermek toplumdaki diğer cinsel kimlikleri ve yönelimleri yok saymaktır.

4-Bekaret kadının kendisinden başka kimseyi ilgilendirmez. Bir kadının kimle ya da kaç kişiyle yattığı sadece onu bağlar, karşı cinsi ya da başkalarını değil.

5-Bekaret Orta Doğu coğrafyası için bir beladır, lütuf değil. Namus cinayetlerine yol açan bu bekaret belası kadının hayatını ve onun değerini yok saymaktadır.

Şimdi sıra sizde! Bekaret sizlere neyi çağrıştırıyor? Bekaret kavramlarına karşı çıkarken hangi argümanları kullanmalıyız?
«1

Yorumlar

• 2
    Bekaret = erkek baskisi benim gozumde. Bu kadar net!
  • 5
    bekaret erkekteki özgüven eksikliğinin,kıyaslanma korkusunun dışa vurumudur bence. bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde bunu bile, kadınlara yükleyerek çözmeye çalışırlar.
  • 0
    kadının namus olarak görüldüğü toplumlarda, kadına çeşitli etiketler yapıştırmaya yarayan erkek baskısı ürünü.
  • 1
    Kontrol mekanizmasıdır.
  • 0
    Bekaret kadınları kontrol etmek için uydurulan mekanizmalardan biridir.
    Bir zarın her şeyin belirleyicisi olması gibi mantık dışı bir şey olamaz aksi takdirde.
  • 0
    adını duymam bile irkilmeme neden oluyor. nasıl iğrenç bir kavram, nasıl da bedenimize bizi düşman ediyorlar. bakir, bakire, bekaret hepsi de üzerimizde kurulmak istenen iktidarın eseri. erkek, koca ,baba , devlet...
  • 1
    Kimi genclerin hayatını, iliskilerini, duygularını derinden etkileyen toplumsal norm. Çocuklara duygusal olgunluğuna erişildiğinde seksin daha keyifli olduğunu öğretsek ve onları buna inandirsak, seksin alinip verilen bir şey değil paylaşım ve zevk olduğunu anlatsak onları korumak veya kontrol etmek için bir zara ihtiyaç kalmaz.
    Bunun yanında evlilik dışı cinsel ilişki yaşı zaten düşüyor. Bekaretin önemi azalıyor. görüştüğüm ergenler kendi zamanimdan daha bilinçli görünüyor bana ki bu da beklenen bir durum. Her yaşta cinsellik farklı seviyelerde de olsa yaşanıyor, yeter ki bilinçli yaşansin.
  • 4
    Kadının "namusunu" anlamak için ( zaten bu namus kavramı kadınlarda aranmaktadır nedense(!) ) uydurulmuş saçmalıklardan bir tanesi. Kadının cinselliğini önlemeye çalışmaya, kontrol etmeye yarıyor kendileri. Cinsellik deneyimini yaşayan kadına binlerce etiket bulunuyor. Kadınların bir dünya ömrü boyunca bir erkeğe mahsus olmaları isteniyor. Kadın hediye paketi gibi kendini "hayatının erkeği"ne saklamaya çalışıyor. "Erkek adam" cinselliğini çoğu kez yaşamış oluyor bu esnada. Namus kavramı görüldüğü gibi evlilik öncesi cinsel yaşamı önlemek için değil, kadınların özellikle cinsel yaşamlarını kontrol etmeye çalışan bir mekanizma olarak ortaya çıkıyor.

Her şeyi geçiyorum da, bazı erkeklerin cinsellikte "at gibi kadın" arzusunun yanında kadının "bakire" olmasını beklemesi yeterince gülünç değil mi? Hiç deneyimi olmayan bir kadına nasıl bu kadar rol yükleyebiliyorsunuz? Ya da ilişkiye girmeden deneyimi olması sizin namus kavramınıza girmiyor mu? Bu kadının kendi başına hayal gücüyle bunları yapmasını mı bekliyorsunuz?

Cinsel yaşam dediğimiz şey eril düzende erkeği mükemmel bir şekilde tatmin etmek olarak algılanırken, üzücü olan kadınların bu strese boyun eğmeleri, bunun için uğraşmaya çalışmaları. Cinsel yaşam karşılıklı paylaşımları, zevkleri içinde barındırıyor, erkeğin zevklerini değil. (Bunun aksini düşünen kadınlar beni üzüyor açıkçası.)

Dipnot: Bu zar çeşidinin var olup olmamasıyla çeşitli streslere girip gözyaşı döken kadın arkadaşlarımız var. Evlenene kadar zarına bir şey olmadan cinselliğini yaşayıp, evlendiğin erkeğe mi "kendini sunmak" istiyorsun? Inan ki ikisi arasında fark yok. Çünkü seni "bakire" isteyen erkeğin "namus" kavramına göre zaten başka erkek eline değdiği için kabul edilmeyeceksin. Bari yaşa özgürce, tabularından arınarak.Yaşa ne yaşayacaksan.....
  • -3
    bebekken henüz sfinkterleri kullanabilme yetisi kazanamamışken, beze yapılmış olunan dışkıda bulunan mikroorganizmaların vajene girip bebeği ölüme götürmesine engel olmak amaçlı yanlış hatırlamıyorsam bağ dokusundan ibaret bir yapıdır hymen zarı(kızlık zarı). tamemen vücudu korumak için var olan bir yapının e*keklerinin ve en kötüsü de -kimi- kadınlarımızın beynini de zar tabakası ile kaplaması şaşırtıcıdır.
    bu yapının bekaret ile ilişkilendiren bir söylemde ilk olarak kim bulunmuş merak içindeyim. geçmişe yolculuk edip bu kişiyi tokatlamak istiyorum.
    tabi bir de bekaretin namus ile ilişkisi var. "mmm tıpkı e*kek eli değmiş gibi" peki ya e*kek eli değmemiş kendi elim değmişse ? kaçıncı dereceden namussuzlukla cezalandırılmalıyım ?!

şöyle bir şey duymuştum pek hatırlamıyorum ama "(kadın)o kadar ateşli sevişiyordu ki (adam)bekaretini kendi elleriyle bozmasaydı (kadının)onun bir bakire olduğuna inanamazdı."
    ateşli sevişmek neden orospulara atfedilmiştir ? ateşli sevişmek tenin dokunduğu kadar tenle alakalı değil, tenin örtündüğü ten ile alakalıdır.
    kadının üzerinde hayvanca tepinmeyi sevişmek sanan e*kek bekareti de namusu da tutup bir zara bağlar.

kısa bir hikaye geldi aklıma;
    bakire ve bakir sevişmişlerdir. bakir penisinde, kasık bölgesinde ve bacaklarına uzanan kana bakıp derbeder olmuştur. artık bakire olmayan bakire, bakir olmayan bakiri sakinleştirmiştir. saçma sapan sebeplerden bakirenin denize girip mikrop kapmasından korkan bakir "artık sen benimsin, ben de seninim" hülyalarında dolaşmaktadır. beraber geçirdikleri zaman onlar için öğretici olmuştur. bakire ise için asıl öğretici olan bu zamandan sonrasıdır. bakir bir gün bakireye "e tabi ben açtım yolu artık giren çıkan için sorun olmaz" der. bakireye o an yıldırım düşüp onun sıcaklığı ile beyni yanmış, ışığı ile ise aydınlanmıştır.
  • 0
    "Erkek" kelimesi küfür mü? Anlamadım ben.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .