Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

 • 976 Tüm Kategoriler
 • 31 Duyuru - Öneri
 • 292 Tartışmalar
 • 191 Kavramlar
 • 11 Serbest Stil
 • 16 Klasikler
 • 422 Tanıtımlar
 • 13 Sözlük Hakkında

Feminist Sözlüğün tasarımı neden böyle?

Temmuz 2017 düzenlendi kategorisi Sözlük Hakkında
Feminist Mutfak olarak sözlük yapma kararı aldıktan sonra uzun bir süre format araştırmasında bulunduk. Yabancı kaynaklarda doyurucu bilgiye rastlayamadık çünkü sözlük formatı Türkiyeli bir gencin icadıydı: Ekşi sözlüğün yaratıcısı SSG... Sözlükçülük moda haline geldikten sonra bu formatı kullanıp katılımcı sözlük yapmak isteyen insanların sayısı da arttı. Ekşi sözlük formatında bir site oluşturmak için önümüzde dört yol olduğunu gördük:

1. Anahtar Teslim Sözlük: sozluksistemi.com'dan sözlük almak ki fiyatı 1000 TL ve arkaplanda bir sorun olsa onlara muhtaçsınız. Güncelleme olduğunda yine onlara muhtaçsınız. Sistemleri çöktüğünde tüm sitelere de destekten mahrum kalacak. Parası olan deneyebilir ama kendini amorti edecek kadar kazanacağınızı iddia edebiliyor musunuz? Gerçi Ekşi sözlük reklamlar ile ayda 70 000 TL kazanan bir pazar. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 9. dünyanın ise 514. sitesi. Eğer bu kadar iddialıysanız hodri meydan. Ama bu kadar iddialı olup da sitenin şalterini birine emanet etmek?

2. Sözlükspot Hizmeti: Bu hizmet sayesinde sozlukspot.com adresinden neredeyse ekişi sözlüğe tıpa tıp benzeyen sözlük sitesi yapılabilir. Aynı blogspot gibi. İnci sözlük uzun süre bu hizmeti kullanmıştır. Ancak server'ları çöktüğünde sizin site de çöker. Ayrıca reklam gelirlerini sizin üzerinizden sağlarlar. Yani onlar yer sağlar, siz yazarsınız, onlar reklam verir kazanır siz bakarsınız.

3. Wordpress Sözlük: Wordpress temalarını teoride sözlüğe benzetmek mümkün. Fakat arkaplanı benzetmek mümkün değil. Wordpress blog için tasarlanmış bir yazılım. Fakat bu yukarıdaki seçenekler içinde güvenlik açısından en umut verici seçeneklerden biri.

4. Kendi Scriptini (yazılımını) Kendin Yaz: Ekşi sözlüğün yaratıcısı SSG yetenekli bir yazılımcı. Oluşturduğu format internet dünyasında bir standarda dönüştü. Site artık bir şirket, milyonlarca ziyaretçisi var ve aylık 70 000 TL'lik iyi bir kazanca sahip. (Not: Biz aylık 9$ zarar ediyoruz.) Açık kaynak kodlu olmadığı için ekşi sözlüğün script'i elimizde. Eski ve güvensiz sürümlerinin scriptleri internette var. Server'ların ve yazılımların sürekli güncellendiği internet dünyasında sadece Türkiye'de sahip olunan bir script kullanmayı açıkçası gözümüz yemedi. Eğer harika bilgisayar programcıları olsaydık bu işe kalkışır, kendi sözlüğümüzü yazardık.

Peki biz hangi yolu seçtik?

Hiç birini. Asıl şu soruyu soralım kendimize "sözlüğü sözlük yapan nedir?" Script ve minimalist tasarımı mı yoksa onu oluşturan bilgiler ve üslup mu? Eski sözlük kavramında katılımcı sözlük dünyasına nasıl geldik? Bundan yirmi sene önce sözlük diyince insanların aklına kağıt gelirken şimdi site geliyor. İnternet değişiyor. Ekşi sözlük ilk günlerinde Türkçe karakter desteği vermiyordu ama insanlar ona rağmen bunu yadırgamadan sözlüğe akın ediyordu ve proje tuttu. Şimdi herkesin taklit ettiği başarı bir proje olarak hayatına devam ediyor.

Bu kadar laf salatasından sonra sadede gelelim biz de sağlam bir forum (Vanilla Forum) altyapısının üzerine bir sözlük teması giydirirsek nasıl olur dedik? Sonuçta katılımcı sözlükler aslında forum mantığının evrimleşmiş bir kolu değil mi? Biz köklerimize geri döndük ve kapitalist bağları olmayan kendine has bu sözlüğü yarattık.

Feminist Sözlük siz sözlük diyip bu şekilde yaklaştığınız sürece sözlük olmaya devam edecektir ve yazılımın sağladığı olanaklarla da geliştirmeye çalışacağız.

Sitenin eksiklerini diğer sözlüklerden gelenler daha iyi göreceklerdir biz artılarının söylelim. HTML5 ile yazıldığında hem Google hem de SEO açısında daha avantajlı. Wordpress gibi açık kaynaklı olduğundan ortak bir tasarımın ürünü. İsteyen herkes kendi forumunu (sözlüğünü) kendi server'ına kurabilir kimsenin yazılım desteğine ve reklam sömürüsüne maruz kalmadan. Güncellemeleri hardcore bilgisayar programcısı olmadan da yapabilir. Resim ve video linklerini site otomatik olarak tanıyor dolayısıyla daha renkli bir site çıkıyor ortaya.

Durum bu arkadaşlar, olumlu açıdan bakalım, belki daha kullanışlı ve daha sade bir sözlük oluşturabiliriz. Siteden beklediklerinizi Yazarların Sözlükten Bekledikleri başlığa altına yazabilrisiniz. Fırsat buldukça ve yazılım elverdiği ölçüde önerileri uygulayacağız.

Yorumlar

 • Çok güzel aciklanmis. istek oldukça belki arayuz ve yazılımı daha da gelisecektir ama ben bu halinden memnunum. Mobil de çok başarılı bence, teşekkürler
 • Şubat 2015 düzenlendi
  Sözlüğün tasarımıyla sorunum yok açıkçası ancak bazı konular var; Mesela arama butonunda bir sözcük yazdığımız zaman başlıkları değil entryleri arıyor anlayamadım ancak bunlar düzelecek.
  Şu anda bu platform benim düşünceme göre bir sözlükten çok foruma benziyor ama dediğim gibi bunlar zamanla düzelecek şeyler. (Umarım)

  Edit: Sanırım tırnak içinde arama yapmazsan başlıklarda aramıyor. İlginçmiş.
 • Evet tırnak içi arama birden fazla sözcükte aramalar için ideal.

  Ayrıca 2017 güncellemeleri bu başlıkta detaylı olarak açıklandı.
  http://feministsozluk.com/discussion/986/soezluekteki-yenilikler-ve-guencellemeler-2017
 • fakir kız seni :)
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .