Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

özel olan politiktir

0
Aralık 2014 düzenlendi kategorisi Kavramlar
'Kişisel olan politiktir' olarak da dile getirilen slogan.
"Kadın kurtuluş hareketi, kadınların tek tek, kendi hayatlarında yaşadıkları, acısını çekmekle birlikte 'kişisel sorunlar' olarak gördükleri ezilmişliği ortaya çıkardı; herhalde hareketin en büyük başarısı bu 'kişisel' sorunların gerçekte bir siyasal mücadele konusu olduğunu gösterebilmesiydi. 'Kişisel olan politiktir' sloganı, tam da bunu anlatır. Acıyı, korkuyu ve öfkeyi siyasete dönüştürebilmeyi..." (Aksu Bora, Kadınlar ve Erkekler Hakkında Bildiğiniz Birkaç Şey, 83).

Yorumlar

• 0
    Aralık 2014 düzenlendi
    Kesinlikle katılıyorum. Hayatımızda politik olmayan hiçbir nesne ya da özne yok neredeyse. Bu yüzden politikayla ilgilenmiyorum diyen insanların o postmodern vurdumduymazlığını da anlamıyorum. Biz politikayla ilgili olmasak da o bizimle fazlasıyla ilgili. İçtiğimiz sudan bindiğimiz otobüse kadar politik hayatımız. Ödediğimiz vergiler, KDV, okul yemekleri, iş, aile, din... Hepsi yaramaz kapitalizm tanrısının dişlilerinden her biri. Bu yüzden apolitik olmak gibi bir seçeneğimiz olduğunu bile düşünmüyorum feministler olarak. Aktif politika yapmasak bile en azından farkında olmalıyız yaşadığımız hayatın. Bir şeylerin farkında olarak yaşamak yaşamaktır bana göre, öbür türlüsü salt nefes almak.
  • 0
    Muhtesem bir slogan, muhtesem bir anlatim!

Ayrica Pinar Selek de bir roportajinda bu cumlenin onun hayatini nasil degistirdigini soylemisti.
  • 0
    Aralık 2014 düzenlendi
    Yaşamımızın her alanına politikanın sızdığını, aslında kamusal-özel alanların iç içe geçtiğini ve birbirlerini derinden etkilediklerini dile getiren en iyi ifadelerden bir tanesi. Iktidarın yatak odamıza kadar girdiği, kaç çocuk yapılacağından tutun, çocuğu aldırıp aldıramayacağını tartışmayı hatta bu yönde kararlar almayı kendine görev edinen ve bir türlü ayrılamayan kamu-özel ilişkisinden bahsediyoruz malesef. Ne zaman özel olan özel olacak orası da muamma....
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .