Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Bedelli Askerlik

0
Haziran 2017 düzenlendi kategorisi Kavramlar
Bedelini ödeyerek, (bedeli de 18.000 TL) yapılan askerliktir. Yeni çıkan yasayla erkeklerin 18000 TL vererek askerliğe gitmemelerini sağlamaktadır. Bir anlamda Vicdani Ret'in önünü kapamış düzenleme olarak da görülebilir. 

Yorumlar

• 0
    Ya bu parayı sökülürsün ya da hayatının en az altı ayını çalarız patates soyarsın, bulaşık yıkarsın "vatan borcunu ödersin" demektir. Bu vatan borcu da "sınırın öbür tarafından üç-beş füze attırırız." konuşmasına konu olan tırnak içinde "vatan"ın borcu. Gelin siz çıkın işin içinden.
  • 0
    asıl ironik olan askerlik görevinin "zorunlu" olmasıdır. bir devlet kur, bir kısım vatandaşa askerlik işini zorunlu yaptır, yapmak istemeyene para ödettir yapmasın. deli dumrul'un köprüdeki halleri gibi değil mi yani?
  • 0
    Aralık 2014 düzenlendi
    Sadece 5-6 ayla sınırlı kalmayan, kardeşim gibi bir yıl yapan insanlar da var. Bir yıl ne yaptı bilmiyoruz ama döndüğünde eski halinden eser yoktu. Bir kere okuyanla okumayanın arasında böyle bir ayrımcılık yapılması hoş değil erkekler arasında. Kimseyi ilgilendirmez kimin okuyup kimin okumadığı. Bunun dışında askerliği sadece erkeklerin yapması da saçma. Böyle bir sistem varsa cinsiyet önemli olmamalı tıpkı İsrail'deki gibi. Herkes gitmeli eşit koşullarda kadın erkek farkı gözetmeden. Ben militarizmi destekliyor muyum, tabii ki hayır. Kimse askere gitmesin, dünya halkları olarak orduya ihtiyaç duymadan yaşayasın istiyorum. Ancak bu şimdilik çok zor görünüyor yaşadığımız bölgeden dolayı. Yine de bir feminist olarak bir erkeğin askere gidip işkence görmesinden yana hiç değilim. Bedelli askerliğe gelince de ''parası olan düdüğü çalar'' demişler ve halkı soymanın yeni yollarından birini keşfetmişler. Daha ne denilebilir.
  • 0
    askerlik demek mevcut sistemin bekçiliğini seksist bir biçimde yapmaktır.komik olan ise devrim düşü kuranlarla,alternatif söylemler ürettiklerini söyleyenlerin bedelli askerliğe sevinmesi veya askerlik mefhumunu lağvetmek yerine amalı tümceleri çeşitli kuramların söylemleriyle bezemeleridir.sıradaki slogan herkese gelsin "Öldürmeyeceğiz Ölmeyeceğiz Kimsenin Namusu/Askeri olmayacağız!"...
  • 0
    Ilgilenenler icin de Pinar Ogunc'un "asker dogmayanlar" kitabi Turkiye'deki vicdani retcilerin hikayesini birinci agizdan anlatmaktadir.
  • 0
    askerliğin zorunlu olması bile saçmayken bir de gelmeyeceksin madem para ver mantığı daha da ayrı bir saçma. askerlik vatan borcu değildir, olamaz, olmamalı. askerlik bir meslektir, gerekliliği tartışılır; ancak tüm ülke erkeklerini zapt altına almamalıdır. üstelik paran yoksa zaten mecbursun, yani bedelli askerlik zengin işi. benim işçi kardeşlerim nereden bulup verecek o parayı? (bkz: erdoğan üslubu) onlar 1 aylık silah talimiyle neden ölüme yollanıyor?
    yoo dostum yoo, bu düzen böyle düzelmez.
  • 0
    insanların neden bu kadar aşırı tepki verdikleri ve askerlik görevini yapmayanlara ''vatan haini'' dediklerini anlamadığım olaydır. Zira vatan millet sevgisi yalnızca askere giderek gösterilmez diye düşünüyorum. Konuyu açayım. Ben de bir asker kızıyım. Gelin görün ki askere giden her bireyin eline kocaman bir silah verip Hakkari Şemdinli'ye göndermiyorlar. Hele hele kısa dönem askerlik yapan kişiler kışlada mıntıka temizliği, tuvalet temizliği, kuaförde çıraklık, orduevlerinde servis elemanlığı gibi işler yapıyorlar. O zaman şunu sorarlar adama tuvalet temizleyerek mi vatan millet korunuyor. Yahu bu ülkede siyaset eğitimi almamış bir dünya şarlatan ülkeyi yönetiyor.
    Çemişkezek okulundan vasat notlarla mezun olmuş insanlar ülkenin başında. İstedikleri gibi ülkeyi alıyorlar satıyorlar. Doktorum diyen adam hastanın midesinde gazlı bez unutuyor, mühendisim diyen adamın yaptığı dizayn ettiği binalar depremle yerle bir oluyor. İnsanların okullarını devam ettirip, çok çok iyi yerlere gelerek, iyi birer mühendis, doktor, asker, politikacı, hukukçu olarak ülkelerine sahip çıkmaları emin olun askerde servis elemanlığı yapmaktan daha çok vatanı ve milleti korumaktadır. Bizim ihtiyacımız olan nitelikli istihdam özellikle de kaymak tabakaya kendini bilen nitelikli bireylerdir.

Evet kabul ediyorum ülkemizde büyük bir gelir adaletsizliği var, herkes eşit değil. Fakat bu ''vatan hainliği'' gibi çirkin bir söylemi hemen dile pelesenk etmeyi mi gerektirir? Madem eşit değiliz o zaman bu eşitsizliği bu şekilde avantaja çevirebiliriz. Olayı bu kadar vatan millet meselesine getirmenin konunun çok dışında olduğunu düşünüyorum.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .