Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

 • 976 Tüm Kategoriler
 • 31 Duyuru - Öneri
 • 292 Tartışmalar
 • 191 Kavramlar
 • 11 Serbest Stil
 • 16 Klasikler
 • 422 Tanıtımlar
 • 13 Sözlük Hakkında

eşcinselliğin hastalık olarak algılanması

Eşcinsellik, keşke hastalık olsa da herkese bulaşsa dediğim ama işin kötüsü bunu hastalık olarak gören zihniyetlerin hastalık gibi sığ kafalardan kafaya bulaşmasını endişe ile takip ettiğim durum. escinselterapi.net/forum diye bir site var, sandım ki doktorlar size kuir perspektifte yaklaşıyor, hatta içlerinden eşcinsel doktorlar var, siz onlara daha rahat derdiniz anlatıyorsunuz, yok öyle bir şey. Yönelim illa ki onların istediği yönde olacak bari oraya karışma arkadaşım. Böyle muhafazakar heteroseksist psikolog ve psikiyatristler düşman başına diyorum.

1935 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından yapılan ruh hastalıkları sınıflandırmasında “patolojik cinsellikli psikopatik kişilik” tanımı altında yer alan eşcinsellik, 1952 yılında APA’nın oluşturduğu tanı kılavuzunda (DSM), “sosyopatik kişilik bozukluğu” kategorisinin bir alt grubu olan seksüel sapkınlıklar bölümünde transvestizm, fetişizm, sadizm ve pedofili ile birlikte yer almıştır. 1968 yılında ise, DSM-2 basılmış ve bu sefer eşcinsellik, teşhircilik, fetişizm ve pedofili ile birlikte yer almıştır. 1973 yılına gelindiğinde ise, eşcinsellere yönelik ayrımcılığa ve yasal sınırlamalara son verilmesine yönelik APA’nın içinden yapılan bir çağrıyla eşcinsellik hastalık kategorisi olmaktan çıkarılmıştır (Yetkin 2009:79). 1990 yılına gelindiğinde de Dünya Sağlık Örgütü eşcinselliği hastalık kategorisinden çıkarmıştır.

Bu gelişmelere rağmen günümüzde hala eşcinselliği bir ruhsal ve davranışsal bozukluk olarak tanımlayan psikologlar ve psikiyatri uzmanları bulunmaktadır. Eşcinselliği bir hastalık olarak tanımlayan psikanalistlerin çıkış noktaları kuşkusuz ki dinsel ve ideolojik temalara dayanmaktadır (Mert 2009:84). Bu yüzden onarım terapisi adı altında dünyanın her yerinde eşcinseller “dönüştürülmeye” çalışılmaktadır.
Ayrıntısı: http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=16246

Yorumlar

 • cinselligin ve cinsiyetin evrimine bakarsak aslinda hayvanlarda da escinsel davranislari ve egilimleri gorebiliriz. Vikipedi'de uzunca bir liste var hangi hayvanlarda escinselligin gozlemlendigiyle ilgili.
  ingilizce sayfada uzun bir liste var kuslar, surungenler, memeliler, baliklar, bocekler… http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_displaying_homosexual_behavior
 • Aslında modernleşmenin de etkisiyle kapitalizmin yücelttiği tek tipçiliğin dışında olan yani o çizgide olmayan herkes "anormal","hasta","deli" gibi etiketlenmelere maruz kalmaktadır. Ayakta kalmak için çoğunluğa benzemen gerekecektir ya da dışlanmayı kabul etmek zorunda olmak gibi bir mantık söz konusu hale gelmiştir. Baskın tip ise Türkiye'de "Devlet; Heteroseksüel, Müslüman, Türk ve Erkektir." Sözünden anlaşılabilir.
 • okumamak ve öğrenmemek için diretmektir. okursa tezi çürüyecek çünkü. belki de içindeki gizli eşcinsel kaçıverecek duvarlarından. yok yok, okumamakta fayda var.
  (bkz: cehalet mutluluktur.)
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .