Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Bechdel testi

1
Kasım 2014 düzenlendi kategorisi Kavramlar
Karikatürist Alison Bechdel tarafından oluşturulan, filmlere 3 basit soru sorularak uygulanan, filmin cinsiyet hakkında duruşunu az da olsa elirleyen test. 3 soru şöyle;

-Filmde repliği olan, konuşan 2'den fazla kadın karakter var mı?
-Bu kadın karakterler birbirleriyle konuşuyorlar mı?
-Konuştukları konu herhangi bir erkek dışındaki bir konu mu?

Ne kadar basit sorular olsa ve "bunların olmadığı film yoktur canım!" dedirtse de bir çok film bu testi geçemiyor. Aşağıda testi geçemeyen filmlere birkaç örnek;
-Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi
-Star Wars Üçlemesi
-1'i hariç tüm Harry Potter filmleri
-Her
-Gravity
-Anna Karenina
-Zincirsiz
-Onur Savaşı (Jagten)
-Aşkın 500 Günü
-3 aptal
-2012
-Milyoner
...

Bu liste böyle uzayıp gider. Şuradan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz: http://bechdeltest.com/

Yorumlar

• 0
    bunu ilk youtube vidyocusu Anita Sarkeesian'dan duymustum (A.S. bilgisayar oyunlari uzerine konusan bir feminist.) sonra izledigimiz neredeyse butun filmlerin boyle oldugunu gordum.

tam diyorum ki iki tane kadin var, sonra farkediyorum ki birinin adi yok. sonra baska bir filmde ikisinin de adi var sonra bakiyorum ki hic konusmamislar bile filmde.
  • 1
    Kasım 2014 düzenlendi
    Türkiye'den Ümit Ünal filmlerini örnek gösterebilirim. Mesela: Nar, Ses...
  • 0
    Türkiye'deki neredeyse bütün filmlerin ve dizilerin…(bu liste böyle uzar gider.)
    sınıfta kalacağı test.
    Ortalama her dizide erkek karekter 40 dakika gözüküp diğer 40 dakikada ise sürekli ondan bahsedildiği için (diğer 40 dakikada ise kadın karakter sürekli ağlar sebebe gerek yoktur, sonuca bak tutuyor ya salla).
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .