Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Müslüman, Kuir, Feminist

0
Haziran 2017 düzenlendi kategorisi Kavramlar
bknz: https://jaythenerdkid.wordpress.com/2014/02/23/muslim-queer-feminist-its-as-complicated-as-it-sounds/
bknz: http://aykiriceviriler.blogspot.com.tr/2014/03/musluman-kuir-feminist-gercekten-de.html

Ben, nasıl giyinirsem giyineyim Müslüman’ım. Ve benim kişiliğimin, birbirinden ayrılmaz 3 özelliği var;
Kuir bir kadınım,
Feministim,
Ve şuna inanıyorum ki, Allah’tan başka ilah yoktur ve Hz. Muhammed O’nun elçisidir. Evet, bu kulak tırmalayıcı etkiyi yaratan şey bu sonuncu özelliğim.
diye başlayan bir yazı devamı için ilgili linkleri yukarıda paylaştım.

müslümanlığın,feminizmin ve kuirliğin aynı anda olabileceğini,tanrı / Allah kavramının bir canavardan çok yarattıklarını seven bir güç olduğunu anlatıp, kısacası ben sevgi ve aşka inanıyorum diyor.
«1

Yorumlar

• 0
    Bizim ekibin çevirdiği bir çeviri. Böyle bir çeviriyi yaptığımız için çok mutluyuz.
  • 0
    Yazı güzel, düşünceleri hoş fakat böyle bir İslam yok. Ayetler bir yere kadar yorumlanabilir, ki bütün alimlerin aşağı yukarı aynı fikirde olduğu bir şeye yorum yaparsanız herkes size güler. Metindeki kişinin yaptığı yorumla herşeyi herşeye uydurabilirsiniz, çok basit.

"Allah’ı hayatıma nasıl kabul edersem edeyim, bu benim – feminist ve kuir bir kadın olarak - kendi koşullarıma göre olacak." İslam böyle bir şey değil. Dini hayatınıza kendi koşullarınıza göre uyduramadığınız için dindir. Dogmatiktir. Dinlerin doğasında var bu. Eğer bir dine mensupsanız herşeyi dine göre uydurursunuz hayatınıza, dini hayatınıza göre uyduramazsınız. "By definition" mümkün değildir bu.
  • 0
    bazı insanlar hayatlarında kontrol duygusuna ihtiyaç duyuyorlar, zor zamanlarında sığınabilmek için her şeyden güçlü bir varlığa ihtiyaç duyuyorlar. Hayatlarının bir anlamı olduğuna, ilahi adalete ve başlarına gelenlerin tesadüfi olmadığa inanmak psikolojik rahatlık sağlayacağı için dini eğip büküp bir şekilde kendilerine uydurmaya çalışıyorlar.
    Dinle içiçe büyümüş insanların ufku dardır, dinin ilahi olmayabileceğini düşünemezler ama dinsizliğe şahit olmuş kişilerin hala inanmayı seçmelerinin ben ihtiyaç duymalarından ötürü olduğunu düşünüyorum. Bazılarına dinin insan uydurması olabileceğini anlatıyorsun antropolojik filan sebeplerle, sana hak veriyor ama sonra inancında en ufak bir değişim göremiyorsun. Dini olmasa havada asılı kalacak, tüm valığını dinle açıklamış ve anlamlandırmıiş çünkü.
  • 0
    Allah'ın olmadığını düşünen insanların, inançlı kişilerin ufuklarının dar veya Allah'a inanmasa havada asılı kalacak insanlar olarak görmesi her zaman komik geliyor. Çünkü genelleme bir hatadır ve hatalar her zaman güzel değildir.

Modernizm dinine tapınırken çoğu insan sorunun sadece İslam'da olduğu düşüncesi de tuhaf. Biri çıkıp diyor ki benim İslam'ım bu. Kalkıp bu kişiye inancından dolayı eleştirmek ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Feminist müslümanlar vardır ve olacaktır.

• 0
    Öyle bir dünya yok.
  • 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    İnançlı insanların ufuklarının dar olduğu değildi söylemek istediğim. Dinsizliğe ya da dinlerin ilahi olmayabileceği fikrine aşina olmayanların ufku dardır demek istedim. Gayrimüslümlerle ya da dine inanmayanlarla temas kurmayan insanlardan bahsediyorum. Başka kültürleri, dinleri, hayat görüşlerini görüp tanımamış, bilimin türlü dallarının insan yaratılışı ve dinlerin evrimi hakkında öne sürdüklerini duymamış kişilerden.

Bu yazıyı yazan kişi bahsettiğim gibi biri değil gibi görünüyor. dini konuları sorgulamış, düşünmüş ama böyle insanların hala dine inanıyor olmaları bana dine ihtiyaç duyuyor olmalarını düşündürüyor. Dinin sığınacak bir liman olduğu, psikolojik sıkıntıları hafiflettiği inkar edilemez. Sadece hipotezimi sundum, her bireyiş kapsamayacaktır.

Bu kişiyi eleştirenleri bilmem ama ben fikirlerine karşı çıkıyor değilim. isterse çıksın zinanın, hırsızlığın filan İslam'da en büyük sevaplar olduğunu ileri sürsün. benim umrumda olmaz.
  • 0
    Bence (ayrıca hissettiğim kadarıyla) insanlarda sırtını güvenilir bir şeye yaslama isteği var. Hobbs'un da dediği gibi doğa bir savaş alanıdır. İnsan en basit yapıtaşlarına inildiğinde uygar kisvesi altına bürünmüş bir yırtıcıdır. Öyle olmasaydı yazıyı bulduktan 1900 yıl sonra Dünya Savaşı çıkarıp birbirimizin kanını vahşice dökmezdik. Tekrar da çıkabilir.

Böylesine bir kaos ortamında insanlar güvenecek bir şeye ihtiyaç duyar. Bu en basitinden ataerkil toplumda baba, anaerkil toplumda anne figürüdür. Ne yaparsan yap seni korur, besler büyütür, sana hep destek olur. Ünlü bir şairin dediği gibi "Savaşın ortasında komutansız kalmak gibidir babanın ölmesi." Bundan daha geniş olarak düşünürsek devlet vardır. Seni başkalarından koruması için haklarının bir kısmını devredersin devlete.

Fakat din gibisi yoktur. Birinci ve en önemli güzelliği inandığın sürece cennete, kingdom of heaven'a vs. gitmendir. Din olmasa en büyük derdimiz birinin bizi öldürmesiydi, ölüm korkusuydu. Fakat artık sizi öldüren ruhunuzu da alamayacağı için eğer iyi bir inanansanız sonsuz mutluluk sizi bekliyor. Güzel değil mi? Bence de.
  • 0
    Okuduktan sonra yerlere yatmıştım gülmekten. Kim ne derse desin bu resmen Stockholm sendromu ve bunun en iyi örneklerinden bir tanesi. ''Tanrım öbür tarafta canıma okuyacaksın ama ben buyum, seni seviyorum'' diyeceklere acil şifalar diliyorum.
  • 0
    kategoriler, sınıflandırma çabaları, yaftalar.
  • 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    Ben de dinin bazı temel prensipleri olduğunu düşünüyorum, yani yokluğunda onu "o" olmaktan çıkaracak şeyler.
    Diğer taraftan yakın zamanda yaptığım islami feminizm okumaları bana o değerli ve değişmez görülen alim yorumlarının eski çağlardaki ve günümüzdeki ataerkil söylemden ve yaşamdan son derece etkilendiğini ve kadın lehine bir bakıştan ne denli yoksun olduğunu gösterdi. Bu sadece Tanrı'yla ilgili bir sorun değil.
    Şahsi düşüncem, okuyan, düşünen ve bu konuda samimi olan insanların kendi adlarına, sadece kendileri için içtihat yapma hakkına sahip oldukları. Özellikle de kadınlar yapmalı bunu. Yoksa dildeki ataerkil söylem asla değişemeyecek ya da en azından azalamayacak.

Hâlâ herhangi bir monoteist dinin feminist olduğunu, kadın-erkek eşitliğini sağlamak için uğraştığını düşünmüyorum, bu sadece dinin yorumlanışından çıkardığım bir sonuç değil. Ama "ben buyum" diyen birine sırf kimseye zarar vermeyen seçimlerinden dolayı "hayır, değilsin" demeye hiçbirimizin hakkı olmadığı konusunda eminim.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .