Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Eleştirel Dizi Önerileri

0
Şubat 2017 düzenlendi kategorisi Duyuru - Öneri
Sanırım bu listeyi yazmaya başlasam, ortaya sosyal bilimler alanına büyük katkı sağlayacak bir eser çıkabilir. Kitleyi göz önünde bulundurarak şimdilik işi kısa tutup kendi listemi nedenleriyle buraya yazmak istiyorum.

Bu dizileri tüm sülalem, ülke, dünya, gezegenler izlemeli ama neden?

1- South Park: 1997 yılından bu yana televizyon dünyasında olay yaratan ve günümüze kadar ulaşan South Park, sadece Amerika'da olan biten olaylara değil, dünyanın her yerinde patlak veren siyasi meselelere de eleştirel bir bakış açısıyla el atıyor. Kara mizahın dibe vurduğu, her kesimden karakterlere yer verilen South Park kimilerine göre müstehcen bir dile sahip. Bu yüzden çocukların izlememesi gerektiği düşünülüyor. Bense tam tersini düşünüyorum.

2- American Dad: Tipik bir Amerikan ailesi ve bir uzaylı etrafında dönen olayları anlatan dizinin politik yönü oldukça güçlü. Hemen her bölümde hükümeti eleştiren American Dad, eleştirel tavrıyla kendisiyle aynı kulvarda yarışan Family Guy ve The Simpsons dizilerinden çok daha farklı bir tablo çiziyor.

3- My Mad Fat Diary: İngiliz dizilerinin büyük bir fanı olarak My Mad Fat Diary ile ilgili söyleyeceklerim objektiflikten biraz uzak olabilir. Önceden uyarmalıyım. 2013 yılında başlamış ve yılda sadece 6 (!) bölüm yayınlayarak ağzımıza bal çalan ama bal kavanozunu hep saklayan zalim dizi, izlediğim en güzel şeylerden bir tanesi. Dizi, özellikle medya tarafından yaratılan çarpık güzellik anlayışına maruz kalan genç kadınların izlemesi ve feyz alması gereken bir dizi. Sanırım İngiliz dizilerinin en güçlü yanı karakterlerin ve olayların gerçek hayata çok yakın olması. My Mad Fat Diary'de de, 90'lı yıllarda yaşayan ve kilo problemi olan (topluma göre) Rae'nin gençlik yıllarını izliyoruz.

Sizlerden gelenler; Masters of Sex, OZ, The Fosters.

Not: Bu liste yeni bir eleştirel dizi izlediğim ve sizlerden bir şeyler geldiği sürece güncellenecektir.
«1

Yorumlar

• 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    "Masters of Sex"in de olması gereken liste. iMDb: 8.1
    (Gerçi bana göre Ghost in the Shell de eleştirel ama neyse.)
  • 0
    Lezbiyen bir çiftin biyolojik ve biyolojik olmayan çocuklarıyla olan ilişkilerini çok keyifli aktaran The Fosters'ı da eklemek istediğim liste.
  • 0
    www.justdetention.org/pdf/OZ.pdf

OZ (1997-2003)

Dizi Amerika'da bir hapishanede geçiyor. Sistemi eğip bükmeden gözler önüne seriyor. Aslında mahkumlar, gardiyanlar(2si hariç), vali, yöneticiler erkek. Kadınlar yan rollerde. Kullanılan dil cinsiyetçi vb. Ancak bu durum dizinin anlatılan ortamı tüm iğrençliğiyle ortaya koymak istemesinden kaynaklı. (Ben öyle umuyorum)

Eşcinsellik, tecavüz, ırkçılık, dinler, iktidar güç ilişkileri, idam, aşk, felsefe, psikoloji vb sağlam konulara değiniyor..

İzleme aşamasındayım, umarım böyle devam eder.
  • 0
    OZ'u ''Orange is the New Black'' dizisinin 3. sezonunu beklerken ''Şimdi ne yapsak da yine böyle bir dizi izlesek?'' diyen herkes gibi ben de araştırıp buldum. İnanılmaz derecede iyi bir dizi olduğunu düşünüyorum. Hatta listeye eklesem çok iyi olacak.
  • 0
    Masters of Sex
  • 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    Sanırım başlığın formatına pek uygun olmayacak ama, House of Cards kesinlikle mükemmeldir. Amerikan siyasi sisteminin nasıl kokuşmuş olabileceğini görürsünüz. ABD'nin bütün politik sistemini çok güzel eleştiren bir dizidir. Başrolde Kevin Spacey oynamakta, sanırım bu bile izlemek için yeterli bir sebeptir.
  • 0
    Bob's Burgers. İlk bakışta bir aileyi konu alan bir çizgi dizi daha gibi gelebilir. Ama bu ailede misal Family Guy'daki Meg karakterinden farklı olarak ailedeki hiçbir birey cinsiyeti, cinselliği ve başka özelliklerinden ötürü dalga konusu yapılmıyor. Hepsi ayrı ayrı uçuk karakterler olsa da, aile içinde hepsi oldukları gibi kabul görüyorlar.

Dizideki dinamiklerden ufak bir örnek: Ailenin en büyük kızı olan Tina henüz bir ergen. Haliyle cinsellikle çok meşgul. Annesi onu kınamak, uyarmak, yönlendirmek vs. şöyle dursun, kendini ifade edişini her halükarda destekliyor, buna sınıf arkadaşlarıyla ilgili fanteziler yazması da dahil. :)

Anlatacak daha çok şey var da... Spoiler vermeyeyim. :)
  • 1
    Kasım 2014 düzenlendi
    elbete six feet under.. http://www.imdb.com/title/tt0248654/?ref_=nm_knf_t2 aile kurumu, heteronormativite, ırkçılık, yerleşik geleneksel roller.. her türlü ezber bozar
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .