Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

ben kendimim, sen de kendin olmalısın

0
kadın ne demek?
erkek ne demek?

bu sorunun cevabını vermek hayatımda karşılaştığım sınavlardan biriydi. çünkü bir türlü işin içinden çıkılmıyordu. kadın olmak biyolojik bir olay değildi. erkek olmak da öyle. kendini kadın hisseden kadındır, kendini erkek hisseden erkektir dediğim zaman ise bir insan neye göre kendini kadın veya erkek hisseder sorusunda buluyordum kendimi.

peki, kadın hissetmek neydi. etek giymek istemek mi, memelerinin olmasını istemek mi, makyaj yapmak mı, vajinalı olma isteği mi?
peki, erkek hissetmek neydi. pantolon giymek istemek mi, memesiz olmak istemek mi, sakallı olmak mı, penisinin olma isteği mi?
ve son soru şuydu, bunları neden istiyoruz?

aslında sorunun cevabı basit ama gidilen yol karmaşıktı. Bunları istiyorduk çünkü bunlar toplumsal cinsiyet şekilleriydi. kurtulamadığımız cinsiyet bizleri bu taslaklara tutsak ediyor ve bu taslakların içinde mücadele etmemizi zorunlu kılıyordu.

hayattaki tek varlığı erkek olmak olan, kadın olmak olan insanlar yaratıyordu. oysa daha fazlasıydık. tıpkı hayatta övünecek hiçbir şeyi olanların ırkı ile övünmesi gibi cinsiyeti ile övünen bir dünya olduk. oysa ben kendim, sen kendin olsan. cinsiyetinden öte olsan. ne egemenlik sorunu kalacak, ne başka bir şey.

ne erkekliğin ırklaşacak, ne kadınlığın!

Yorumlar

• 0
    Bence de artık kendimizi cinsiyetlerimize göre tanımlamak yerine "insan" olduğumuzu öne çıkarmalıyız. Tabii bu durum önce erkek egemen toplumu yıktıktan sonra olacak bir şey. Şu an için pek mümkün görünmüyor bana göre.
  • 1
    Bence insan olarak öne çıkarmakta başka bir sorunu türcülüğü doğurur. Sadece kendimiz olalım başkasına gerek yok.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .