Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

sapyoseksüel

7
Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Klasikler
En kısa tanımıyla zekasevici. Entelektüellikten, kişinin beynini nasıl kullandığından hoşlanır bir sapyoseksüel. Akıllı veya zeki sözcüğünün Latincesi olan sapien ile sexualis kelimelerinin birleşmesinden oluşan sapyoseksüellik, birinin cinsel kimliğinden çok beynini sevmek demektir. Bir sapyoseksüel için entelektüellik, zeka ve zihin oldukça önemlidir. Mesela bir sapyoseksüel karşısındaki kişinin Aki Kaurismäki filmlerini sevdiğini duyunca cinsel çekim hissedebilir. O kişinin tipi, ne giydiği bir sapyoseksüel için önemli değildir. Aslında üniversite hocalarımıza duyduğumuz aşk da sapyoseksüellikle ilişkilendirilebilir. Bazılarımız bazı hocaların her dersine gider, ön sıralarda oturur ve resmen ağızdan çıkan o kelimeleri çiğnemeden bütün yutar. Benim bir hocam vardı, kendisi edebiyattan bahsedince iç çamaşırımda ıslaklık hissederdim, o derecede.
«1

Yorumlar

• 3
    Düşünüyor,o halde severim
  • 1
    akıllı, zeki olanları kolay severim
  • 2
    sanırsam olduğum şey. herkes yakışıklılıktan mı hoşlanacak canım? biz de karşımızdakinin beynini seviyoruz.
  • 2
    Yaşasın kafa kafaya aşk!
  • 1
    Evet bir sapyoseksuel olarak sanat ve deneyim dersi hocam her konustugunda kendimden gecerdim
  • 3
    kendini sapyoseksüel olarak tanımlayanlarla karşılaşmalarımda bilgime ya da entelektüeliteme bakmadan direk okuduğum okulla ilgilendiklerini fark ettim. tamam zekayı seviyor olabilirsiniz ama öss gibi saçma bir sınavla iyi okulları kazanan herkes bilgili, zeki, entel vs. falan da olmuyor yani.
  • 0
    ya valla bu benim. geçen bir arkadaşla bir vasıtayla tanıştık, hiç ciddiye almadığım halde konuşma sonunda bildiğin aşık olarak yanından çıktım . şimdi daha eminim.
  • 2
    transeksüel, demiseksüel, sapyoseksüel, biseksüel, homoseksüel, heteroseksüel, panseksüel, denseksüel, interseksüel, aseksüel, antiseksüel, travesti, yok mu arttıran. Bunlara takılmamak lazım
  • 0
    İktidarı sapyoseksüelizm tanımlamasına ihtiva edip sapyoseksüelizm ile ilgi ve alakasının olmadığını ispatlamak.
  • 1
    Mayıs 2016 düzenlendi
    Sapyoseksüel kelimesi; genel olarak bir kişiyi "zeki" , "entelektüel" veya "konuşulabilecek" olduğundan dolayı hoşlanmak veya aşık olmak anlamında kullanıldığını varsayarsak şunları söylemek istiyorum:

Birincisi; insanlarda özsel olarak bir zekilik veya entelektüellik yetisi bulunmaz. Zeki olarak adlandırılan insanlar yetiştikleri ve bulundukları "maddi" koşullardan dolayı bir takım ayrıcalıklara sahip olduğu için zeki olarak adlandırılabilmelerini sağlayan geleneksel yetenekleri ve becerileri öğrenirler. Yani kendisinin sapyoseksüel olduğunu söyleyen bir insan esasında elitisttir.

Ama bir şeyi yukarıda yaptığım sapyoseksüel davranış tanımından ayırmam gerekir. Bir insandan hoşlanmamızın veya onu sevmemizin nedeni hayatla kurduğu bağ veya amaçları olabilir.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki; günümüzde seksüel tercihler veya seçimler çoğunlukla egemen olana göre şekil almaktadır. Mesela sapyoseksüel olduğunu söyleyen bir kişi hoşlandığı kişiyi "egemen" paradigmaya hizmet eden bilgilerle donatılmış veya davranışları egemen paradigmaya uyumlu olduğu için sevebilir.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .