Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Anti Feminist Bir Kadın Olmak

0
Eylül 2018 düzenlendi kategorisi Serbest Stil

Üstteki linke gidin. Dinleyin, ve bu kadın hakkında bir eleştiri yapın. Yorumlarınızı beklerim.

Yorumlar

• 0
    Şimdi soruyorum, neden feministler böyle cahil bir kitle için mücadele ediyor? Eğer kadınlar bile feminizme karşı çıkabiliyorsa ve bu kadar yanlış anlayabiliyorsa, erkekler ne zaman feminizmi doğru düzgün anlayacak?
  • 2
    Eylül 2018 düzenlendi
    Miyase'nin sorularına cevaben:

SORU 1: Neden feministler böyle cahil bir kitle için mücadele ediyor?

Aslında ben kendimi "cahil bir kitle için mücadele ediyor" gibi hissetmiyorum. Kendim ve sevdiklerim için yapıyorum ne yapıyorsam. Tanımadığım herkes için değil. Ama biliyorum bu çabam o tanımadıklarımın da faydasına olacak. ("Ne alaka?" diyenlere; Bell Hooks'un Feminizm Herkes İçindir kitabını öneririm. Çok tatlı bir kitap bence.)

Kimisi tam olarak kendi ve sevdikleri için değil de, tüm topluma karşı bir vicdani sorumluluk duyarak feminizm mücadelesinde yer alıyor, biliyorum, anlıyorum. Bu durumda da "kim için" olduğunun ne önemi var. Bu, sana göre eğer bir vicdani sorumluluksa, hakkını koruduğun kişinin insan olması (hatta bir canlı olması) yeter de artar bile, senin gibi düşünmesi gerekmez. 

SORU 2: Eğer kadınlar bile feminizme karşı çıkabiliyorsa ve bu kadar yanlış anlayabiliyorsa, erkekler ne zaman feminizmi doğru düzgün anlayacak?

"Feminizmi önce kadınlar anlayacak, sonra sıra erkeklere gelecek" ya da "bunu kadınlar anlamıyorsa, erkekler hiç anlamaz" gibi düşünceleri feminist hareket için oldukça tehlikeli buluyorum. Bunun bir sıralaması yok. Kadın/erkek hepimiz aynı toplumun içerisinde belli kabullerle büyütülüyoruz. Hepimizin sorgulaması ve aşması gereken şeyler var; her cinsiyetten, her çevreden, her bölgeden, her mezhepten, ... herkesin. 

Ama bundan da öte, Miyase'nin aslında "Bir kadın bu kadar eziliyorken bu sistemde, feministlerin savunularını nasıl benimseyemez?" gibi bir şey sorduğunu sanıyorum. Bence cevap; kendisi bunun farkında olmayabilir.

Örneğin ben feminizm hakkında bir şeyler okumaya başlayana kadar farkında değildim. Ortaokulda hem annem hem babam dışarıda çalışıyorken, evin tüm işlerinin annemin görevi olması bana çok "normal" geliyordu, sorgulamıyordum, çünkü bildiğim her evde öyleydi. İş yerinde mobbing'ten habersizdim. Taciz/tecavüz haberleri hep uzak memleketteki insanlarla ilgiliydi. Öyle ki ben sokakta yaşadığım tacizlerin o mahallede sadece benim başıma geldiğini sanıyordum o zamanlar, suçu kendimde arıyordum. Feminizmin geçmişte gerekli olduğunu, ama artık ona gerek kalmadığını sanıyordum, çünkü kadınlar isterlerse okuyabilir ve hatta dışarıda da çalışabilirlerdi artık, tamamen özgürlerdi. İsteyen istediğini giyerdi üstelik. Tüm bunlar benim bu konuda düşünmeye başlamadan önceki fikirlerimdi.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak çok kolay. Bu videodaki kadın, ezildiğini düşünmüyor. Sistemin kadınlara ikinci cins muamelesi yaptığının farkında değil. Keşke düşünmeye başlasa, okusa, tartışsa, sorgulasa. Bu çektiği videodan çok utanırdı eminim. Ben şimdi bile ortaokuldaki düşüncelerimden çok utanırım, "O zamanlar çocuktum" deyip geçemem. Çünkü biliyorum, o bilgisizliğim, o farkında olmama halim; ataerkiye hizmet ediyordu. Ama aslında suçlusu benden çok bu sistemin kendisi. 

Son olarak; bu kadını ve benzer kadınları "feminizme cephe alıyor" diye suçlu ilan etmekte fayda yok bence. Feminizm çok yanlış tanıtılabiliyor bazen. Dahası hem haber kaynakları hem de kimi devletler, kadın-erkek eşitliği artık garantiye alınmış gibi davranabiliyor. Esas suçlu bilmeyen kişi değil, sorgulatmayanlar. O yüzden, biz yine bildiğimizi paylaşalım, sorunları dile getirelim, sorularımızı soralım; ötekileştirmeden, suçlamadan, bağırıp çağırmadan derim. Feminizmi öcü ilan edenler, dediklerimizi umursamazlarsa kendi bilecekleri iş, onlara laf anlatacağız diye ömür çürütmeye gerek yok bence. Ama ya dediğimiz bir şeyle birlikte, bir ışık yanarsa zihinlerinde? Ya sorgulamayı seçerlerse? Denemeye değmez mi?

Umutsuz olmaya gerek yok bence, özellikle de bu konuda. Cinsiyetler arası eşitsizlik o kadar aşikar ki (hele ki bu ülkede), bir kez sorgulamaya başlayınca her şey ayan beyan ortada oluyor. 

EK OLARAK: "... bir kadın türü" başlığı beni çok rahatsız etti aslında. Kadınları kategorilere ayırmak, etiketlemek, o ya da bu etikettekileri küçümsemek, ötekileştirmek, ... pek doğru bir tavır gibi gelmiyor bana, saldırgan buluyorum. Mesela aynı konu, karşı tarafı küçümsemeksizin "anti-feminizm" başlığı altında da tartışılabilirdi ve bence daha çok kişi tarafından okunurdu. 

EDİT: Başlık düzeltilmiş, daha önce başlık "anti-feminist bir kadın türü" idi. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .