Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

 • 976 Tüm Kategoriler
 • 31 Duyuru - Öneri
 • 292 Tartışmalar
 • 191 Kavramlar
 • 11 Serbest Stil
 • 16 Klasikler
 • 422 Tanıtımlar
 • 13 Sözlük Hakkında

Kadının Haber Kaynakları

Kasım 2017 düzenlendi kategorisi Duyuru - Öneri
              
        'FEMİNİST KADININ HABER KAYNAKLARI' da diye yazabilirdim ya, neyse. Bence başlık açık; konu, bağlam ve kapsam net diye düşünüyorum.

        Her halde olup bitenin (tarihsel-güncel/bilimsel-siyasal-sanatsal vs. olanın) bilgisine vakıf olmamızın, bizim için nasıl hayati bir anlam ve değer ifade ettiğini vurgulamamız gerekmez. Önemi, aciliyeti ortadadır; dahası diyalektik olanın, gündemde olanın, belirleyici olanın bilinmesi, anlaşılması, zamanında ve yerinde tutum ve davranış sergilememiz için, 'bizim' olan haber kaynaklarının takibi şarttır, diye düşünüyorum.
       
        Ben birini yazdım. Sizde lütfen bildiğinizi paylaşın.

        JÎN NEWS 

Yorumlar

 •  Bir Blog: feminist anneler

   feministanneler.blogspot.com.tr
 • JIN TV

  “8 Mart 1857'de ABD'nin New York kentinde kırk bin kadının emek, hak ve özgürlük mücadelesinden, 2018 yılına uzanan kadınların siyasette, sosyal yaşam, hukuk  vb. tüm  alanlarda büyüttüğü özgürlük mücadelesi bizlere ilham kaynağı olmuştur” diyerek, tüm aşamasında kadınların yer aldığı kadın televizyonu JIN TV, “Kadının sesi, yaşamın yüzü” sloganıyla yayına başladı. Newa Kadın Vakfı tarafından 9 Ocak'ta duyurusu yapılan JIN TV, test yayını tamamladı.
  Vakıf , “Nasıl bir televizyon?” sorusuna da şu yanıtı vermişti:
  * Öncelikle toplumsal kodlamalara savaş açacak bir kadın televizyonu olacağını belirtmek isteriz. Cinsiyetçilikten beslenen ana akım medyaya karşı duracak, kadın değerlerini görünür kılacaktır. Kadın televizyonu, kadın dünyasının aynası olma iddiasındadır.  
  * Üçüncü sayfalarda şiddet merkezli haberlere sıkıştırılmış, TV'lerde haberlerin sonlarına doğru 'haberi süsleme' nesnesine dönüştürülmüş kadını hayatın kaynağı olarak yeniden var kılacaktır. Kadınlar sanatı, kadınlar sporu, kadınlar siyaseti, kadınlar bilimi, kadınlar doğayı, kadınlar sağlığı yorumlayacak ve 'hayat varsa biz de varız' mottosu ile sesini duyuracaktır.   
  * JIN TV, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddete karşı duracak, şiddet uygulayanı teşhir edecek, kadınları bu konuda öz savunmasını almaya çağıracaktır.  
  * JIN TV, yaşamın her alanında kadın emeğini görünür kılma iddiasında olacaktır. Başta kadın-erkek ilişkileri olmak üzere bu ilişki ile bağlantılı olarak toplum yaşamını temelden etkileyen kadın-çocuk, erkek-çocuk ilişkisini ele alacaktır. Aile içi iş paylaşımdan, demokratik aile kriterlerine kadar toplumun temel taşlarını sorgulayacaktır. 
  * Kadın bedenini kıskaca almış olan tabuları yıkacak, kadınları reklam malzemesine dönüştüren, metalaştıran ana akım erkek medyasına karşı kadınları yaşamın öznesi olarak ekranlara taşıyacaktır.  
  * JIN TV, kadınların yaşadığı cenderenin bir kader olmadığını anlatacak, yaşadığı sorunlara çözümler arayacak ve bu konuda kadınları cesaretlendirmeyi amaçlayacaktır.   
  * Televizyonumuz çok dilli, çok kültürlü, çok yönlü bir yayın çizgisi ile akıl ve duygunun yaratıcılığını birleştirecektir. Farklılıkları yok sayan ana akım medyaya karşı çoğulculuğu esas alacaktır. 
  * Kadınların görünmeyen, hiçleştirilen, yok sayılan emeğini görünür kılacaktır. Evde, tarlada, ofiste, sokakta her dalda çalışan kadının yanında duracaktır." 

  JIN TV aşağıdaki frekanstan izlenebilir:  

  Uydu: Hotbird 13°E 
  Frekans: 11 054 MHz  
  Polarizasyon: Horizontal 
  Symbolrate: 27500 
  FEC-rate: 5/6.”
 • Çatlak Zemin

  https://catlakzemin.com/k/feminist-pencere/

    Çatlak Zemin’de feminist bağlarımızı tazelemek; kadınlardan yola çıkarak feminist söylemi, feminist söylemden yola çıkarak kadınları güçlendirmek için bir araya geldik.
   
    Feminist bakışı ortaya koymak, birbirimizle tartışmak ve birlikte güçlenmek için artık yeni bir zeminimiz var. Günümüz koşullarında çatlak bir zeminde bir araya gelmenin zor olduğu kadar verimli de olabileceğine inanıyoruz. Yalnızca gündem ve güncel feminist politika değil, hayatın ve feminizmin içinde her şey Çatlak Zemin’in konusu. Bu zeminde yeni sözler söylemek, arkasında durduğumuz sözlerimizi yinelemek ve yeni yollar da açmak istiyoruz.
     
    Bazılarımızın hayatını temelden değiştiren, hayatı daha yaşanır kılan feminizmi daha fazla kadına ulaştırmak, daha fazla kadının hayatını anlamlı kılmak demek. Amacımız feministlerin ayrı ayrı veya birlikte söz üretebileceği alanları birlikte açmak, genişletmek.   
    Feminizm ve feminist mücadele ucu bucağı gözükmeyen bir derya. Her adımımızda feminist mücadeleye, feminist söze ihtiyacımız var. Çatlak Zemin, bu denizde bir balık olmak için yola çıkıyor. Sizin, bizim, hepimizin yazılarıyla feminist sözü büyütmek için, hoş bulduk!

    Ayşe, Cemre, Deniz, Ecem, Feride, Feyza, Filiz, Gülnur, Hale, Hande, Müge, Nehir, Özlem, Pınar, Selime, Selin, Şükran, Suzan, Tuğçe, Yeşim

  Kaynak: Çatlak Zemin - https://catlakzemin.com/sevgili-feminist-kadinlar/
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .