Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

  • 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Seher

0
Kasım 2017 düzenlendi kategorisi Tanıtımlar
Henüz okumadım. Kitap daha çıkmadan sosyal medyada paylaşılmış iki öyküyü okumuştum. 10 gün içinde 5. baskı, 70 bin satmış. Kanımca kitabın kendisi buraya taşınmayı hak etse de, ben özellikle kitap üzerine yapılmış soru-cevap söyleşisinde (https://www.evrensel.net/amp/333267/demirtas-kitabi-kadinlara-ithaf-ettim-ama-mesaj-erkeklere ) yaptığı şu değerlendirmeden dolayı bu başlığı açtım: "Kitabı kadınlara ithaf ettim, ama mesaj erkeklere" demiş S. Demirtaş.
Umarım aramızda okuyanlar vardır, ben kendi payıma okuduğumda ayrıca bir yorum, değerlendirme yaparım herhalde :) Ama okuyan arkadaşlar bize nasıl bir kitap olduğunu kendi özgün bakışlarıyla verebilir.  :)

Tanıtım Bülteninden:

Seher’deki hikâyeler, heveskâr işi değil insana ve yaşama duyulan derin sevginin ince bir mizahla harmanladığı has yazar işi metinler. Karşımızda, tutsaklık günlerinde vakit doldurmak için yazan biri değil, bugüne kadar ortaya çıkmamış, okura ulaşmamış bir edebiyatçı var.

Demirtaş’ın hikâyelerini okuyunca, keşke halkına, ülkesine, dünyaya karşı duyduğu sorumluluk ağır basmasaydı da yazar olsaydı diye hayıflandım. Sonra, edebiyat-sanat damarımın bencilliğinden utandım: o zaman, edebiyat bir yazar kazanacak ama Türkiye Demirtaş kalibresinde bir siyasetçiden, geleceğin önemli bir liderinden, barış ve özgürlük umudundan yoksun kalacaktı. Oya Baydar 

 Siyaset ve sanat disiplinleri birbirine benzemez. Siyaset; doğru zamanda siyasi açıdan doğru olanı söylemek ve gerçek düşünceleri saklamak ilkesine sahipken, sanatçı deyim yerindeyse yüreğini kazıyarak en gizli duygularını, en büyük kitleyle paylaşmaya koşullanmıştır.  Bu açıdan Selahattin Demirtaş’ın değerli öykülerini özel bir yere koymamız gerekir diye düşünüyorum. Acılar karşısında duyarlı bir yüreğin çığlığını yansıtan bu öyküler, siyasetten çok daha derin bir insani damara dokunuyor.

Kitabın özenli ve akıcı bir Türkçeyle yazılmış olması, hem estetik hem de toplumsal açıdan ayrıca övgüye değer. Bu ülkedeki herkesi birleştirecek olan ortak payda sanatın büyülü yaratıcılığında gizli. Çünkü sanat, vicdanın dilidir. Selahattin Demirtaş da bu dili konuşuyor. Zülfü Livaneli 


Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .