Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

feminizmi içselleştiremeyen kadın

Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Klasikler
Kadın hareketine erkeklerden daha fazla engel teşkil edenlerdir. Çok büyük ihtimalle feminizmi anlamadığı ya da yanlış anladığı için benimsememekte ya da karşı duruş sergilemektedir. Aksi halde ne demiş Gloria Steinem "Bir kadın ya feministtir ya da mazoşist."
«13

Yorumlar

• Maalesef şöyle tiplerdir.
  • erkeklerin de feminist olabileceklerini düşünen kadınlardır. bu düşünceyle birlikte aksini iddia eden feminist kadınları sekterlikle suçlarlar.
  • Kasım 2014 düzenlendi
    Erkekler feminist olabilir, onu bir geçelim artık. Feminazizm baydı resmen. Tüm feminist düşmanlarının temel argümanını oluşturan ''Feministler erkeklerden nefret eder'' sorunsalını buralarda böyle şeyler yazarak tekrar üretiyorsunuz. Feminist erkekler vardır tıpkı militarist, faşist kadınların olabileceği gibi. İsmin başında ''femine'' var diye penisi olan giremeyecek mi yani? Ha bir de erkek derken kimin erkeği bu? Hangi erkek? Ne tür erkek? Bir yerden yaparken bir yerden yıkmayalım lütfen.

image
  • Feminizmi tarihsel kökeninden kopartarak bir "kadın özgürleşme hareketi" olduğunu unutanlardır. Kendi kafalarına göre feminizme abuk sabuk tanımlamalar yaparlar. Feminist olduklarını iddia ederler, ama içselleştiremedikleri için, yaptıkları yanlış tanımlamalarla feminizmin içini boşaltırlar.
  • Kasım 2014 düzenlendi
    Bir de kadının tek başına özgürleşemeyeceğini, bunun dünyada örneğinin olmadığını unutanlar da vardır elbette. Kadınlar ülkelerinde tek başına yaşayan türler olsaydı belki femi-faşistlerin dediği gerçek olurdu. Ama biz bu gezegeni erkek homo sapiensle de paylaşıyoruz. Sorun yaratan erkeklerse bunu temizlemek sadece kadınlara düşmemeli. Feminizm de her ideoloji gibi ilerlemek ve kendini geliştirmek zorundadır. İlerlemeyen, olduğu yerde sayan her ideoloji batar, batmaya mahkumdur. Heraklitos'un elinde olan tüm imkanları kullanarak ''Her şey akar'' dediği çağlardan bu yana elinde her türlü imkan olup da hala bu tür söylemleri kullanan insanların diyalektik tarih anlayışı da pek gelişmemiştir.
  • kendini kurtulmuş sanan kadındır
  • kendine dayatılan sistem öğretilerinin doğru veya yanlışlığını sorgulayacak iradeden, düşünce kapasitesinden yoksundur. aşağılamak gibi bi amacım yok bu yorumda, sadece bir şeyleri objektif olarak değerlendirip sorgulamak bile bir insanın, özellikle de bir kadının, feminizme yönelmesi için başlı başına bir sebeptir.
  • tartışma konusu olup topa tutulmaması gereken kadındır. kadınların birbirini sorgulamasına sebebiyet verir. "sen ne kadar feministsin?" sorusunu sordurup hiyerarşi yaratmasının yanında feminist olmayanı ama kadın olanı dışlar (ve bu dışlayıcılık "başına gelenleri hak ettin"e dek varabilir). feminizmi içselleştirmenin ne demek olduğunu da sorgulatır bir yandan. erkek örgütlerindeki "sen ne kadar devrimcisin?" sorusunun bir tezahürü gibidir bu da. feminizmi kadınların kadınlarla olan feminizmler yarışı, feminizmi içselleştir-e-meyenin dışlanışı olarak okumak sorunlu, iyice yalnız bir düzlemde bırakır kadını.
  • uzunca bir süredir bu konuda farkındalığa sahibim, kç öğrencisiyim, okuyorum, yazmaya çalışıyorum. Temel meselelerde olmasa da, gündelik yaşam içerisinde hala sessiz kalabildiğim, sustuğum yerler var. Farkındayım ama bir yandan da mücadele yerine devam ediyorsam içselleştirmişim gibi...

güzel olmak, seksi olmak, zayıf olmak, bakımlı olmak, saç boyamak, topuklu ayakkabı, dolgulu südyen vb tüketim çılgınlığı bir de bunların temelinde karşı cinsi elinde tutmak, zaman zaman hemcinslerle rekabet yaşamak vs varsa vay halime.. bir de evde ev işleri yapan eşin bana bir şey lütfettiğini, yardım ettiğini( ortaklık değil), onun değerini bilmem gerektiğini hissetmem var tabi.

Bir sürü şey ile mücadele ediyorum, eyleme de geçiyorum ama bir sürü konuda da suyun akışına bırakmışım kendimi.

Kendimi feminist olarak adlandırmayı çok isterdim, ama layık görmüyorum. Görüldüğü üzere kurtulmuş falan da değilim. Olsun ama çabalıyorum.

• Feminizm içselleştirememek deyince, aklıma aslında teoride okuduğumuz beden politikaları, militarizm, ataerkinin kendini yeniden ürettiği birçok söylemler, tartışmalar, ücretlendirilmeyen ev emeği gibi konularda okuyup okuyup, tartışıp durmak geliyor. Halbuki, durumu kendini 'feminist' olarak tanımlasa da erkekliği yeniden üreten kadınlar var etrafımızda... Bu günden, burdan başlamak için bazen cesaretimiz yok(ki kaybedeceklerimiz neyse??), bazen de çelişkilerimiz fazlasıyla boğucu! Ama mücadeleyi bugün evlerimizden, kendimizden, çevremizdeki kadın ve erkeklerle başlatmak ne kadar da mühim, ne kadar büyük bir değişim yaratıyor!!!

Üzerimizde iktidar kurduğunu düşündüğümüz ne varsa pratiğini değiştirmek şu anda, şu anda ve şu anda mümkün!
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .