Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

 • 976 Tüm Kategoriler
 • 31 Duyuru - Öneri
 • 292 Tartışmalar
 • 191 Kavramlar
 • 11 Serbest Stil
 • 16 Klasikler
 • 422 Tanıtımlar
 • 13 Sözlük Hakkında

sözlük trollüğü

0
Temmuz 2017 düzenlendi kategorisi Sözlük Hakkında
Sözlük trollüğü, katılımcı sözlük sitelerinde, insanlara rahatsızlık verici başlık açıp entry girerek, kişilerin kızgınlıkla yazılmış sert cevaplar vermeye sürükleyen davranışlar olarak tarif edilir. (Aslında bir bakıma trollük eril siyasette yıllarca uygulanan bir yıpratma yöntemidir.)

Peki trol nedir? Vikipedi'ye göre de trol, siteye katkı sağlayan kişilerin katkı sağlamasını 'kasten ve maksatlı' olarak engellemeye çalışan kullanıcıdır. Düşünün güzel bir bahçede piknik yapıyorsunuz herkesin keyfi yerinde, troller sofraya dadanan sineklerdir.

Trol, İskandinavya folklorunda genellikle dev ya da cüce olarak resmedilen, mağaralarda yaşayan efsanevî, çirkin bir yaratıktır. Modern çocuk hikâyelerinde genellikle köprülerin altında bekleyen, yolcuları çeşitli işlerle oyalayan veya haraç kesen karakterler olarak resmedilir. Trollük internetteki sosyal ortamlardaki iç hukukun ihlalidir. Trollük vandalizm ile aynı şey değildir ancak troller bazen vandallık da yapabilirler. Bir vandal bir sayfayı hekleyebilir, kullanıcıları gelişigüzel rahatsız edebilir ya da kişisel fikirlerini uygunsuz biçimlerde belirtebilir. Ama trol, kasıtlı olarak karşısındaki kişinin ya da toplumun insan doğasından kaynaklanan zayıf noktalarını istismar edip, keyfini kaçırmaya ve işlerini aksatmaya çalışır.

Trolün kesin bir tanımını yapmak kolay değildir. Trol, doğası gereği daima yapılan tanımdan sıyrılıp zarar verecek yeni bir yol bulur. Burada bahsedilenler, trolün amacını ve ne gibi eylemler yaptığını gösteren genel bir betimlemedir.

Trollerin durdurulmasına yönelik size tavsiyemiz ise trolleri beslememenizdir (yani tepki vermemenizdir) ve sağ üst köşedeki "Bunu bildir!" linki ile durumu yöneticilere sevk etmenizdir.

Trol Çeşitleri
Aşağıdaki eylemler trollerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerdir; ancak bunları yapan herkese 'trol' demek doğru değildir.

Başlık savaşları: Bu tür trol, tartışmalı olacak şekilde kasıtlı olarak kışkırtıcı yazı ekler ve bir çeşit savaş başlatır. (Örn: Bayanlar baymasın artık!) Bu genelde, azınlıkta ya da tartışmalı sayılabilecek görüşte olan ve bu görüşünün yeteri kadar yer bulamadığını düşünen kişilerce yapılır. Fakat trol görüş birliği ya da uzlaşma aramayıp, ısrarla istediğini yapmaya çalışır. Her değişiklik savaşı yapan trol tartışmalı başlık seçmeyebilir. Trolü tanımlamak için yazının içeriğinden ziyade şunları görmek gerekir: Başlıkta nasıl bir tavırla tartışıyor? Gösterilen ispatları ve kaynakları değerlendirmeyi reddediyor mu? Uzlaşmayı veya görüş birliğini reddediyor mu? Yazdıkları şeye hararetle inanan kişiler bazen trol gibi davranabilir. Uzlaşmayı reddedenlerin hepsi trol olmayabilir.
Uygun olmayan içerikçiler: Bazı maddeler ve yüklenen bazı resimler okuyucularını rahatsız etme amaçlıdır. Çok bariz durumlarda bu vandalizm olarak değerlendirilir. Ama içeriği çok açık olarak uymadığı halde, ısrarla sözlük için gerekli olduğu savunuluyorsa bu trollüğe girebilir.
Kafa ütüleme: Trollerin kullandığı başka bir yöntem de, cevapları kolayca bulunabilecek ya da belli olan sorular sormaktır. Eğer bir kullanıcı aptalca sorular soruyorsa, cevabını kendisinin bulabileceği sayfalara yönlendirin. Israrcı davranırsa kibarca meşgul olduğunuzu ve yardım edemeyeceğinizi belirtin. Eğer cevap verdiğiniz halde devam ederse ya da yardım etmiyorsunuz diye şikayet etmeye başlarsa büyük ihtimalle troldür. Bazıları tembel veya kafası karışmış da olabilir. Sözlük bilginin paylaşılması amaçlı bir yerdir. Gerçekten yardım isteyenlere kapılarınız her zaman açık olsun.
Yersiz eleştirme: Bazı troller projeyi, ilkeleri, kullanıcıları, yöneticileri ya da amaçları eleştirir. Genellikle bu eleştiriler çeşitli suçlama kampanyaları ile birlikte yapılır. Suçlama çıkış noktaları taraflı suçlaması, kişiyi kötüleme şeklindedir. Elbette eleştiri ve tartışma uygun zeminde ve şekilde yapıldığında kabul edilebilir, fakat çeşitli sayfalara yayarak eleştiri veya suçlama yapmak kötü niyetli bir yaklaşımdır. Eleştiriler iyi niyetli yapıldığında, geliştirmeye yönelik yararlar sağlanabilecekken, kötü niyetli yapıldığında problem çıkar.
Yaratıcı trollük: Yaratıcı trollük, bölücülüktür ve bölücülüğün en yaygın hallerinden biri bir sorunun çözümü için kurallara tamamen zıt yeni yollar bulmaktır. Trollük tanımını ne kadar geniş tutarsanız tutun, bu onlar için sorun olmayacaktır, işine kendini adamış bir trol henüz düşünülmemiş bir şey mutlaka bulacaktır.

Bu, zaman içinde tüm kategorilerde farkedilen bir şeydir. Eğer bir kullanıcı sürekli olarak, nezaket, uzlaşma, arabuluculuk veya başka herhangi bir şey olmadan, bölücülük yapan kişi (tartışma yaratan, ortalık karıştıran) oluyorsa, bu trollüktür. Bir kullanıcı, bir tür uyuşmazlık durumunda, aslında kuralın gerçek anlamını büyük oranda bozarak, bir kural üzerinde harfi harfine ısrar ediyorsa, bu genelde trollük belirtisidir.

Trolleri Beslememek
Lütfen trolleri beslemeyiniz. Troller hakkındaki tavsiyelerin en yaygın olanlarından biri de "Lütfen, trolleri beslemeyiniz."dir. Deneyimli kullanıcıların birçoğu çevrimiçi iken bile bu tavsiyenin işe yaraması beklenmez. Çünkü ne ölçüde olursa olsun bir toplulukta, trollerle mücadele için etkili metodun sadece bu tavsiye olduğunu düşünenler olsa da, birisi trollerin mesajlarına cevap verecektir.

Trollükle Suçlanıyorsan Ne Yapmalısın
Trol olarak etiketlemek kişisel bir yargıdır ve bu yüzden birinin hatalı olarak etiketlenmesi her zaman mümkündür. Eğer samimi bir yorum yaptığınız halde trollük yapmakla suçlandığınıza inanıyorsanız, mümkün olan şu çözümleri değerlendirin:

1. Aynı şeyi tekrar yapma: Eğer insanlar "X" hareketini yaptığın için sana sen trolsün diyorsa, "X"i yapma.
2. İyi niyet olduğunu varsay: İyimser yaklaşımını koru, kızma. Kötü niyetli hareketi başlatan ilk kişi olma. Çözüm arzulayan dostça tartışmalar yap.
3. Uzaklaş. Birkaç gün sözlüğe ara ver, öfkenin yatışmasına izin ver, geri dön ve makul ve sakin olarak meseleyi tekrar ele almayı dene.
4. Yorum talebi ve arabuluculuk talebi gibi uyuşmazlık çözüm metodlarını dikkate al ve yöneticilerden yardım iste.
5. Yeniden uygun dille anlatmayı dene. Genellikle birisi görüşlerini düşmanca bir yolla anlattığı için trol olarak suçlanır. Şunu göz önünde tut: Kullanıcı sayfanda açık olarak trollük yapmayı savunur musun? İnsanlara küfür eder misin veya kişisel saldırıda bulunur musun? Sana karşı çıkanları, bir lobi oluşumunda bulunmakla suçlar mısın? Eğer bunları yapmazsan, insanlar muhtemelen sana daha iyi karşılık verecektir.
6. Kabul et. Bazen, neyin doğru olduğundan emin olmaman sorun değildir, oylama senin fikrine karşı yönde gidiyor olabilir. Bu hallerde, gitmesine izin ver. Belki, bir gün başka birisi tekrar bu konuyu ortaya atar ve yeni bir tartışma başlayabilir ve o zaman farklı bir hal alabilir.
7. Ne kadar mantıklı olmayı deneseniz de hâlâ trollük suçlamaları yapılıyor olabilir. "Yeni bir kullanıcı hesabı açar ve her şeye yeniden başlarım nasılsa, sorun değil." diye düşünüyorsanız; lütfen vazgeçin. Varolan isminiz altında, güven duygusunu yeniden inşa etmeniz ve daha sonra da negatif görüntünüzden arınmış olarak ortaya çıkmanız daha iyidir. Eğer insanların anlayacağı uyumlu bir yol izlerseniz, hoşgörüyü tekrar oluşturma olasılığınız çok yüksektir ve aynı hesap ismini kullanmanız da bunun bir parçasıdır.

Kaynak: Vikipedi

Yorumlar

 • 0
  Bir de bunun yeni medya trollüğü versiyonu var ki hala uyanamadık. Troller, algı yönetimi ve eşik bekçiliği gibi görevler üstlenebilir ve bizim siyasi yaşamımızda da etkin rol oynayabilirler tıpkı Twitter'da olduğu gibi. Bunların birçoğu zararsız gibi görünse bile bilinçaltında ciddi mesajlar bırakabilirler. Peki, nedir trollerin yöntemleri bunları yaparken? Manipülasyon yaratmak (çıkan haberleri, gündemdeki olayları manipüle etmek), yapay gündem oluşturmak (algı yönetimi ve eşik bekçiliğiyle doğrudan alakalı olabilir), siyasi görüşleri kullanmak (bir linç kültürü yaratmak, milleti birbirine düşürmek gibi amaçlar uğruna bu yöntem kullanılabilir) ve toplumsal deney yapmak (bizim trollerimiz henüz böyle bir yöntemi keşfetti mi bilinmez).
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .