Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

Intersectionality/ Kesişimsellik Teorisi

Crensaw tarafından ortaya atılan feminist bir teoridir. Teori temelde, patriyarkal düzenin tüm kadınları eşit şekilde ezmediğini, farklı grupların avatantajsızlıkları ya da avantajlarının, ezilme temelinde farklı etkileri olduğunu savunur. Direkt kendi çalışmaları üzerinden verilecek örnek olarak, siyahi kadınların sorunlarının beyaz kadınlardan daha farklı olduğunu ve feminist teorinin bunu bu bağlamda ele alması gerektiğini savunur.

Bazı modernistler tarafından çok sert bir dille eleştirilir ve feminist mücadeleyi bölmekle suçlanır.

Yorumlar

• Kesinlikle katıldığım teoridir. Feminizmi böldüğünü düşünmüyorum, aksine sorunların temellerine inebilmek için en etkili yöntemdir. Aslında bakıldığında böyle düşünebilmek için toplumda önemli bazı sorunları halledebilmiş olmak daha sonra özelleşebilmek  gerekir. Amerika'da siyahi kadınlar beyaz kadınlardan daha sonra oy kullanmaya başladılar ancak şu an iki kesim de oy kullanabiliyor, iki kesim de istediğini giyebiliyor, yasalarda eşit. Elbette sosyal anlamda hala birçok eşitsizlik mevcut, bunları da ancak intersectional feminism ile ele alabiliriz.
    Yine Amerika'ya bakacak olursak, trans kadınların yaşadığı zorluklar ile muhafazakar kesimden beyaz bir kadının yaşadığı zorluklar çok ama çok farklı. İki kesimi de kapsayan, iki kesimin farklılıklarının ve zorluklarının farkında olan bir feminist düşünceyle yaklaşmak gerekiyor. Aslında intersectional feminism 'i savunan çoğu kişi, tüm gruplardan kadınların, hatta LGBT 'nin sorunlarının farklılıklarını anlamak ve benimseyerek hepsi için mücadele etmek olduğunu savunuyor. Sadece kendi sorunun için değil. Hatta sadece kendi sorunları için konuşan, diğer grupları adeta umursamayan ve feminist olduğunu iddia eden kişiler var, yanlış olduğunu düşünüyorum. (White feminists)
    Ama şimdiye kadar hep Amerika'dan örnek verdim. Malesef ki dünyanın birçok yerinde kadınlar hala yaşama mücadelesi veriyorlar, varlıkları akla gelebilecek her anlamda ataerkinin kıskacında ve gruplara ayrılma gibi bir lüksleri yok. Öncelikle hayatları için mücadele etmek zorundalar. Batı gözüyle baktığımda intersectional feminsm o kadınları da kapsar. Yani onların mücadelesini bilmeyi ve "istediğim kıyafeti giyebilmeliyim" den daha farklı sorunları olduğunu anlamayı. (Kıyafet olayını küçümsemedim, yanlış anlaşılmasın, hala büyük sorunlardan biri birçok topumda.)
    Bence, kadınlar ile erkekler arasındaki eşitsizliği yok edebilmek için öncelikle kadınlar arasında eşitliği sağlamak gerekiyor. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .