Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kategoriler

• 976 Tüm Kategoriler
  • 31 Duyuru - Öneri
  • 292 Tartışmalar
  • 191 Kavramlar
  • 11 Serbest Stil
  • 16 Klasikler
  • 422 Tanıtımlar
  • 13 Sözlük Hakkında

feminizm

11
Temmuz 2017 düzenlendi kategorisi Kavramlar
"Feminizm cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü ve bunların yarattığı baskıyı sona erdirmeye çalışan bir harekettir." - bell hooks

Not: Sitenin ilk kavramı bell hooks'tan gelsin istedik.
«1

Yorumlar

• 0
    Ekim 2014 düzenlendi
    "Kişisel tarihimde, özgürlük düşleri kurarken ve tüm hayatı anlamaya çalışırken, feminist oldum. Kendi dışımdaki varlıklarla ilişkimi sorgularken. Bu sorgulamada cinsiyetçiliğin ne olduğunu ve nasıl işlediğini görmeye başladım. İlk anladığım şey, feminizmin kadın hakları savunuculuğu değil, bir özgürlük felsefesi ve politikası olduğuydu. "Özel olan politiktir" sözü gerçekten hayatımı değiştirdi. Bu sözle sadece geleneksel politikayı sorgulayıp gündemini genişletmiyorsun, aynı zamanda bir zihniyet sorgulamasına girişiyorsun ve felsefeyi, tarihi, bilimi, hukuku, araştırma yöntemlerini, bellek oluşturma biçimlerini, sanatı, imgeleri, yeniden düşünüyorsun. Bu keşif, üniversiteli yıllarımda beni alt üst etti. Önce kendime, ilişkilerime, aşklarıma, sonra savaşa, devlete, toplumsal iktidar mekanizmalarına, politikaya feminist bir pencereden bakarak bir duruş oluşturmaya çalıştım."

- Pınar Selek, Benim Feminizmim: Akrobatik Feminizm! , Amargi, Sayı 16
  • 0
    Ekim 2014 düzenlendi
  • 0
    Ekim 2014 düzenlendi
    8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Bahçeşehir Üniversite GRI kulübü adına, kurgusunu Fırat Gürgen'in yaptığı, objektif bir yaklaşımla üniversite öğrencileri ve akademisyenlerle yapılan röportaj.

• 0
    Olmasa olmazdık.
  • 0
    Uzun bir yol
  • 0
    beni ben yapan şey!
  • 0
    Yaşama nedenim.
  • 0
    Sokaklarda sormuşlar "feminizm nedir?", "feminist kime denir?" diye. Erkeklerin cevapları pek şaşırtıcı değil ama cidden komik, özellikle feminizmi "kadınların kendi kendini yönemtesi" olarak tanımlayan çocuk sabah sabah güldürdün.

• 0
    Annemi kurtarma çabam olarak başlayıp hayat felsefesi haline getirdiğim şey.
  • 0
    Feminizm hakkinda verilen cevaplar beni dehsete dusurdu. Agzim acik izledim. Hayata kustum. Aaaa neden ki diyeceksiniz? Evet biliyorum bircok insanin feminizm hakkinda boyle dusundugunu ama yine de duymak hic istemiyorum sanirim.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .