Sözlükteki Yenilikler ve Güncellemeler 2017

9
Temmuz 2017 düzenlendi kategorisi Sözlük Hakkında
Ekim 2014'ten bu yana aramıza katılan 610 yazarımız ile hâlâ buradayız. 2017 ile alanadımızı (domain'imizi) feminsitsozluk.com'a taşıdık. Org anlamsız bir şekilde pahalıydı. Bu arada sürekli hata veren temamızı da güncelledik. Renk gibi detaylar yerine önceliğimiz işlevsellik oldu.

1.) Küçük yenilikler: Anket özelliği geldi. Moderatörler sözlük ahalisinin katılabileceği oylamalar düzenleyebilecek. Dolayısıyla sözlükte belli kararları ortak alabileceğiz veya bir alandaki eğilimlerimizi ölçebileceğiz. Oylamalar gizli olduğu için endişe etmeyin. Ayrıca çok istenen bir özellikti yazarlar kullanıcı adlarını değiştirebilecek (Size basit gelebilir ama biz de öğreniyoruz işte). Oylama özelliği geliştirildi. Olumlu oy alan açıklamalar daha üstte görünecek tabi isteyen doğal/kronolojik sıralamayı da görebilecekler.

2.) Üyelik: 2014-2016 arası üye olup hiç bir entry girmeyen siteye de uğramayan hesaplar kapatıldı. Üye olmak için de bir başvuru metni özelliği getirdik. Gerekçeniz ne kadar akla yatkın olursa o kadar hızlı sonuçlanacaktır. Başvuru yapanlar Adayı, onay alanlar ise Önce Çaylak Yazar, sonra Onaylı Yazar yetkisi alıyor. İki yetki arasındaki en büyük fark ise Onaylı Yazarlar fazladan başlık açabiliyor. (Korkmayın 2017 öncesi herkes onaylı yazar oldu.) Bir baktık içerisi hiç entry girmemiş üye çöplüğü olmuş, işi daha sıkı tutacağız. Sözlüğe üye olma sebeplerini (reason) gerçekten önemsiyoruz ve okuyoruz.

-Çaylak Yazar: Deneme süreci, ilk üye olurken yazdığı "reason"a göre sahip olunan haktır. Onay maili gelir. Başlıklara yorum yapabilir. Bazı durumlarda, mesela reason kısmına çok anlamlı şeyler yazmışsa bu süreç kısabilir.

-Onaylı Yazar: Sözlükte tecrübe kazandıktan sonra kazanılan yetkidir. Başlık açabilir, başlıklara yorum yapabilir. 

3.) Kategori özelliği eklendi. Amacımız forumsal tartışmalar ile kavramsal tartışmaları ayırmaktı. Ayrıca çok fazla dernek film kişi tanıtımı yapılmış onlar için de bir kategori açtık. Duyurular, öneriler ve örgütlenmeye yönelik başlıkları da ayırdık. Son olarak da sözlük hakkındaki her şeyi sözlük kategorisinde topladık. Bizi tanımak için o kısımı okumanız yeterli.

4.) Spoiler özelliği getirdik. Okunmasını istemediğiniz şeyleri aşağıdaki gibi spoiler özelliği ile gizleyebilirsiniz. Show ile görünür oluyor Hide ile kapanıyor.

Aşağıda ayrıntılı olarak gösteriyor.

Aynı simge sözlüğümüzdeki yorum kısımda da bulunuyor.

5.) Sitenin tasarımı ve altyapısı hakkındaki görüşlerinizi bildirmeden önce şu yazıları okumanızı öneriyoruz:
Feminist Sözlüğün tasarımı neden böyle?
Neden Feminist Sözlük
Başlık Nasıl Açılır?
Sözlük Trollüğü Nedir?

6.) İletişim bilgilerimiz: Ne olur ne olmaz bulunsun.
Feminist Sözlük Site Yönetimi
Mail: info@feministsozluk.com
Twitter: twitter.com/FeministSozluk
Facebook: facebook.com/feministmutfak
Tumblr: feministmutfak.tumblr.com

7.) İhtiyaçlarımız: Her zaman olduğu gibi moderatör ihtiyacımız devam ediyor. Sözlükteki durağanlığın büyük nedeni de bu işi başlatanların her zaman burada olamaması ve güvenilecek arkadaşları bulmanın gerçekten çok zaman alması. Eğer bize yardım edebileceğinizi düşünüyorsanız. Mail'den bize ulaşabilirsiniz. info@feministsozluk.com
Burada detaylıca anlattık. http://feministsozluk.com/discussion/994/feminist-soezluek-yardiminizi-istiyor

8.) Geleceğe dair beklentimiz: Feminist Sözlüğün her telden Türkiye feminist hareketi için buluşma kaynaşma tartışma fikir üretme ve duyuru ortamı olmasını istiyoruz. Feminist Sözlük yazarı olmak artık feminizm için bir şey yapmaya yeterli değil. Fikirlerinizi her ortamda tartışacak donanıma da sahip olmanız gerekiyor. 

Örneğin siteye bazen trol bazen merak içerikli beyfendiler geliyor ilk tepki genelde atılması yönünde oluyor. Bu insan formlarını küfür etmedikleri sürece sağaltım amaçlı sitede bulundurmaya çalışıyoruz. Karşıt fikirli düşüncelerini ifade eden herkesi atarsak burası gerçekten çok sıkıcı bir ütopya olur. Ne kadar güzel açıklamalar yaparsak gerçek hayatımıza da o kadar hazırlıklı oluruz. Bunlar için klasik tartışmalara bakabilirsiniz. Kaliteli açıklamalara oy verin ki emekçi klavyeşörlerin de hakkını vermiş olalım.

9.) Feminist Sözlük Klasikleri: bayan değil kadın tartışması, veganlık, feminist erkek, regl, bekaret

Bakalım önümüzdeki zamanlar bizlere neler getirecek.
Feminist Sözlük ;)
Etiketlendi:

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .