regl iken reglim yerine hastayım demek

15
Mayıs 27 düzenlendi kategorisi Klasikler
Regl iken hastayım demek bence kendimizden bir utanmadır. Çünkü regl biyolojik açıdan kesinlikle bir hastalık değildir ya da rahatsızlık regl olmak gayet normal biyolojik bir döngüdür. Regle hastalık demek kadınsal bir olaya hastalık demektir ve sanki anormal bir şey imiş gibi davranmaktır
Etiketlendi:
«1

Yorumlar

• 4
    artı olarak bir şeyler daha eklemek isterim ki marketten aldığımız pedleri saklamak zorunda değiliz arkadaşlar. alırken utanıp sıkılmak zorunda değiliz. biz kadınız,bizim doğamız gereği regl oluyor ve ped kullanıyoruz. kadınlığımızın getirisi. bunda utanacak hiç ama hiç bir şey yok.
  • 9
    kesinlikle yazdiklariniza katiliyorum ve su dikkatimi cekti marketlerde vs pedler her zaman en arka tarafta duruyor fakat prezervatifler kasa yaninda en gorunur yerde hep madem bu millet bu kadar hassas neden onlar o kadar gozumuze sokuluyor yanlis anlasilmasin boyle seylere karsi oldugumdan degil tabii ki ama ben cozemedim bu celiskiyi
  • 4
    İlk regl olduğunda kız çocuğuna tokat atılan bir kültürden geliyoruz.. Kadına ait her şey saklanması utanılması gerek bir şeye dönüştürülüyor nedense ve bu yüzden kadınlar kendi aralarında bir çok kod üretiyorlar regl için. Hastayım demekte bunlardan birisi. Erkekler duymasın bilmesin anlamasın çünkü 'ayıp' 'utanılacak bir şey'...
  • 3
    sanırım bu bir çeşit özerklik.
    şaka şaka. bastırılmış kadın korkusunun cümleye dökülmüş hali. reglim deyince suratını buruşturanlara karşı eril küfür edenleri görünce kusan feministlerin savaşından bir kesittir. fakat good news: savaşı biz yeniyoruz.
    son olarak :
  • 4
    bir kadının kadınlığından utanmasıdır, utandırılmaya alıştırılmasıdır. regl bir hastalık değil, her kadın için sağlıklı bir fizyolojinin bir parçası iken kadınlar regl oldukları ergenlik çağından itibaren bu durumdan utandırılırlar. çünkü regl aynı zamanda "kadınlığa" bir adımdır, doğurganlığın bir simgesidir. ataerkil kültür içerisinde regl olan kadın adeta "ben cinselliğe hazırım" simgesi olarak algılanmaktadır. bu tarz toplumlarda kadınların bu algıyı yıkmasını tek yolu bedenlerindeki değişimden utanmamalarıdır. şahsen regl olduğum zaman asla pedimi saklamam, gerektiğinde regl olduğumu belirtir ve bu durumu hastalık algısından çıkarıp normalleştirmeye çalışırım.
  • 0
    toplum dayatması saçmalıklarından biridir.
  • 0
    utana sıkıla hastayım diyoruz anlaşılmasın diye ama saçmalık artık reglim diyorum ve saklamaya çalışmıyorum çünkü ne gerek var
  • 1
    Kadının kadın olduğundan utanmasıdır bir bakıma... Erkeklerin cinsel organı için kutlama yapıırken, kadınların ilk regl olmaları ayıp ve utanılacak bir şeymiş gibi saklanır. Hastayım demek kendini aşağılamaktır ama bunun daha kötüsü de vardır. Babannem bir keresinde "kirlendi" gibi bir tabir kullanmıştı ki ömür boyu unutamam bunu... Kirlenmek nedir? Nasıl olur? Doğal ve biyolojik bir olayı, üstelik o çok sevdikleri, yücelttikleri "çocuk yapma" olayını mümkün kılan bir olayı utanılacak bir şey gibi göstermek kadını aşağılayıp erkeği yüceltme çabasından başka bir şey değildir.
  • 0
    Kadınlara özgü doğal bir durum olan regl olmaya toplumun utanılacak ve gizlenecek bir şey olma anlamı atfetmesinden kaynaklanır. "Ayıp" bir şeyi doğrudan söylemeyip öfemizm/ güzel adlandırma yapmaya benzer. "Üstünün kirlenmesi" kadar düşmanca olmasa da doğal bir durumu olumsuz bir ifadeyle genelleyerek yok sayması, reglin cinsellikle olan yakın ilişkisinden mi kaynaklanır?
  • 0
    Mayıs 27 düzenlendi
    Belki bu kavram annelerimiz tarafından bize empoze edilmiştir. Her ay kendimizi hasta olduğumuza ikna ediyoruz. Oysa regl olmak bir sağlık belirtisidir. Ne yazık ki sürekli yaşadığımız diyaloglarda 'hastayım ama öbür türlü' diyerek kendimizi bu normal olaydan soyutluyoruz. İlk regl olduğumuz zaman suratımıza tokat yememiz, ped alırken siyah poşetlere konması hatta ramazan ayında regl iken hala oruç tutuyormuşuz gibi yapmamız bile bizim kendimize yaptığımız bir ayıptır bence. Artık bizlerinde topluma bir şeyleri öğretmenin vakti gelmedi mi?

Ayrıca okunması gereken bir yazı: http://www.farazidergi.com/2017/05/26/menstruasyon-tabusu/
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .