feminazi

6
Mayıs 27 düzenlendi kategorisi Kavramlar
gereksiz ve çok yanlış yaftalamalar zira feministleri sen iyi feministsin sen kötü feministsin diye kategorize etmeyi doğru bulmuyorum bana göre islamcı feministinden ayrılıkçı feministine kadar her kadın hakları savunucusu kendini feminist olarak görüyosa ve cinsiyetçiliğe karşı çıkıyosa feministtir.

zaten feminizmin sınırlı bir tanımı yok bununla birlikte elbette "ben feministim amk" yazan bir kadın çok kale alınası değil yine de dediğim gibi bir kadını sen çakma feministsin diyerek antifeministlerin kullandığı straw feminist kişiliğin özellikleriyle yaftalamak doğru değil bence.

kürtlerin ezildiğini iddia eden ezilen halkın haklarını savunan bir kürt ne kadar antimilliyetçi olsa da her daim kürt-milliyetçiliğiyle suçlanmaya mahkum.
aynı şekilde biz feministler de ne kadar anticinsiyetçi olsak da hep cinsiyetçilikle, erkek düşmanlığıyla yaftalanıyoruz.

bir dönem feminazi kelimesini ben de çok uç gördüğüm feministler için kullanmıştım sonra çok yanıldığımı fark ettim. zira bu kelimeyi herhangi bi hemcinsime karşı kullanırsam ataerkil zihniyete çanak tutmuş olurum ve yarın o eril dilin bana karşı kullanılmayacağının garantisini kimse veremez diye düşünüyorum.

mesela kampüs cadılarının veet standını işgal etmesini çok yanlış buluyorum ama tutup da kampüs cadılarını feminazilikle yaftalayamam.

Etiketlendi:

Yorumlar

• 0
    image

antifeministlerin feminazileri yaftalarken kullandıkları şeyler feminizme karşı kullandıkları şeylerle çok benzer:

işte dış görünüş, çirkinlik, her erkek bana tecavüz edecek tribinde olma vs.
  • 0
    image

ben kendimi liberalim / radikalim şeklinde sınıflandırmayı doğru bulmuyorum radikal olduğum konular vardır liberal olduğum konular vardır öte yandan hepimiz zaman zaman tepkisel davranıp antifeministlerin feminazi yaftasıyla karakterize ettiği hareketlerde bulunabiliyoruz dolayısıyla bence bu tabirleri olabildiğince birbirimize karşı kullanmaktan kaçınalım.
  • 1
    Haziran 2015 düzenlendi
    image

öte yandan aykırı düşünceleri ayıklamakta da fayda var tabii. birileri bu düşünceleri tüm feministlere mal edip antifeminizm propagandası yapabiliyor.
  • 1
    Radikal, liberal vb hakkında çok bir bilgim yok fakat her konunun, her ideolojinin aşırısından nefret ettiğim için feminizmi erkek düşmanlığı zanneden erkekler olduğı kadar birçok kadının da bu olayı erkeklerden nefret etmek sandığını ve saçmalayabildiklerini düşünüyorum. Ne olursa olsun bütün nefret söylemleri, bütün ayrılıkçı konuşmalar ve bunları savunanlar benim gözümde sıfırdır. İster feminist, ister komünist, ister liberal, ister muhafazakar yada o, bu, şu. Aşırıya kaçmanın gereksiz olduğu ve nolursa olsun insanın fanatikleşmemesi gerektiğini düşünüyorum. "Feminaziler" var mı? Var! Abartanlar, saçmalayanlar her yerde var ama her feministin bir feminazi olmadığından eminim, en ufak bir şeyde de "feminazi!" diye kişiye hakaret edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
  • 0
    Sosyalistler şunu mu demeli mesela: " Evet Nasyonal Sosyalistler de sosyalisttir. Onlara faşo dememeliyiz ve yanımıza almalıyız. "
    Bakıldığında Hitler döneminde gerçekten ciddi bir şekilde halka yardım vardı. Neydi vaadi " İş, aş , eş, araba" ( o da volswagen şu seri üretim tek kapılı olanlar bu dönemde çıktı işte ) Şimdi bu adam sosyalistti. Mao sosyalistti mesela " Evet bu da yanımız da olmalı, kendi gelenekleri dışında hiçbir dine saygısı olmayan, Tibet rahiplerine işkence çektirse de, faşo olsa da sonuçta ekonomik kalkınma politikaları güçlüydü " demeli sosyalistler değil mi ?

Yanlışınız var yani...

Ben 15 yaşımdayken annemin kitaplığında duygu asena nın üç tane kitabını görmüştüm. Aldım birini tam okuyacam annem geldi. Dedi okuma... Neden, o kadınla başlama dedi. Sonra gittim kadın filozoflar tarihi aldım felan...
    Neden duygu asena okuma demişti annem. Sonradan baktığımda anladım ki bildiğin faşist, kafatasçı, ataerkilliği eleştiren fakat Gilman ın kadınlar ülkesi ndeki mutlak anaerkilliği savunan sıkıntılı bir arkadaş. Bu kadın, sırf kadın hakları savunuyor diye benim kalkıp " Evet sen kadın hak ve özgürlüklerin savunuyorsun. Ne kadar senin zihniyet hükmederse eğer bu sefer de anaerkillik ortaya çıkacak olsa da sorun değil " yada islamcı feminizm diyorsunuz. Hiçbir kayda değer feminist teori de " islam " ile " feminizm " bağdaştırılamaz fakat gene de " Ahh ne kadar islami çerçeve de ( yani pislik, iğrenç, kokan ) kadını savunuyor olsan da sonuçta savunuyorsun " mu demeliyim ?

Mesela ayrılıkçı feminizm. Erkekler ne kadar ataerkilliğe karşı olsalarda samimi olamazlarmış.
    Zaten yüzyıllardır. " Kadın " kavramına başkaları tarafından bir kimlik yüklendiği için kadın tutsak kaldı.
    Aynı kimlik yükleme olayı bu feminist olduğu iddaa edilen arkadaşlarda oluyor.

Ben mesela ayrılıkçı feminist, feminist değildir yada islamcı feminist , feminist değildir demiyorum.
    İslamcı feminist yoktur ve ayrılıkçı feminist yoktur diyorum.

• 0
    Temmuz 2015 düzenlendi
    Feminizmi kalıplara sokmayınız. Feminizmi tahakküm altına almayınız. Feminizmin sınırlarını çizmeyiniz. Feminizme kurallar biçmeyiniz. Feminizmin kılıç sallayanları olmaktan vazgeçiniz!

Yaşasın Queer Teori! Yaşasın herkes için feminizm!
    (Bu entry "çakma feminist"lere değil, bunları eleştirirken femizmin kurallarını oluşturanlaradır.)
  • 0
    Feminizmin tam bir tanımı olmadığından ben kadın erkek eşitliğini savunuyorum diyen herkes feminist olarak nitelendirilebilir.İslamcı feministten lezbiyen feminist kadar herkes feministtir.
  • 1
    Temmuz 2015 düzenlendi
    Feminizmin pek çok kolu var ama kadın erkek eşitliğine inanan ve savunan herkes feministtir.Bazıları liberal, bazıları islamcı, bazıları lezbiyen, bazıları radikal, bazıları eşitlikçi feminist olabilir.Hepsine saygı göstermek gerekir. <3
  • 1
    "feminazi" kelimesini herhangi bir koşulda bir kadının hemcinsine suçlayarak kullanmasını doğru bulmuyorum. ayrıca "erkekleri öldüreceyiz" muhabbetinden bile alınan gocunan kavgalar çıkartan eriller ve yedi gün yirmi dört saat gerçekten öldürülen kadınlar varken amman erkek düşmanlığı olmasın diye kelimelerimi seçmeyi bıraktım. tavsiye ederim. kişisel olarak erkeklere önyargım var mı? eğer bir pro-feminist olduğunu görmezsem (ki çok nadir); var. çünkü doğu karadeniz'de yaşamanın da berbat dezavantajıyla sürekli olarak canımı düşünüyorum, acaba sözlü tacizle yırtar mıyım diye sokak değiştiriyorum her gün herhalde erkeklere karşı önyargım/nefretim var? ama bu demektir mi ki konuştuğum her erkeğe ateş püskürüyorum? hayır. olay tamamen kişisinde.
    yani uzun lafın kısası feministe hakaret edecek kadar feminizmle haşır neşir olmuş her insan zaten bütün olayın eşitlik inancı olduğunu biliyor, bırakalım da sözde "feminazi" biraz onları gocundursun.
  • 0
    Feminazi; bir akım ya da duruş değil küfürdür. Feministleri öyle ya da böyle kötülemek, küçük göstermek, ötekileştirmek, yanlışlamak vb için kullanılan bir küfür.

"Feminazileri de feminist harekete dahil mi etmeli?" gibi bir soruyu feministler sormaz. Feminist hareket; esasen ataerkil düzene karşı mücadele olup, bu yolda (ister sokakta, ister iş yerinde, ister evde, ister bilgisayar başında, ...) küçük ya da büyük katkı sunmak isteyen herkes zaten bu hareketin içindedir. Kimsenin bir yere gidip üye formu doldurmasına gerek yok. Esas soru: Neyi savunuyorsunuz?

"Feminazi"yi bir takım feministleri tanımlayan bir söz öbeği olarak alıp kullanmak; çirkindir, kötüdür, hele ki bunu bir feminist yapıyorsa çok da üzücüdür.

not: Kimse kendini "Ben feminaziyim" şeklinde tanımlamaz, ancak bazen birileri ona "bu bir feminazi" der. Oysa bir NAZİ, ben NAZİ'yim der, gurur da duyar bu dediğinden. Dolayısıyla yukarıdaki "NAZİ'ler sosyalist mi o zaman?" sorusu, konumuzla alakasız.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .