gelinliğe kırmızı kuşak bağlamak

13
Mayıs 18 düzenlendi kategorisi Klasikler
gelinliğin üzerine kan akıtmaktır.
bakire olmadığı için katledilen töre cinayetine kurban giden onlarca hemcinsinin kanını üstüne bulaştırmaktır, onların cesedini çiğnemektir.
aşağılık ataerkil zihniyetin aşağılık bayrağını taşımaktır.
haysiyetsizliktir, düpedüz onursuzluktur ve kabul edilemez.

gelenekmiş, alışkanlıkmış vs geçeceksiniz bunları.
bi' aksesuar her ne olursa olsun eğer bir şeyi simgeliyosa ve temsil ettiği şey sizin yaşam anlayışınıza, haysiyetinize, insanlık onurunuza aykırıysa o şeyi yok gelenekmiş yok adetmiş bilmem ne diyerek hoş gösteremezsiniz.

o kuşağı takma ritüeli etrafınızdaki insanlar için önemli olabilir. çevrenizdekiler bu olaya duygusal
anlam yükleyebilir. ama tüm bunlar o kuşağın temsil ettiği şeylerin tiksinçliğini örtmüyor, o kuşağın sizin kadınlık onurunuza hakaret olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

bekareti kutsallaştırmak kadına yapılan en büyük tacizlerden, hakaretlerden biridir. bayan kelimesine katlanamayan biri olarak şunu takan hemcinslerimi gördükçe içim eziliyo cidden.

bi insan böyle bi' aşağılamayı nasıl olur da sindirip üstünde taşıyabilir?

bu ne duyarsızlık bu ne pervasızlık hakikaten ya?

ikinci evliliğini yabancı bi adamla yapan tanıdık bi kadının taktığını gördüm ben bunu. süs olsun üzerimde türk geleneklerini çağrıştıran bir aksesuar olsun mantığıyla takmış şaka gibi gerçekten.

yahu insan sorgulamaz mı taktığı/giydiği şeyin neyi temsil ettiğini?

haysiyetsizlik midesizlikten ziyade beyinsizlik aslında bu. zira resmen şu mesajı veriyor:

"açılmamış, kullanılmış olduğumu gösteren bandrolüme de bakın, kıpkırmızı parlak kuşağım benim 1. el olduğumun göstergesi ))
böyle şeyler önemlidir kızlar valla!
mesela ben ambalajı açılmış bi kozmetik ürününü asla almam asla.
endüstriyel bir ürün gibi paketledim kendimi ki ambalajımın yırtılmamış olduğu tescillensin yoksa iade edilirim alıcı bulamam 2. ele düşerim mazallah (
endüstriyel bir ürünüm ben zaten o yüzden bandrol çok önemli kızlar. bakın ben de bu yüzden taktım."

şahsen bunu kendi isteğiyle takan kadını "kadın" diye muhattap alamam ben asla. rezaletten veyahut cehaletten başka hiçbir şey değil.
«13

Yorumlar

• 9
    hiç bir sebeple hoş görülemeyecek olan, oldukça saldırgan ve çirkin bir şeydir. garip olan; çişim geldi desen yüzü kızaracak insanların "ben daha önce hiç sex yapmadım kısmetse siz evlerinize dağılınca artık" diye bağıran bir şeyi gurur duyarak karşılaması.
    aslında ben artık hemcinslerime kızmak yerine bu durumun yarattığı absürtlüklerle eğleniyorum kendi içimde.
    mesela düğün esnasında evlenen kadının babasına gidip; amca sizin kızda daha önce sex yapmamış bak nede parlıyor kırmızı kuşağı. haydi gözün aydın! diyecek cesareti bulsam keşke bir gün. Bakalım bu sefer ne diyecek bay eski sahip!
  • 1
    Baba veya abilerin yaptığıdır. Hediye paketi gibi sarılır genç kadının beline bi' güzel. Al kızımla ilk sen seviş demektir.

Onur verici!
  • 10
    Haziran 2015 düzenlendi
    " ...Kendilerini fuhuş yoluyla satan kadınlarla evlilik yoluyla satan ( veya satılan ) kadınlar arasındaki biricik ayrım, verilen parayla satınalınmanın süresidir. Her ikisi için de cinsel edim bir hizmettir; evli kadın bir tek erkeğe ömürlük bağlıdır; fahişeninse, parça başına ücret ödeyen bir sürü müşterisi vardır. Birinci, bir erkek tarafından ötekilerden korunur, ikinciyse her birinin tekelci zorbalığına karşı hepsinin koruyucu kanatları altındadır. Her ikisininde vücutlarını vererek ( yada verenlerin ) sağladıkları kar başka adaylarla yarışa bağlıdır; koca başka bir kadın alabileceğini bilmektedir: eşlik görevinin yerine getirilmesi, hiçbir çekiciliği olmayan bir sözleşmeye uymaktır, o kadar..."

Simone de Beauvoir - Evlilik çağı
  • 3

Kan kirmizi oldugu icin kurdela da kirmizidir.

Bir semboldür; evlenen kizin bekaretini temsil eder.

Baba yada erkek kardes tarafindan baglanilmasi da manidardir; ailenin reisi gelini kocasina bakire bir sekilde teslim etme görevini üstlenir, baba tarafindan yeni sahibine temsil edilirken bir sekilde kirmizi kurdeleyle paketlenir, gururla sunulur. Gelinin namusu artik kocaya emanet edilir. Koca o paketi gerdek gecesi actiginda artik bir ömürlük seref ve namus hediyesini alip insan icine gururla cikabilecektir. O kutuya tek bakacak kisi de damattir zaten.

Kadinin beline baglanarak kadini belden asagi ve belden yukari olarak ikiye bölen ve ataerkil kültürün kadinlarin sadece belden asagisiyla ilgilendiklerine cok manidar bir örnek. Bacak arasina isaret etmeside cabasi.

Eskiden evden kacan kizlara dügün yapilmazdi. Evden kacmak bekaretini kaybetmek anlamina geliyordu. Dügün yapilsa bile kirmizi kusak baglanilmiyor.

Kürtlerde kirmizi kusak yerine gümüs yada altin kemer takiliyor. Geline taki maiyetinde.

Kirmizi kusak baglanmasi diger müslüman topluluklarda örnegin Araplarda cok yaygin degil. Türkiyede de son zamanlarda bu gelenek yeniden hortlatildi ve bilincli bir sekilde popülerlestirildi.

Baslik parasi ne kadar asalagiyici bir durumsa gelinlige kirmizi kusak baglamakta o kadar asagilayicidir.

Gelenkler neden hep kadinin belaltina calisiyor bu da ayri bir sorun?

Simdi Gelini Öpebiliriz...

• 2
    Sacma oldugunu anlattiginizda "Sonucta artik gelenek halini almis, suanda asil amaciyla kullanilmiyor." cevabini aldiginiz. Bu ve kadinin kocasina kurban edilmesi anlaminda yakilan kina gibi adetler devam ettigi muddetce, bunlarin alt metinlerinin birey ve toplum zihninde yer edecegini soylediginizde sen de amma abartiyorsun denilen sapikca sey.
  • 1
    Kadınları bir mal gibi birinci elden sunmak anlamına gelen gelenek. Evlendiğin erkeğin bakirliği hakkında kimse konuşmazken senin bakireliğin herkesin önünde gururla sergilenmeye çalışılıyorsa bu kadın için oldukça onur kırıcıdır. Eğer geleneklerimiz yanlışsa ona göre düzenleyip uygulamamız gerekir. Gelenek diye devam ettirildiği sürece kadının toplumdaki yeri ve değeri de hiç değişmeden kalacaktır.
  • 0
    Çok saçma ve aşağılayıcı bir şeydir.
  • 3
    Aslında şaman gelenegidir. Kırmızı olmasının sebebi kötü ruhlardan korumaktir lohusa doneminde de başa bağlanır. Fakat günümüzde nasıl olduysa bekaretle bagdastirilir olmuştur.
  • 3
    Eril beyinlerinin tek düşüncesinin el değmemiş bir kadınla sevişip hayatı boyunca ona "sahip olmak" olduğunu gösteren güzide geleneklerimizden yalnızca biri. Üstelik bu tür eşleri tecavüze uğrayınca boşanmak isteler çünkü o kadın artık başkasına "ait" oldu. Şerrrefsizler !
  • 0
    Ya bir tane karikatür var allahım bütün sevgililerim bana versin karım bakire çıksın gibi bir şey. Yani bu sözü eyleme dökmek gibi bir şey
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .