babalık

2
Haziran 18 düzenlendi kategorisi Kavramlar
Elimizdeki bilgi ve kanıtlara göre ilk icrası yaklaşık olarak 700 bin yıl önce modern insanın öncülleri tarafından yapılmış bir paleolitik çağ mesleğidir.İnsanlar belli nedenlerle kolektif bir biçimde yaşamaya başladıktan sonra bu mesleğin ortaya çıktığı görülmektedir.(Kolektif yaşama geçmesinin birçok nedeni var.Ve bu apayrı bir konu olacağı için bu durumdan pek söz etmek istemiyorum.)

Evrimsel sebeplerden dolayı insan türüne özgü olarak doğumun başlangıcı ve doğumun gerçekleşmesi arasındaki zaman farkının artması ve genelde kadınların sadece bir cocuk doğurabilmesi ve doğan çocuğun ise gelişmemiş olarak doğması babalık olgusu için gerekli şartları oluşturmuştur.(İnsan kadının neden sadece bir çocuk doğurabildiği ve doğan çocuğun neden tam olarak gelişmeden doğduğuda ayrı bir konu )

Peki bir insan erkeği neden babalık görevini yapmaya ihtiyaç duysun ki? "Kollektif yarar" açısından çocuk doğurmak Kadın ve Erkek açısından bir gelecek yatırımıdır.Ve belli sebeplerden dolayı Kadının çocuk doğurma ve büyütme sürecinde "yemek bulma" , "bölgeyi savunma" gibi işlerle tam olarak ilgilenememesi Erkeğin bu süreçte bir anneye ve çocuğa konfor sağlama amacı gütmesine sebep olur.İleri ki yaşlılık dönemlerinde bu çocuk anne ve baba için bir fayda ve güvence sağlar.

Sonuç olarak Babalık olgusu kolektif bir toplumda bir gereklilik olarak ortaya çıkmış yapay bir durumdur.

Yorumlar

• 1
    Erkek bireylerin beceremediği çoğu şeyden biri.
  • 0
    Kasım 2014 düzenlendi
    Kendi babam baba değildi. Baba olmak için de doğmamıştı. Anneme sperm vermeyi onu ne ikna etti bilmem ama bundan her gün pişmanlık duyduğuna yemin edebilirim. Eskiden onu suçlardım, nefret ederdim. Şimdi kendisiyle dört senedir görüşmüyorum. Telefonlarına çıkmıyorum. Bu dört senelik zaman dilimi içerisinde biraz düşünme şansım oldu. Babam baba olmak zorunda değildi. O her zaman gezmeyi, yemeyi, sohbeti seven bir insandı. Babamın evlenmesi bile saçmalıktı. Babam olmasa aslında hoş sohbet adamdı. Keşke diyorum, keşke evlenmeseymişsin. Hem annemi hem bizi hem de kendini yıprattın. Bazı insanlar baba olmak için doğmazlar. Tıpkı her kadının anne olamayacağı gibi. Ancak toplum bizi zorunlu anne babalar yapar bazen. Babam bu zorunluluk örneklerinden bir tanesi. Tam bir uyumsuz. Artık onu suçlamıyorum. Derdim herkesi anne baba yapmak isteyen zihniyet şu an.
  • -1
    "ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur" düsturunun sahibi çoğunlukla eril kişi. genel ahlak yetiştiricisi, sulayıcısı, koruyup kollayıcısı. genelde süperegomuz bundan sorulur. bi insan hayatında bissürü olabilir bunnardan. aile içi babalardan tutun da kurucu babamıza kadar. bunnar genelde işaret parmaklarını havaya dikmek veya gözümüze doğru sallamak suretiyle neyi nasıl yapmamız gerektiğini annatır, bize yol gösterirler. en çok da kadınlara yol göstermeyi severler. işte en az üç çocuk doğurun, sakın ola kürtaj yaptırmayın gibilerinden.

resimde de görüldüğü gibi kurucu babamız bi kadına gitmesi gereken yolu gösterirken diğer kadını da elinin altına almış, onu koruyup kollamaktadır:

image
  • 0
    Biyolojik devrim ve yapay sperm sayesinde gelecekte ortadan kalkacagini umdugum gereksiz kavram. Herhangi bi eril cinsin etrafa sactigi tohumlarinin sorumlulugunu dogru duzgun aldigina sahit olamazsiniz. Annelik diye bir sey mevcut fakat ozellikle ortadoguda babalik diye bir sey yoktur.
  • 0
    İnsan nasıl baba olur, kan mı çeker yoksa zamanla mı?
    Kimse Bilmiyor...
    [ İzleyin; Benim Babam, Benim Oğlum (Soshite chichi ni naru) ]
  • 0
    derin bir yaradır.
    hiç istemediğim halde en çok benzediğimdir. en çok affettiğim, en çok kızdığım, ve en çok acıdığımdır. maalesef ilk aşkım falan değildir. çocukluğunda hiç sevilmediğinden evlat, hatta insan nasıl sevilir bilmeyen, sevgi sözcüklerinden bihaber olandır. kendi içindeki sevgiden ve kendine gösterilen sevgiden bir çocuk gibi korkandır. gel bana anlat derdini dediğimde gözlerime uzun uzun bakıp hiçbir şey anlatamayan ve toplumun yüklediği babalık rolünden dolayı kendi kişiliği içinde -tıpkı annem misali- yok olan, erkek rolü yüzünden ağlamaktan korkandır. içince geçiyor mu bilmem ama birşeylerin geçmesi için devamlı içendir. içince geçmeyendir. babam aslında bendir. kızının ta kendisidir. hayatımdaki en derin yaraları bırakandır. fakat aynı zamanda en derinden sevdiğim insandır.
    içten içe beni sever, bilirim. ama saçlarımı okşamaz. gece gelip öpmez. seni seviyorum cümlesi karşısında muma döner, karşılık vermez. ama eğer onun beni içten içe sevdiğine inanmazsam bir parçam hep ölü kalır. bundan dolayı buna inanırım. beni sevdiğine inanırım.
    ve onu severim. aynı şiirleri birbirimizden habersiz sevdiğimiz için. belki babam olduğu için, belki ondan izler taşıdığım için. belkide sadece o olduğu için.
    "Hayatta ben en çok babamı sevdim.
    Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk
    Çarpı bacaklarıyla – ha düştü, ha düşecek –
    Nasıl koşarsa ardından bir devin,
    Babamı ben öyle sevdim."
  • 0
    Mart 16 düzenlendi
    Ebu Bekir ne demek? Bekir'in Babası. Yani erkek evlat Bekir'in Babası. Yani erkek evladın olmadan bu ünvanı da alamazsın Arap kültüründe. Öyle müthiş bir şeydir çüklü çocuk sahibi olmak madalya gibi.

İsteyen baksın: https://tr.wikipedia.org/wiki/Arapça_isim

• 1
    Toplumuzdaki erkeklerin çoğunun olamadığı şeydir. Erkek çocuklarını kendi tabirlerince "erkek adam gibi" yetiştirmeye çalışarak topluma zarar verdiklerinin farkında değildirler... Sonuç: Tecavüzcüler, abazalari tacizciler, sevgilisini/eşini dövenler ve onların giydiklerine, arkadaşlarına karışanlar, eşlerine tecavüz edenler, eşcinsel ve translara tecavüz edenler ya da onları barbarca yakıp öldürenler, çocuk istismarcılarının sayılarının korkunç biçimde artması...
  • 1
    Türkiye'de babalık araştırma sonuçları ise düşündürücü. Fakat doğru, şahitim çünkü.

• 0
    Eril sistemden erkeklerde acı çekiyor evet biz kadınlar için daha zor bu sistemde yaşamak. Ama bir de şunu düşünün bir kadın çocuğunu 9 ay karnında taşıyor ve onla o 9 ay boyunca tek bir bütün ama babalar 9 ayın sonunda öğreniyor baba olmayı onu kaybetmeyi evet elbetteki bazilari baba olamiyor tipki bazilarinin anne olamadigi gibi yani bu noktada babalar gereksizdir demek cinsiyet ayrımcılığıdır bir kadının gerekliliği,bir annenin gerekliligi gibi bir erkek de gereklidir bir baba da gereklidir
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .