kadın dediğin ...

6
Haziran 21 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
evren üzerinde hakkında konuşulabilecek,hayaller kurulabilecek,benzetmeler yapılabilecek sınırsız sayıda konu varken nasıl oluyor da en sağcısından en solcusuna,en dindarından en özgür düşüncelisine kadar bütün erkeklerin utanmadan,sıkılmadan üstelikte kadınların hayranlığını kazanarak pişkince ortaya "kadın dediğin..." ile devam eden aforizmalar ortaya atabildiklerini merak eder dururum. Ya arkadaş hadi anladım herif kendini bütün evrenin isim babası görüyor ( tevrat'ta iyi betimlenmiştir bu sahne) ve haliyle kadının tanımlayıp,istek ve ihtiyacına göre iyi bir kadın olmanın standartlarını belirliyor peki nasıl oluyor da kadınlar bu tanımlamalar karşısında öfke yerine sevgi ve hayranlık duyabiliyor anlamakta zorluk çekiyorum.

(şiirin can yüce'le ait olmadığı da söylenenler arasında, fakat çok ta farketmez amacım Can Yüceli yermek değil zira. yalnızca örnek olması açısından paylaştım.)
Etiketlendi:
«1

Yorumlar

• 1
    Uyuz olduğum mevzudur.Çoğu platforma bakın, kadından daha çok ahkam kesen erkekler bulunur kadın ve kadınlık hakkında. Sokmadıkları norm kalmadı yok şöyle olmalı yok böyle olmalı şeklinde. Hayır arkadaş, söylemlere baktığında birinin dediği ötekini tutmuyor. Tüküreyim aforizmalarınıza da size de dedirtir insana.

-Kadın dediğin x şeklinde olur.
    -Kadın dediğin x yapar.
    -Kadın dediğin ...

Bu tür söylemlere en iyi cevap "YAPMA YAVVV" cevabıdır. Çok rahatlatıcı. Gerçekten!
  • 1
    Kadın dediğin denildiğinde beynim uğulduyor. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan dişi homo sapiensleri aynı kefeye koyan yüzeysel bir zihniyetin ürünü bu sözler hep. Kadın dediğin varlıkların hepsi bireysel özellikler ve yaşam koşulları bakımından birbirinden farklı. Diyelim yaşam koşulları aynı. Koyulan standartlara uymak zorunda mı bu kadınlar? ''Kadın dediğin'' gibi oldukça cahil, cinsiyetçi, basmakalıp sözler maalesef insan ilişkilerini kısırlaştırıyor, yaşamımızı yozlaştırıyor ve bayağılaştırıyor. Yok anne dediğin, yok kardeş dediğin, yok erkek dediğin... Bu sözleri sarf eden insanlara zerre kadar saygım olmuyor ve hemen yanlarından uzaklaşıyorum. Niye? Çünkü bu zihniyete sahip insanlar bana bir şey öğretemez ve hayatıma renk katamaz.
  • 3
    Şubat 2015 düzenlendi
    Kadınların kendi çıkarlarına uygun hareket etmesini sağlamak isteyen erkeklerin kullandığı sözdür.Birçok kadının da sevdiği erkeği memnun etmek için bu sözleri bir görev olarak benimsediğini görebiliriz.İnternette "kadın dediğin" diye aratırsak karşımıza onlarca "sevdiğin erkeği memnun etme" görevleri ortaya çıkar.

Ayrıca kadının nasıl olması gerektiği konusunda ortaya atılmış inançların başlangıç sözleri de diyebiliriz.Tarih boyunca iş bölünmesinin meydana getirdiği kurallardan dolayı kadın doğasından uzaklaştırılmış ve eve tıkılmıştır.Ve bu kurallar zaman içinde inanca ve imana dönüşmüştür.Günümüzdeki birçok kadın ev dışında çalışsa bile bu inancın veya imanın izlerini taşımakta.Erkekler de kadınların bu durumundan memnun gözüküyorlar , "kadın dediğin" ile başlayan cümleler kuran erkekler bu durumdan daha da memnun olmak isteyen erkeklerdir."kadın dediğin" ile başlayan cümleler kuran kadınlar ise "sevdiği erkeklerin" karşısında saygı görmek isteyen veya ekonomik anlamda çıkar sağlamak isteyen çıkarcı kimsedir.
  • 0
    kadınları kendi istekleri dogrultusunda kullanamak isteyen erkeklerden rahatlıkla duyabilecegimiz bir sözdür.Devamını o anki durumlarına gore doldururlar.'Kadın dedigin evinin hanımı cocuklarının anası olmalıdır'gibi bir cumleyi hepimiz yıllarca duyduk ve malesef duymaya devam ediyoruz malesef
  • 0
    Yok arkadaş ne söylenir bilmiyorum. Bunlarla aynı evrende yaşıyor olmaktan tiksiniyorum. derken bu geldi http://www.haberedikkat.com.tr/dunya/suudi-arabistan-muftusu-erkek-acikirsa-karisini-yiyebilir-h223355.html
  • 0
    Kadın kadındır
    Çiçek babandır

Sloganına saygıyla<3
  • 0
    bakışlar, mimikler, ses tonu, parmak sallayışı..mhh.. tam on ikiden vurdu yaqışıklı, yaktı tüm feministleri :(

İşin şakası bi yana, mimiklerini izlerken konuşmaya tam konsantre olamadım yahu. Ya abicim, sen mimik felan yapma allah aşkına. insanın en yakınındaki nesneyle yapıştırası geliyor bi tane..
    Keyiflenmek için,Banu Güven'in bu "abi"ye cevap verdiği videoyu izleyebilirsiniz. ( ti'ye almak diyelim biz)
  • -1
    bununla başlayan bir cümlenin devam edilmesine izin verilmeden "JİN JİNE KULİLK BAVE TE YE" diye bağırılmalıdır.
    söyleyen erkekse "sus lan gavat" ile birlikte bir adet gelişine tokat atılmalı, eğer kadın ise ağlayarak kenara çökmeli ve onun adına üzünülmelidir.
    o kadınlara açıklama yapın demiycem sistalarım. deneyim edindim ve öğrendim. erkek yancıları eril erkeklerden beter.
    sorry not sorry.
  • 0
    Bu tür tamlamaları kadınların da yaptığı bi toplumdayiz maalesef "erkek dediğin kırmızı giymez, erkek dediğin dizi izlemez, erkek dediğin bilmem ne yapmaz" yada bunun kadınlar için versiyonu var( yine kadınlar tarafından söyleniyor)"kadın dediğin 25 inde evlenir,kadın dediğin babasının sözünden çıkmaz, kadın dediğin evlenmeden seks yapmaz diye uzar uzaaar bu liste.Bu kavramı hayatımızdan çıkarmak istiyorsak kafamizdaki kalıpları yıkmak zorundayız.Ülke olarak okumuyoruz okumayan bi toplum kendi yanlışlarını fark edemez köklü bi değişim yapmak istiyorsak okumaya başlamak zorundayız da olmuyor be bacım hala birileri çıkıp ülkenin en çok izlenen kanalında kadına köle diyor ve bu ülkenin kadınları o adamı alkışlıyor
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .