makyaj nedir ya da insan kendini neden boyar

1
Haziran 21 düzenlendi kategorisi Klasikler
oldum olası biri makyaj yaparken onu izlemeyi, nasıl baktığını, yüz ifadelerini gözlemlemeyi sevmişimdir. Aslında günlük yaşamın bir parçası haline gelen bu iş gerçekten de ilginçtir. Öyle ya insan yüzünü niye boyar? Meseleye biraz göz attığımda şunu gördüm; neredeyse tüm sol-sosyalist ideolojiler, tek tanrılı inançlar, değişik guruplar makyaja iyi bakmıyor. Her birinin argümanı farklı olsa da temelde yatan düşünce aynı; kadın bedeninin denetim altında tutulması ihtiyacı. Makyaj bir tür büyü olabilir mi? insanın kendi beni üzerinde söz söylemesi olabilir mi?. (makyaj endüstrisi farklı bir konu tabii)
Etiketlendi:
«134

Yorumlar

• 8
    Bunun sebepleri çok çeşitli olabilir: sivilcesini, siyah noktalarını görmekten hoşlanmaz, rengi çok soluktur, gözleri şişmiştir, bronz tenden hoşlanıyordur vs. vs. Ama en nihayetinde sadece makyajı yapanın tekelinde olan bir konudur. O kişiye katı kurallarla muhalefet olunması da bir çeşit tahakkümdür.
  • 1
    Günümüz şartları için; bazı şeyleri bir süreliğine maskelemek ve düzeltmek zaruri ihtiyaçların konusu. Hatlarını belirginleştirip renklendirmek güzelleşme arzusunun konusu. Ancak zevk konusu olan kısmı daha iyi görünmek, daha iyi kendin olabilmek ve böylece daha iyi hissetmek adına kendi karakter ve tarzını dışa yansıtma araçlarının giyimden sonra en keskin ifade yöntemi. Ancak bunların tümü insani ihtiyaçlar olup talihsiz bir şekilde insani yönleri toplumca erkeklik törpüsüyle yontulmuş olan erkeklerin çok nadiri makyaja kadınlar kadar önem gösterebilmekte. Uygun kullanımı büyülü etkiler yaratabilen, ruh sağlığına iyi gelen, süslenme ihtiyacını gideren, baskı kurarak engellenmesi suç olan temel bir insan hakkı.
  • -4
    Bence yapan kişiye saygı duyulması gereken bir olay. Bence abartılmadığı sürece bazı kadınlarda hoş duruyor.
    Nasıl bir erkek karşıt cinse daha hoş görünmek için belli bir sakal stilleri falan deniyorsa kadınlar da hafif bir makyaj yapabilir. Üstelik bu sadece karşıt cinsle de alakalı değil ki. Bir insan kendini iyi hissetmek için de hoş gözükmeye çalışabilir.
  • 1
    İçinde bulunduğumuz kültürün bize güzelliği böyle dayattırması. kadını güzellik kalıplarına sıkıştırması. erkek olduğu gibi kabul görürken bizim sürekli daha iyi görünmeye çalışmamız. bu baskının içinde kalmak gerçekten berbat çünkü düzeni ne kadar eleştirsen de bunu yapıyorsun. kadın bunun farkında olup bunu kendi için yapıyorsa bence o kadar da sorun değil.
  • 2
    eceece
    Mart 2015 düzenlendi
    Önemli olan makyaj yapan kadının, trans bireyin, erkegin veya kişi kendini nasıl tanımlamayı tercih ediyorsa kararıdır. Makyaj yapan veya yapmayan kişiye karşı -bu eylemine karşılık- gösterilen olumsuz tavır yani her ikisi de ötekileştirmeye yönelik olacaktır. Kadının makyaj yapmıyor diye ''bakımsız'' kabul edilebildiği sistemde makyaj yapanın da güzellik anlayışını/standartlarını yeniden ürettiği ön kabulüyle (olumsuz) eleştirilmesi bana ilkiyle aynı ölçüde sorunlu geliyor. Fakat yine de kişinin kendini neden öyle ''daha iyi, daha güzel'' hissettiği sorgulanabilir. Bu önemli bence de. Kendime de soruyorum.
  • 4
    makyajın kadınlar üzerindeki etkisini gösteren çok güzel bir video olmuş gerçekten
  • 0
    Bütün kadınlar güzeldir.Bazen kendi güzelliğimizi göremiyoruz.Ama gerçekten o kadar güzeliz ki.
  • 2
    Toplumun güzellik algısına uyabilmek amacıyla yapılır bence makyaj toplumun belirli bir güzellik anlayısı vardir ve ona uymaya çalışmak için yapılır çoğunlukla
  • 2
    Makyajın ne için yapıldığı asıl sorundur.
    İyi hissedilen şey giyiilir, kullanılır, tercih edilir, siyah rengi seviyorsam kendimi iyi hissediyorsam sorun yoktur.
    Asıl problem siyah renk dışında hiç bir şey giyemeyecek algıya bağımlı hale gelmiş olmamdır. Tabii makyajın bir de güzellik anlayışına uygun olma takıntısıyla yapılmış olma sorununun yanında kimyasal zararını da eklersek kadınlara bir kere daha düşünün demek istiyorum.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .