"güzel" nedir?

6
Haziran 21 düzenlendi kategorisi Kavramlar
30 kişilik sınıfa bir soru sordum. "fiziksel olarak nasıl olmak istersin, sence güzel/yakışıklı mısın?. Ve akşam evde çocukların yazdıklarını okurken dehşet içinde kaldım. 18 kişilik kız nüfusunun 13 kişisi daha uzun, sarışın ve renkli gözlü olmak istediğini yazmıştı. bunlardan bazıları şişman olduğundan tamamına yakını ise esmer olmaktan yakınmıştı. ( genetik ve coğrafi faktörlerden kaynaklı olarak bu çocukların esmer olması kaçınılmazdı) erkeklerde ise durum değişmiyordu, çoğu daha kaslı daha uzun ve beyaz olmak istediğini yazmıştı. Medyanın sürekli olarak kafalarına vura vura-okşaya okşaya soktuğu esmer ve çirkin kürt kalıbından öte amerikan gençlik filmlerinden devşirilmiş birer hayalin peşine düşmüş ki çocuklar. daha 12-14 yaş aralığında ki bu genç insanlar kendilerini sevmiyor, değişmek, başkası olmak istiyor. sonra düşünüyor ve tanıdığım tüm kadınlar arasından bir kez olsun görüntüsünden, saçından,kilosundan, boyundan şikayet etmemiş-etmeyen birini arıyorum. ne yazık ki yok şimdilik.
Etiketlendi:

Yorumlar

• 2
    Burada bir noktaya daha değinmek istiyorum. Güzellik görecelidir sözü aslında laf olsun diye söylenmemiştir. Güzellik, aslında biz buna estetik diyoruz, Antik Yunan`dan bu zamana dek sanatçıların ve filozofların tartıştığı bir konu olmuştur. Bununla beraber, güzellik kavramı çağlar boyunca o zamanın koşullarına göre de değişmiştir.

Antik Yunan güzellik ölçülerini duydunuz mu hiç? Burnun ölçüsünden kaşın yapısına kadar bir orandan bahsederiz Antik Yunan güzelliği dediğimizde. Ancak bu güzellik anlayışı bugüne kadar süregelmemiştir. O zamanlar güzel addedilen bir kadın günümüzde bize çirkin gözükebilir. Bunda savaşlar, göçler, homo sapiensin zaman içerisindeki fizyolojik değişimi rol oynar. Demek istediğim bugün ortaya koyduğumuz güzellik anlayışı yarın var olmayacaktır.

Biz Türkiye gibi kültürel açıdan oldukça zengin bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede Orta Doğulu, Laz, Kürt, Çerkez, Asyalı (Türkmen vesaire), Akdenizli ve Egeli her telden kadını bulmak mümkün. Bu yüzden ortaya konan güzellik anlayışı her kadını asla yansıtamaz. Diyelim ben Afrikalı bir kadınım. Bu ülkede lanse edilen kadın prototipine ben ne kadar uyabilirim? Afrikalı bir kadın bu ülkedeki sarışın ve renkli gözlü kadın furyasına eşlik edemez genlerinden dolayı. Aynı şekilde sarışın bir kadına da güzellik ölçütü olarak Latin Amerikalı kadınları örnek verirseniz o kadın bu güzellik anlayışına yapısı gereği uyamaz. Yani önce güzellik anlayışı ortaya koyarken ‘’gerçekçi’’ olmamız gerekiyor arkadaşlar.

Bu sınırlarımızı iyice belirledikten sonra da güzellikten ne kastettiğimiz de çok önemli. Medyanın sunduğu güzellik mi yoksa sizin kafanızda belirlediğiniz bir güzellik mi bu? Eğer medyanın sunduğu yapay kadınlardan bahsediyorsanız, üzgünüm, onlar gerçek değil. Hepsi photoshop dünyasının fantezi ürünleri maalesef. Kendinizden ve partnerinizden imkansız olanı istemeyin. Siz de bilgisayarınıza profesyonel bir photoshop programı kurun ve sonuçlarını görün. Önce mutlaka kendi yüzünüzde deneyin ama. Ben denedim ve aradaki uçurumu görünce korktum. Bu güzellik/çirkinlik uçurumu da değildi. Karşımdaki yarattığım o insan ben değildim. Güzellik kendinden ödün vermek, moda kurbanı olmak ve başkalarının istediği kişiye bürünmek anlamında gerekiyorsa varsın çirkin (!) olun. Güzellik herkesin kafasında biten bir şey sonuçta. Ben sadece genel hatlarıyla durumu vermek istedim, sizi biraz düşünmeye sevk etmek istedim bu yazımla.
  • 0
    Bir algıdır, kişiye göre değişir. Erkeği kadını da olmaz her algı gibi. Brad pitt'in gençlik haline de bakıp güzel çocuk denilebilir angelina jolie'ye de bakıp güzel kadın denilebilir.
    Ama toplumumuzda sürü psikolojisinin etkisine girmiş bir kavram olmuş güzellik, sarışınsam güzelim sanan kadınlar mesela. Oysaki bana sarışınlar hep çok itici gelmiştir. Mesela marilyn monroe'un fotolarına bakınca bir güzellik göremem, ama insanlara sarışın kadın güzeldir ekolü yaratmış bir kadındır, demekki birilerine göre güzeldir. Aslında işin özüne kadar gidersek sarışınsan güzelsin sürü psikolojisinin oluşmasının başlangıcı gerçekten marilyn monroe dönemlerine falan dayanıyor yanılmıyorsam. Teni beyaz kalsın diye "asiller" "burjuvazi" "beyaz kan" diye adlandırılan insanların güneşli havada da şemsiye ile sokağa çıktığı dönemlerin etkisi, beyazsan sarışınsan güzelsin anlayışı
  • 0
    Cocuklar bu algı ile büyüyorlar güzel olmalısın yakışıklı olmalısın ve bunun kaliplari daha once belirlenmis boyle yaparsan guzel olursun toplumda kabul gorursun hakikatlar esliginde bi yasam sunuluyor durum boyle olunca sasirmamak gerek aslinda kagitlara.
  • 0
    Gülümsemesiyle iç ısıtan insanlar güzeldir. Bazen can acıtır, o ayrı mevzu.
  • 0
    Haziran 23 düzenlendi
    Güzel kişiye göre değişen bir kavramdır. Eğer mutlak ve ideal bir güzelden bahsediyorsak sağlığı tehdit eden yeme bozukluklarına, estetik ameliyatlara yol açan bir kültüre dönüşme tehlikesi doğar.
  • 0
    Burcu'ya bakıp dururken keşfettiğin videonun konusu.

• 0
    Bizlere sunulan güzellik algısı mevcut. Bu algı modaya göre şekilleniyor. Sorgulamayan ve önüne sürülen şeyleri hap şeklinde yutan insanların aklında tek tip bir güzellik kavramı oluşuyor. Estetiksel açıdan neyin hoş olup olmadığı evrensel değildir. Bunu hepimiz kabul etsek şu an daha mutlu, kendiyle barışık bireyler olurduk.
  • 2
    Beni rahatsız eden şey mavi göz, sarı saç, beyaz tene ve uzun boya karşı olan imrenme durumu. Bu özelliklere sahip insanların görünüş açısından daha üstün olduğunu mu düşünüyorlar? Üstelik bu tarif edilen fiziksel özellikler Hitler'in aryan ırkını tarif etmek için kullandığı özelliklere benziyor.
    Gençleri bu tür şeylere imrenmeye iten ne?
    Reklamlarda sıklıkla sarışın, beyaz tenli, renkli gözlü insanların kullanılmasından kaynaklanıyor olabilir mi?
    Medya gerçekten insanları etkiliyor.
  • 0
    Belirlenmiş bir tanımı olmadığını kabullendiğim kavram. Geçenlerde tanıştığım bir adamın bana "çok güzelsin" demesi üzerine "güzellik" ve "çirkinlik" kavramını kendi açısından insanların dış görünüşüne göre değil düşüncelerinin pozitif veya negatif yapısına göre tanımladığını açıkladı. Gülümsedim. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .