Neden Feminist Sözlük?

3
Temmuz 7 düzenlendi kategorisi Sözlük Hakkında
Kavramlar olmadan düşünemeyiz; çünkü düşüncenin elementi kavramlar, kavramların ifade edilmiş hali de sözcüklerdir. Sarf ettiğimiz sözcükler aynı zamanda iç dünyamız, hayat görüşümüz hakkında da ip uçları verir. Dil başlı başına organik bir varlık ve konuşup yazdıkça onu hayatta tutuyoruz. Konuşmayınca ölüyor, kötü konuşunca hasta oluyor ve düşüncelerimizi de kirletiyor ya da tam tersi düşüncelerimiz dilimiz kirletiyor. Dil bu kadar önemliyse feminist bir mücadeleyi dil alanında da sürdürmek gerekmektedir.

Sonuçta insanız. En koyu feminist bile öfkelendiğinde istemediği cinsiyetçi sözler savurabilir. Fakat bir de dilimize işlemiş ataerkil söylemler var. Bu söylemleri internetteki katılımcı sözlüklerde rastlayınca insan rahatsız oluyor. İşte bizi rahatsız eden bu cinsiyetçi söylemlerdeki zihniyetle mücadelede feminist bir sözlüğün iyi olacağını düşündük.

Sözlük diyince aklınıza sadece sözcükler gelmesin. İnternetteki katılımcı ve tematik sözlükler aynı zamanda tartışma platformuna da dönüştü. Güncel bir olay olduğunda yankısını sözlüklerden takip eder ya da tepkimizi orada belirtir olduk. Fakat bu tepkiler, zihniyetin de açığa çıkmasına neden oluyor. Bizi rahatsız eden sorunlu dil, sadece feministlerde değil, aynı şeyi söylemek isteyen insanların bile birbirlerini yanlış anlamalarına neden olabiliyor. Feminist sözlük işte bu kavram kargaşasına da eğilmek istiyor.

Eskiden internet yoktu, şimdi var. Şimdi kafa kafaya vererek ortak kavramlar üretme, düşünme, irdeleme şansımız daha kolay. Evet, yolumuz uzun, yıkmak, kurmak, ayıklamak ve yeniyi inşa etmek zaman alacak. Haydi, yazarımız olun ve bu kavramsal mücadele sürecini hep birlikte yaşayalım.

Feminist Sözlük Site Yönetimi
Mail: info@feministsozluk.com
Twitter: https://twitter.com/FeministSozluk
Facebook: https://facebook.com/FeministSozluk

Önemli Not: Bu sözlükte cinsiyetçi, homofobik, transfobik, ötekileştirici, dışlayıcı bir dile izin verilmeyecektir. Bu temel kuralımıza hassasiyet göstermenizi umuyoruz. Eğer bu tür bir durumla karşılaşırsanız sağ üstte yer alan "Bayrak Ekle!" linkini tıklayarak sorunu bize bildirebilirsiniz.

Ek: Konu yabancı geldiyse bilgilenmek için:
İnternet sözlüğü nedir?
Başlık Nasıl Açılır?
Sözlük Trollüğü Nedir?
Feminist Sözlüğün tasarımı neden böyle?
Diğer sözlüklerde biz...

image
Etiketlendi:
«1345

Yorumlar

• 1
    Bir dünya virt sözlük zirt sozlukten sonra çok gerekli olduğu için muhtemelen
  • 0
    Ay ne güzel sözlük bu heryerine yazasım geliooooo!!!!
  • 7
    başta "türk kızı" anahtar kelimeli başlıklar olmak üzere her türlü cinsiyetçi başlıktan sıkıldığım için burası, evet.
  • 4
    Kasım 2014 düzenlendi
    Feminizmin imajını kurtarmak, daha fazla insana ulaşmak, feminizmin ne olup ne olmadığının sınırlarını, çeşitlerini anlatabilmek, feminist edebiyat, müzik ve sinemadan bahsedebilmek, kadın yazarları, müzisyenleri, yönetmenleri tanıtabilmek, sosyal bilimler ve fen bilimler alanında çalışan ve iyi işler çıkaran kadınları desteklemek, yalnız olmadığımızı hissetmek, paylaşmak ve yeni bir şeyler öğrenebilmek için var (ya da öyle olmalı) feminist sözlük.
  • 2
    Kasım 2014 düzenlendi
    başka bir sözlükte de yazıyorum arada. bu sözlüğü twitter'da gördüm ve inceledim.
    Evet gerçekten hoş bir sözlük.

İster kabul edin yahut etmeyin malesef insan ırkının geri planında bırakıldık, bırakılmaya devam ediyoruz.
    Çoğu zaman bize biçilen rolleri de kabul ettik. Gölge güç olduk...

Bu açıdan sözlüğü bambaşka bir yere koyuyorum.

Eşitliğe dair dilediğimizi insan onuruna yaraşır şekilde yazabileceğimiz bir platform bulmak gerçekten mutluluk verici. Reklamını yapmaya çalışıyorum bu sözlüğün.

İstiyorum ki erkek yazar popülasyonu yüzde doksanlara varan diğer sözlüklerde her yazdığı: "kezbanlık, çirkin feministlik, erkek düşmanlığı" olarak algılanan kadınlara alternatif bir pencere açılsın. Yazdıklarımız; eşitlik, hak getirsin. Obje olarak görülen kadın figürünün beş para etmez "mağdur" edebiyatı olarak algılanmasın.

Aynı zamanda: "uff ya ne kasıntı tipler bunlar ne espriden ne cinsel kimlikten bir şey anladıkları yok." Suçlamalarına maruz kalmadan; gayet keyifli kalemi olan, cinsiyete, bilime, sanata, edebiyata ve bilimum meselelere dahil altın bilgilerin yalnız "erkeklerde" olmadığını gösteren bir mecra olmasını istiyorum.

Böylelikle toplumsal meselelerde uzlaşma yoluna gidilirken "diğer sözlüklerden" heyetlerle görüşüldüğü gibi bu sözlükten de -özellikle toplumsal cinsiyet, kadın cinayetleri, çocuk gelinler, kürtaj, kadın sağlığı gibi konularda- heyetlerle görüşülsün istiyorum.

Belki tüm kadınların sesi değil ama "kadın sesi" olmak yolunda ilerleyen bir sosyal ortam olmasından dolayı gurur duyuyorum.

Bunlara ufacık bir katkıda bulunsam çok mutlu olacağım.

Sözlüğümüzün yolu açık olsun.

Not: aile ve sosyal politikalar bakanliğından hiç umutlu değilim.
  • 2
    feminizmi feministlerden öğrenmek içün.
  • 1
    diğer sözlükler artık fazlasıyla cinsiyetçi başlıklarla dolduğu ve baydığı için feminist sözlük.
  • 2
    Çünkü yıllardır kullandığım/ız sözcükler aslında o kadar yorucu ki. Ben insan olmak istiyorum, histerik, regl, kedi sever değil. Bir durum hakkında fikir beyan ederken önce cinsiyetimden, yönelimlerinden dem vurulsun istemiyorum. Varız, varolacagiz.
  • 1
    Facebook'ta gördüm hemen geldim. Ne de güzel etmişiniz, düşünenlerin beynine, uygulayanların ellerine sağlık.
  • 0
    ne de güzel oldu. iyi oldu. hoş oldu.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .