Ekşisözlükteki Transfobik İstismarcı Kitle

0
Ağustos 31 düzenlendi kategorisi Tartışmalar
Bebeğin penisi varsa mavi, vajinası varsa pembe giydirerek, doğumdan itibaren çocuklarına cinsiyet rolü dayatarak sistematik olarak yıllarca onları istismar eden kitle; gitmiş İsveçte bu sorunu düzeltmeye yönelik çalışmalar yapan cinsiyetsiz ana okullarına istismar diyor. Gerçekten sinir bozucu bir durum. 

Bakın o ana okullarında çocuklara cinsiyet rolü öğretilmiyor. Etek giymek isterse giyer, bebekle oynamak isterse oynar. Siz ne yapıyorsunuz, çocuğunuzun penisi varsa erkek cinsiyet rolünü dayatıyorsunuz, vajinası varsa kadın cinsiyet rolünü. 

Yıllardır küçücük yaştaki çocukların beyinlerini ikili cinsiyet sisteminizin ayrıştırıcı cinsiyet dayatmalarıyla yıkıyorsunuz. Sonra ne oluyor bir ton cinsel kimlik bunalımı, aile içi şiddet, taciz, tecavüz. Hepsinin sebebi sizin çocukları istismar ederek öğrettiğiniz cinsiyet rolleridir (bkz: ikili cinsiyet sistemi).

İsveçteki Egalia benzeri kurumlar asıl bu istismarı sonlandırmak için çalışıyor. Çocukların beynini iğrenç cinsiyet rolleriyle yıkamadıkları için zorunuza gidiyor biliyoruz, her şeyin farkındayız. 

Fakat zorunuza gitmese de gitmese de, cinsiyetsiz toplumun temelleri bu şekilde atılacaktır. 

İlgili başlık için tıklayın 

Bakın bu kitle cinsel suçların, tacizin, tecavüzün, transfobik cinayetlerin, homofobinin asıl sorumlusudur. 

Yorumlar

• 1
    Ben ilgili başlığa baktım ve ekşideki yorumlara göz attım. Kullanıcıların arasında biyolojik cinsiyet ile toplumsal cinsiyetin farklı kavramlar olduğunu algılayamayanlar var.
    Nedense kullanıcılar, oğlan çocuklarının "kadınımsı" şeyler yapmalarından pek bir rahatsız olmuşlar. Yorumlar transfobiden çok cinsiyetçilik üzerine.
    Senin yerinde olsaydım, ekşi sözlüğü ziyaret etmezdim. Ekşi sözlük cinsiyetçi bir site değil, ama kullanıcıların ezici çoğunluğu cinsiyetçi.
    İsveç gerek refah seviyesi, eğitim ve insan haklarına verilen değer açısından en ileri ülkelerden birisi, ve kadın adam eşitliğinin sağlanabilmesi için cinsiyet rollerinin de yıkılması gerektiğinin bilincindeler. Bizim insanımız bu tür fikirleri henüz kaldıramıyor.
    Aslında kadınlar cinsiyet rollerini yıkabilirler. Peki nasıl?
    Ülkemizde çocuk yetiştirme görevi kadınlara ait bir iş olarak görülüyor. Bunu kullanarak çocuklara cinsiyet rollerini öğretmeden yetiştirebiliriz.
    Sonuçta çocuklar, geleceğimizdir. Eğer şu an Türkiye'de cinsiyet rolleri varlığını sürdürebiliyorsa, bunun sebebi biraz da kadınların kendi çocuklarını yetiştirme tarzıdır.
  • 0
    Ağustos 29 düzenlendi
    Evet bu konuda katılıyorum. Cinsiyet rollerini yıkmanın en önemli adımlarından biri çocukları cinsiyet rolleri olmadan büyütmek bence de. Tabi bu yapılırken eş zamanlı olarak cinsiyetten arındırılmış yasalarla, konuşma diliyle, kültürle, eğitimle desteklenmesi gerekiyor. 

Ve evet bir kısmı toplumsal cinsiyetle biyolojik cinsiyetin farkını bilmiyor, fakat bilerek ikili cinsiyetçiliği destekleyen de çok fazla. "Biyolojik erkek çocuğa istemiyorsa ve buna rağmen maskülen kıyafetler giydirince istismar olmuyor mu?" diye sorunca, "ama erkekse maskülen yetişmeli" cevabını da aldım defalarca. 

Cinsiyet rol modeline ihtiyaçları varmış, kızsa annesini makyaj yaparken görmeliymiş erkekse babasını tıraş olurken görmeliymiş. Yoksa cinsiyet rollerini öğrenemezlermiş. Peki bu tarz görüşlere sahip insan zaten cinsiyet kavramının sonradan öğrenildiğini kabul etmiştir? Öyle olmasa öğretmeye ihtiyaç duymazlar, kendiliğinden gelişirdi. Demek ki onlar da kabul ediyor toplumsal cinsiyet kavramının varlığını. Bilerek ve isteyerek kabul eden sayısı azımsanamayacak kadar fazla. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .