"Kadın ile adam birbirine eşit değil, denktir."

2
Bu cümleyi son zamanlarda sık sık duymaya başladım. Özellikle dindar kesimden.
Cümle en başta cinsiyet eşitliğini savunan bir cümleymiş gibi görünüyor. Ama bence değil.
Bu düşünceyi savunan insanlar esasında kadın ve adamların siyasi,ekonomik ve eğitim alanında eşit haklara sahip olmalarını istiyor ama kadın ve adamın aynı muameleye maruz tutulmaması gerektiğini savunuyorlar. Yani nasıl desem, normlaşmış toplumsal cinsiyet rollerinin dışına çıkılmasını istemiyorlar. Kadın ve adamların farklı sosyal rolleri olmaları gerektiğini ve bu sistemin korunması gerektiğini düşünüyorlar.Çünkü insanlar bu rollerin dışına çıktıklarında ve cinsiyetleri belirli kalıplar içine sokmadıkları zaman gerçek eşitlik durumu o zaman sağlanmış olacak ve ataerkil sistem de yok olacak.
Toplumda kadın ve adama biçilmiş cinsiyet rollerinin varlığı cinsiyet eşitsizliğininin kaynağı olan ve bu eşitsizliği daha da güçlendiren bir olgu. Bu yüzden de "Kadınla adam eşit değil ,denktir." fikrine karşıyım. Bu cümle cinsiyetçi bir cümle. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Acaba ben mi cümleyi yanlış yorumluyorum.

Yorumlar

• 1
    Bana göre, "kadın" veya "adam" gibi kelimeler dahi cinsiyetçidir.

İnsanların cinsel organına bakarak onları gruplara ayırmak, bu grupları isimlendirmek saygısızcadır. Üstüne bir de bu gruplara rol dayatıldığı anda ortaya çıkan sistem alışılmış bir insanlık suçudur bana göre. 

Denklik, eşitlik veya her neyse, cinsel organlarımıza göre belirlenemez. İnsan hakları biyolojik cinsiyetten bağımsız olmalıdır. 
  • 1
    Ben denklik derken şunu anlıyorum;Kadın erkek denk olmalıdır , bu evlilikte istenen bir durumdur.Aile soy sop mal mülk anlamında denk olursa o evlilik daha başarılı olur.

• 0
    Adam ile erkek farklı kavramlar bana göre. Adam daha çok manevi öğe barındırıyor, erkek ise cinsiyete işaret ediyor. Mesela adam kedi değil erkek kedi diyoruz. Keza kadın kedi değil dişi kedi diyoruz. Fakat kadın cinsiyete daha çok işaret eden bir sözcük. Cümleyi dişi ile erkek denktir şeklinde mi algılayalım? Yoksa bağyan ile ağdam şeklinde mi? Yoksa han'fendi ile beyfendi mi? 

Ama sanıyorum bahsedilen kadın-erkek eşitliği. Denklik diyince matematiksel bir denkleme dönüşüyor. Buradaki kasıt büyük ihtimalle adalet isteği.

Adalet hepimiz için gerekli, sadece iki cins için değil tüm cinsiyet kombinasyonları için yani insan için.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .