konvansiyonel erkek

0
Temmuz 2017 düzenlendi kategorisi Kavramlar
Ekşi'de görüp rafine ettiğim, güzel kavram. Konvansiyonel kadınlar için ideal sevgili; davranışları öngörülebilir, iteleme (bkz. propaganda) yoluyla kontrol edilebilir, tercihen kıllı, iri yarı, kumaş pantolon giyen, nadiren gülen, sırıtmayan, diet cola ve türevlerini içmeyen, dans etmeyen, sık sık geçmişte yaptığı çapkınlıklardan bahseden, mankenleri beğenen, karısı, en az annesi kadar hamarat olsun isteyen, erkek çocuğu olan, yoksa olana kadar deneyen, sevgilisinin ya da eşinin kılığına kıyafetine karışması yetmezmiş gibi başkalarına da karışan (#sanane), maço, sert bakan, sert konuşan, ekseriyetle küfreden, acılı yemeklerden haz eden, sekse düşkün (karısıyla olması şart değil), kadınlara en fazla çiçek payesi veren, spor denilince futbol anlayan, şiddetten seven, hegemonya ürünü, bu ve benzeri birçok özelliği taşıyan geleneksel erkek tipi.

"Konvansiyonel silah" gibi askeri bir tabirle çok iyi örtüştüğüne inanıyorum. 

Yorumlar

  • 0
    Bana kalırsa; iri yarı, kıllı gibi biçimsel "küçümsemeler"den uzak durulması gerekir. Sonuçta insanlar ne boyutlarını ne de vücutlarından çıkan kıl oranlarını kendileri belirlemiyor. Bunlar büyük ölçüde genetik faktörlerce belirlenen şeylerdir. 

    Ha; insanların çoğu öğretilmiş "kadınlık" ve "erkeklik" kalıplarına uygun olarak paket davranışlar, mutluluk ve mutsuzluklar edinirler. İlişkilerini de bu paket davranış kalıplarına göre kurarlar; haliyle oğlumuz çiçek verip "kız tavlar" kızımız naz yapıp "kendini ağırdan satar" vs vs. Konvansiyonel tanımını da bütün bu paket davraniş biçimlerini ezberlemiş, tam da öngörülebilir biçimde davranan "kadın" veya "erkek" insan kişiler için kullanılabilir sanırım.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .