Ödek Kızı

0
Hatice Yakut'un Zeytindalı Yayınları tarafından 2017'de yayımlanan anı/romanı. "Ödek", kız çocuklarına yönelik şiddetin gelenek adı altında yakın zamana kadar sürmüş örneklerinden biri...

"Ödek... Bu dört harf; bir çeşit kan parası, kız çocuklarıyla ödenen bir diyet demek. İşlemedikleri bir suçun cezasını acılar içinde süren hayatlarıyla ödeyen kız çocukları demek.
Bugün 60'lı yaşlarını süren ve 11 çocuk annesi olan Hatice Yakut, tanıklık ettiği ödek kızı geleneğinin yaşattığı acıları içinde hissetmiş. Ödek dramını romanlaştırma isteğiyle 50 yaşından sonra okuma yazma ve bilgisayar kullanmayı öğrenmiş. Bu çabanın ürünü olan elinizdeki kitap, Yakut'un ilk romanı.
Kadınların doğdukları andan itibaren nasıl bir ayrımcılığa uğradıklarını, bedenlerine ve emeklerine nasıl el konduğunu büyük bir yalınlıkla gösteren roman, çocuk gelinler meselesinin bilinmeyen yönlerini de gün yüzüne çıkarıyor.
Hâlen Hatay'ın Dörtyol ilçesinde yaşayan Yakut, portakal bahçeleri arasındaki evinde çocuklarının ve torunlarının teşvikiyle yazmaya devam ediyor..." (Arka kapaktan).
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .